Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бізнес просить відкрити реєстр відшкодування ПДВ

Реклама

Українська рада бізнесу просить Президента України посприяти відкриттю реєстра відшкодування ПДВ. Відповідне звернення опубліковано на сайті УРБ.

В ньому зазначається, що однією з актуальних проблем, яка містить величезні корупційні ризики, є закритий від громадськості та бізнесу Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

«Кілька років тому був реалізований новий механізм відшкодування ПДВ та запущений в роботу публічний Реєстр відшкодування ПДВ. Цей механізм дозволив "зламати" багаторічні потужні корупційні схеми, створити рівні умови для всіх платників податків. Кожен бажаючий мав право зайти в реєстр та переглянути всю доступну інформацію щодо компаній та сум ПДВ, які їм відшкодовуються, а також впевнитись, що хронологія відшкодування здійснюється відповідно до вимог законодавства та нікого не "проштовхують" вперед у черзі на відшкодування», - наголошується у зверненні.

Однак у травні 2022 Реєстр був вилучений з вільного доступу і зараз функціонує у напівзакритому режимі, коли для отримання відповідної інформації необхідно вказати назву або індивідуальний податковий номер платника податку, який звернувся за відшкодуванням ПДВ. Тобто інформація про те, які платники податку звернулися за бюджетним відшкодуванням, не оприлюднюється.

На думку УРБ, такий підхід блокує можливість громадського контролю за відшкодуванням ПДВ та робить діяльність податкових органів непрозорою, оскільки не дозволяє пересвідчитись у виконанні приписів законодавства щодо дотримання хронологічного порядку відшкодування ПДВ відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Все це створює ґрунт для розквіту корупції та порушень законодавства, для боротьби з якими і були запроваджені норми щодо оприлюднення даних Реєстру.

«Закликаємо Вас, як Президента та гаранта конституції України, посприяти поновленню Мінфіном функціонування Реєстру в повному обсязі та відповідно до вимог чинного законодавства, яке гарантує оприлюднення всієї вказаної у податковому кодексі інформації, тобто надання можливості кожній людині отримати інформацію про повний перелік платників податку, внесених до Реєстру, безпосередньо на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики», - йдеться у зверненні.

УРБ звертає увагу, що в даному Реєстрі оприлюднюється лише інформація про суми бюджетного відшкодування, а не про товари і послуги, що вироблялися/надавалися відповідними платниками податків, строки проведення відповідних транзакцій, їх кількість або контрагентів. Тому їх оприлюднення може додатково свідчити лише про те, що відповідна юридична особа веде комерційну діяльність, що, відповідно, не може загрожувати інтересам національної безпеки.

Додатково УРБ пропонує окремою Постановою КМУ закрити інформацію про відшкодування ПДВ окремих підприємств оборонної, енергетичної, інших сфер, якщо КМУ вважатиме це доцільним, але за умови, що після закінчення військового стану, вони зобов'язані надати обґрунтування щодо підстав включення відповідних компаній до такого “закритого” списку.

LIGA360 - надійне джерело інформації під час воєнного стану. Спеціальний блок з законодавчими змінами, аналітикою та роз'ясненнями від експертів, економічними новинами. Отримуйте свіжі дані щодня.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини