Верховна Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до адміністративного та кримінального законодавства щодо запровадження діяльності Бюро економічної безпеки України" (проект № 3959-1).
Зокрема, буде посилено кримінальну відповідальність за ухилення від сплати податків (ст. 212 КК):
за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, - штраф від п'яти тисяч до десяти тисяч нмдг (85 тис. грн - 170 тис.грн) з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого (наразі встановлено штраф від трьох тисяч до п'яти тисяч нмдг).
за ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, - штраф від десяти тисяч до п'ятнадцяти тисяч нмдг (170 тис. грн - 255 тис. грн) з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років (наразі штраф складає від п'яти тисяч до семи тисяч нмдг).
Особа, яка вчинила такі діяння звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
До підприємства прийшли контролюючі органи? Знайте, як захистити бізнес правовим шляхом з ІТ-платформою LIGA360. Подробиці за посиланням.
У Кримінальному процесуальному кодексі визначена підслідність Бюро економічної безпеки України.
Детективи органів БЕБ здійснюватимуть досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями ККУ:
199 - підробка грошей, державних цінних паперів, білетів державної лотереї, марок акцизного податку
200 - незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками, електронними грошима
2032 - незаконне проведення азартних ігор, лотерей
204 - незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів
2051 - підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та ФОП
206 - протидія законній господарській діяльності
212 - ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)
2121- ухилення від сплати ЄСВ
2181 - доведення банку до неплатоспроможності
219 - доведення до банкрутства
2201 - порушення порядку ведення бази даних про вкладників або порядку формування звітності
2202 - фальсифікація фінансових документів та звітності фінансової організації, приховування неплатоспроможності
222 - шахрайство з фінансовими ресурсами
2221 - маніпулювання на організованих ринках
2231 - підроблення документів, які подаються для реєстрації випуску цінних паперів
224 - виготовлення, збут та використання підроблених цінних паперів (крім державних цінних паперів)
229 - незаконне використання знака для товарів і послуг, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару
231 - незаконне збирання або використання відомостей, що становлять комерційну або банківську таємницю
232 - розголошення комерційної, банківської таємниці або професійної таємниці на ринках капіталу
2321 - незаконне використання інсайдерської інформації
2322 - приховування інформації про діяльність емітента
233 - незаконна приватизація державного, комунального майна
191 - привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (якщо предметом кримінального правопорушення є бюджетне відшкодування), 2062 - протиправне заволодіння майном підприємства, 210 - нецільове використання бюджетних коштів, 211 - видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету, у разі якщо досудове розслідування таких кримінальних правопорушень не віднесено до підслідності ДБР чи НАБУ
191 (крім випадку, передбаченого пунктом 2 частини третьої цієї статті) та 364 - зловживання владою, за умови що розмір предмета такого кримінального правопорушення або завданої ним шкоди становить від п'ятисот до двох тисяч розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення кримінального правопорушення, та його вчинено службовою особою державного органу, органу місцевого самоврядування, суб'єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків, та досудове розслідування такого кримінального правопорушення не віднесено до підслідності ДБР чи НАБУ.
Якщо під час розслідування кримінальних правопорушень будуть встановлені кримінальні правопорушення, передбачені статтями 192, 216, 358, 366, 369 Кримінального кодексу України, вчинені особою, стосовно якої здійснюється досудове розслідування, або іншою особою, якщо вони пов'язані, такі правопорушення можуть розслідуватися детективами органів БЕБ, у разі якщо досудове розслідування таких кримінальних правопорушень не віднесено до підслідності ДБР чи НАБУ.
Досудове розслідування кримінальних правопорушень, відомості щодо яких внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань до набрання чинності цим Законом та які перебувають у провадженні НАБУ станом на день набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати детективи НАБУ відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Де спеціалісту з безпеки шукати правові методи захисту компанії? Алгоритми дій при
перевірках держорганів та ситуації для бізнесу доступні в рішенні LIGA360. Замовте доступ до системи прямо сьогодні.
Тільки до 25 листопада отримайте спеціальну пропозицію на корпоративне рішення LIGA360 до 30-річчя LIGA ZAKON.
Читайте також: Бюро економічної безпеки: коли запрацює новий орган і чим він відрізняється від фіскалів