Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

У Мін'юсті роз'яснили, як зареєструвати об’єкт незавершеного будівництва

Реклама

Надійний фундамент - це основа міцності, стійкості і довговічності будь-якої капітальної споруди, а для державної реєстрації об'єктів незавершеного будівництва таким «фундаментом» є належна перевірка необхідних документів і чітке дотримання визначеної процедури проведення реєстраційних дій.

Про особливості алгоритму державної реєстрації об'єктів незавершеного будівництва розповіли в Офісі протидії рейдерству Міністерства юстиції.

Об'єкт незавершеного будівництва - це об'єкт, на який видано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження, але не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства. Згідно з положеннями Цивільного кодексу до завершення будівництва, власне створення майна, особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі такого зведення.


Законом «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (Закон) встановлено, що об'єкти незавершеного будівництва підлягають державній реєстрації прав, і передбачена окрема процедура для державної реєстрації права власності на них.

Захистіть свою нерухомість з системою SMS-Маяк. Онлайн-контроль змін статусу нерухомості та земельних ділянок.

Відповідний алгоритм передбачає, що для офіціалізації статусу власника такого об'єкта державному реєстратору або нотаріусу потрібно подати:

- документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом (у разі відсутності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРП) зареєстрованого відповідного речового права на земельну ділянку);

- документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт (крім випадків, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва);

- документ, що містить опис об'єкта незавершеного будівництва за результатами технічної інвентаризації такого об'єкта (це не стосується випадків, коли відповідний документ внесено до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва).

Зверніть увагу, що запуск Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва вже відбувся, проте сьогодні цей портал знаходиться на етапі впровадження, його опції та функціонал періодично розширюються. Тож пошук інформації, актуальної до моменту початку впровадження нового ресурсу (тобто до 6 липня 2020 року), про дозвільні документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, а також засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, слід здійснювати в Єдиному реєстрі дозвільних документів.

Не забувайте, що державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з об'єктом незавершеного будівництва, що має наслідком набуття, зміну чи припинення речових прав, їх обтяжень одночасно із вчиненням такої нотаріальної дії, проводиться нотаріусом, яким вчинено відповідну нотаріальну дію, крім випадків, передбачених статтею 31-2 Закону.

Пам'ятайте, що розділ ДРП та реєстраційна справа закриваються в разі державної реєстрації права власності на новостворений об'єкт нерухомого майна щодо якого в Реєстрі було відкрито розділ як на об'єкт незавершеного будівництва.

Також читайте: Як зареєструвати земельну ділянку: 6 кроків

Врахуйте, 3 типові порушення, які, як свідчить практика діяльності Колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації, найчастіше допускаються при проведенні реєстраційних дій такого типу.

1. Реєстраційні дії проводяться за відсутності документа, що посвідчує речове право на земельну ділянку під об'єктом незавершеного будівництва.

2. Не встановлюється відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у ДРП, інформації, що міститься у поданих документах.

3. Державна реєстрація прав проводиться без документа, який надає дозвіл на початок виконання будівельних робіт.

За наявності вказаних процедурних порушень Колегією приймається висновок, яким Міністерству юстиції України рекомендується задовольнити скаргу та скасувати відповідні рішення державних реєстраторів як такі, що прийняті з порушенням вимог законодавства у сфері державної реєстрації прав.

Як бізнесу перевірити партнерів й конкурентів? Досьє на 6,5 млн юридичних осіб є у системі LIGA360. Спробуйте з тестовим доступом.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини