Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у січні 2025 року становив 41.0 (у грудні 2024 року - 45.9), що відповідає рівню січня 2024 року. Про це свідчать результати опитування НБУ.
Традиційно в січні бізнес послаблює свої оцінки поточної ділової активності порівняно з іншими місяцями, що пов'язано з сезонними факторами, пояснили у Нацбанку.
Підприємства промисловості стриманіше оцінили результати своєї поточної діяльності, зважаючи на руйнування виробничих потужностей, нестачу інвестицій у виробничий капітал, дефіцит кадрів і збільшення виробничих витрат: секторальний індекс у січні становив 42.0 (у січні 2024 року - 43.7). Тривало послаблення очікувань щодо обсягів виготовленої продукції, нових замовлень на продукцію, в тому числі експортних, а також обсягу незавершеного виробництва. Респонденти очікували на подальше зменшення залишків готової продукції, а також запасів сировини та матеріалів, водночас пом'якшили песимістичні оцінки щодо обсягу незавершеного виробництва.
Оцінки підприємств торгівлі щодо своєї ділової активності на початку року традиційно суттєво нижчі, ніж в інші місяці: секторальний індекс у січні становив 40.0. Водночас такий показник є вищим, ніж у січні 2024 року (38.9). Торговельні компанії очікували на зменшення обсягів товарообороту та закупівлі товарів для продажу, водночас поліпшили оцінки щодо обсягу залишків товарів для продажу. Респонденти, як і раніше, були налаштовані на зниження торговельної маржі.
Підприємства сфери послуг також послабили оцінки щодо своїх економічних перспектив на тлі сезонного фактору, а також зростання виробничих витрат: секторальний індекс становив 41.1 у січні. Однак оцінка була дещо вищою, ніж у січні 2024 року (40.4). Респонденти очікували на подальше зменшення обсягів наданих послуг, нових замовлень на послуги та послуг у процесі виконання.
Підприємства будівництва втретє поспіль надали найстриманіші оцінки своїх поточних економічних результатів на тлі сезонності будівельних робіт та дефіциту кваліфікованих кадрів: секторальний індекс у січні становив лише 37.2. Водночас оцінка відчутно поліпшилась порівняно з січнем 2024 року (31.9). Будівельники очікували на подальше зниження обсягів будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини та матеріалів. Очікування щодо обсягу закупівлі послуг підрядників також погіршилися, попри сповільнення темпів зростання їх вартості.
Підприємства всіх секторів, залучених до щомісячного опитування, були налаштовані на зменшення обсягів виготовленої продукції/наданих послуг, обсягу будівництва, нових замовлень на продукцію/послуги, у тому числі експортних, а також обсягу товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу.
Також збереглися песимістичні оцінки щодо зайнятості. Керівники підприємств усіх секторів і надалі очікують на скорочення загальної чисельності працівників, найсуттєвіше - у будівництві. Натомість у сфері послуг очікувалося сповільнення темпів скорочення персоналу.
Розширте можливості управління законодавчими, судовими та інформаційними ризиками з LIGA360. Завдяки повному доступу до оновлених нормативних актів та аналітичних матеріалів, ваша компанія може ефективно реагувати на регуляторні зміни та уникнути потенційних фінансових втрат. Замовте індивідуальну презентацію та переконайтеся, як LIGA360 може сприяти вашому бізнесу.