Європейська Бізнес Асоціація провела опитування серед членських компаній, аби визначити настрої бізнесу після 100 днів війни в країні.
Дослідження підтвердило, що наразі у повному обсязі працюють вже 47% компаній (минулого місяця таких було 28%), інші компанії працюють з певними обмеженнями або частково. Зокрема, серед таких компаній 37% обмежили географію присутності, 17% працюють онлайн, а 16% були вимушені закрити частину офісів, торгових точок чи відділень.
Серед компаній, що раніше призупиняли свою роботу, вже 17% її повністю або частково відновили. І лише 3% компаній наразі взагалі не працюють (місяць тому не працювали 4% бізнесу, а у березні - 29%).
Бізнес під час війни - НПА, щоденні оновлення від LIGA ZAKON. Отримуй актуальні матеріали за посиланням.
Кількість компаній, що виплачують заробітну плану своїм співробітникам у повному обсязі дещо зросла і становить наразі 63%, до того ж 25% роблять додаткові або авансові виплати. Втім, 13% були змушені скоротити розмір грошової винагороди, а 9% - відмовитися або скоротити бонуси. В неоплачувану відпустку змушені відправляти персонал 4% компаній, дещо зросла кількість компаній, що вдаються до скорочень - наразі таких 8% (минулого місяця було 3%).
|
Також бізнес продовжує допомагати армії та здійснює гуманітарну підтримку практично в тих же обсягах, що і на початку повномасштабної війни. Так, по 47% компаній продовжують постачати продукцію та підтримувати своїх працівників, що долучились до лав ЗСУ чи тероборони. Ще 44% допомагають фінансово, 25% - послугами, 18% - медикаментами чи засобами захисту/оборони. Тільки 8% компаній повідомляють, що вже вичерпали свої ресурси на допомогу, місяць тому таких було 5%.
Практично незмінною залишається оцінка бізнесом своїх фінансових резервів. Третина компаній, а саме 34% оцінюють свою фінансову стійкість у 6 місяців, 20% вважають, що протримаються кілька місяців, інші 20% - рік, і ще 19% вистачить фінансових резервів на період більше року.
У 5% фінансові резерви вже вичерпались, тоді як минулого місяця про це повідомляли 3% бізнесів. Водночас у фінансових питаннях компанії розраховують здебільшого на власні сили. Так, 92% компаній не користувались державними чи міжнародними програмами для підтримки свого бізнесу.
|
На жаль, бізнес продовжує повідомляти про втрати, які щомісяця зростають внаслідок воєнних дій. Так, 100 днів активної фази війни завдали втрат до 1 млн доларів для 48% компаній, ще 37% зазнали втрат в діапазоні 1 - 10 млн доларів, і 12% повідомляють про втрати більше 10 млн доларів. Жодних втрат не зазнали тільки 2% бізнесів. При цьому 42% компаній Асоціації повідомляють про втрати майна чи інших активів безпосередньо внаслідок бойових дій.
|
70% директорів все ж очікують негативну динаміку свого бізнесу до кінця 2022 року, інші 15% вважають, що вона не зазнає змін, і 11% сподіваються на зростання бізнес-показників. Минулого року 83% директорів прогнозували зростання свого бізнесу у 2022 році, і тільки 2% очікували погіршення стану справ. Отже, війна внесла прикрі корективи в плани близько двох третіх компаній Асоціації.
Більшість компаній не планують цього року суттєвих змін у своїй команді або в розмірі зарплат - про це повідомляють 48% та 58% відповідно. Водночас 45% компаній можуть вдатися до скорочень, а 15% до зменшення винагороди. Хоча є й позитивні тенденції у частини бізнесів - 6% планують наймати нових людей цього року, а 23% планують поступово збільшувати заробітні плати персоналу.
Довідково: Опитування проводилося з 26 травня до 2 червня 2022 року, участь у ньому взяли 101 директори членських компаній Європейської Бізнес Асоціації.
Де керівнику знаходити інформацію щодо законодавчих ініціатив та їх впливу на бізнес? Графічні зв'язки у LIGA360:Керівник - це інноваційний інструмент для аналізу правового поля, що показує всі пов'язані документи у візуальній формі. Знаходь найважливіші нововведення й аналітику до них у два кліки, замовивши LIGA360:Керівник.