Народні депутати пропонують встановити на законодавчому рівні обмеження банківських комісій при безготівкових операціях, проведених за допомогою платіжних карт та привести граничні розміри комісії інтерчейндж до діючих норм ЄС. Відповідний проєкт № 9170 зареєстровано у ВР.
Пропонується зокрема:
- закріпити на законодавчому рівні визначення поняття «комісійна винагорода (інтерчейндж)»;
- встановити, що розмір інтерчейнджу з 1 січня 2026 року не може перевищувати 0,32% суми операції, здійсненої з використанням дебетової платіжної картки та 0,73% суми операції, здійсненої з використанням кредитної платіжної картки;
- встановити, що банківська установа самостійно встановлює процентні ставки та комісійну винагороду за надані послуги, крім встановлених законом граничних розмірів комісійних винагород (інтерчейнджу);
- встановити, що НБУ здійснює нагляд за додержанням об'єктами оверсайта платіжної інфраструктури, встановлених граничних розмірів інтерчейнджу, при здійсненні безготівкових розрахунків з використанням електронних платіжних засобів;
- запровадити відповідальність за перевищення встановлених граничних розмірів інтерчейнджу;
- встановити поступовий перехід до встановленого законодавством ЄС розміру комісійної винагороди (інтерчейндж), який не може перевищувати:
з дня введення в дію цього Закону до 31 грудня 2023 року - 1%;
з 1 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року - 0,7%;
з 1 січня 2025 року до 31 грудня 2025 року - 0,5%;
- встановити, що на час дії правового режиму воєнного стану в Україні суб'єкти мікропідприємництва звільняються від сплати комісійної винагороди інтерчейнджу еквайру та/або емітенту за здійсненні платіжні операції із застосуванням платіжної картки прямо чи опосередковано (через третіх осіб).
Крім того, зареєстровано проєкт № 9171 про внесення змін до КпАП, яким пропонується встановити адміністративну відповідальність за перевищення встановлених законом граничних розмірів інтерчейнджу у вигляді накладення на фізичних осіб-підприємців та посадових осіб юридичних осіб, які є об'єктами оверсайта платіжної інфраструктури штрафу від п'ятисот до сімсот п'ятдесяти нмдг (8500-12750 грн), а у випадку вчинення зазначеного правопорушення особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, - накладенням штрафу від тисячі до тисячі п'ятсот нмдг (1700-25500 грн). Окрім того, надаються повноваження НБУ розглядати справи про такі адміністративні правопорушення.
LIGA360 - єдине джерело інформації для всієї компанії. Дашборд ключових медіа та конкурентних показників, бізнес-новини й аналітика та управління ризиками. Замов прямо зараз.