Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи приймає банк пошкоджені та зношені банкноти іноземних держав - лист Нацбанку

Реклама

Національний банк у своєму листі від 27 січня 2021 року № 50-0006/6961 зазначив, як відбувається операції обміну з банкнотами іноземних валют.

Банки, небанківські установи приймають банкноти іноземної валюти, які за дизайном і елементами захисту повністю відповідають зразкам та описам, що наведені на сторінках офіційних сайтів центральних/національних банків іноземних держав, і не мають ознак зношення або набули під час обігу одну чи кілька ознак зношення, визначених у додатку до Положення № 1:

- локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;

- відбитки штампів/печаток, написи, уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм2;

- плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;

- надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожний;

- отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 мм кожний.

Разом з цим, рішення про ступінь зношеності банкнот іноземної валюти приймає працівник каси, як установи, що проводить валютно-обмінні операції.

Ознаки зношення та пошкодження банкнот іноземної валюти, які приймаються у касах банків/небанківських фінансових установ на інкасо, визначені в Інструкції № 103.

А саме, на умовах, що визначаються банком разом із банком-кореспондентом, на інкасо приймаються:

1) банкноти іноземних держав, які набули під час обігу ознаки зношення, що не відповідають вимогам додатка до Положення № 1;

2) банкноти іноземних держав, які набули під час обігу одну або кілька ознак значного зношення/пошкодження:

- розірвані (розрізані) на частини;

- із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);

- зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;

- із локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;

- із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;

- обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);

- мають явні друкарські недоліки;

3) банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної банком-емітентом відповідної валюти (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).

Крім того, якщо банк (філія, відділення) під час приймання, видачі, оброблення готівки виявить сумніви щодо справжності банкноти іноземної валюти, то він, відповідно до Інструкції № 103, зобов'язаний вилучити їх та надіслати для проведення досліджень до Національного банку.

Банкноти іноземної валюти, які за результатами дослідження визнані справжніми, незалежно від ступеня зношення та пошкодження, Національний банк повертає банку (філії, відділенню), який має повернути їх пред'явникам або за їх бажанням прийняти для здійснення касових операцій чи прийняти на інкасо.

Слід наголосити, що відповідно до статті 55 Закону "Про банки і банківську діяльність" банк зобов'язаний докладати максимальних зусиль для уникнення конфлікту інтересів працівників банку і клієнтів, а також конфлікту інтересів клієнтів банку.

Як заощадити час на підготовці звітності? З IT-рішенням LIGA360:Підприємець. Система має зручний календар сплати податків і подання звітів. Тут можна отримати шаблони актів, видаткових, довіреностей, рахунків. А з алгоритмами заповнення звітів і підтримкою у чаті - у вас не буде сумнівів щодо правильності документів. Замовляйте тестовий доступ сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини