НКЦПФР рішенням від 08.05.2023 № 495 (зареєстровано в Мін'юсті 03 липня 2023 р. за № 1119/40175) внесло зміни до Порядку контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку (ринку цінних паперів) вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Оновлений документ встановлює єдиний порядок здійснення нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері фінмоніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу (СПФМ), державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює НКЦПФР, шляхом проведення планових/позапланових виїзних перевірок (далі - виїзні перевірки) та планових/позапланових безвиїзних перевірок (далі - безвиїзні перевірки).
Зокрема, уточнено та доповнено мінімальний перелік питань планової перевірки. Так, окрім іншого, мінімальний перелік питань планової перевірки повинен включати перевірку дотримання вимог законодавства щодо:
забезпечення функціонування належної системи управління ризиками, застосування у своїй діяльності ризик-орієнтованого підходу та вжиття належних заходів з метою мінімізації ризиків;
здійснення управління ризиками для запобігання використанню послуг та продуктів суб'єкта первинного фінансового моніторингу для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
здійснення управління ризиками, пов'язаними із запровадженням чи використанням нових та існуючих інформаційних продуктів, ділової практики або технологій, у тому числі таких, що забезпечують проведення фінансових операцій без безпосереднього контакту з клієнтом;
дотримання суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог щодо подання Державній службі фінансового моніторингу України повідомлень (інформації) та опрацювання повідомлень (інформації) Державної служби фінансового моніторингу.
Позапланові перевірки за ініціативою НКЦПФР з метою нагляду дотримання законодавства здійснюватимуть на підставі:
звітних даних та інших відомостей, що подаються відповідно до вимог, визначених нормативно-правовими актами;
інформації, документів (їхніх копій та/або витягів із них) в електронній або паперовій формі, звітів, отриманих від суб'єкта первинного фінансового моніторингу;
інформації та документів, отриманих від підрозділів НКЦПФР, суб'єктів державного фінансового моніторингу, інших органів державної влади, а також іншої інформації та документів, отриманих НКЦПФР під час виконання нею своїх функцій.
Також оновлено порядок проведення безвиїзної перевірки. Зокрема, безвиїзна перевірка вважається розпочатою з дати отримання НКЦПФР інформації, матеріалів, документів (їхніх копій та/або витягів із них) та письмових пояснень. Строк проведення безвиїзної перевірки не перевищує 65 робочих днів з дати її початку.
Запит оформлюється як вихідний лист, підписується Головою НКЦПФР або особою, яка виконує його обов'язки, та надсилається суб'єкту перевірки засобами поштового зв'язку рекомендованим листом або надсилається у вигляді електронного документа офіційним каналом зв'язку.
Запит, направлений на електронну пошту суб'єкта перевірки, вважається одержаним з часу надходження НКЦПФР електронного повідомлення із зазначеним часом про доставку цього запиту суб'єкту перевірки.
У разі ненадходження протягом 24 годин повідомлення про доставку цього запиту вважається, що такий запит суб'єктом перевірки не одержано. У такому випадку запит надсилається засобами поштового зв'язку рекомендованим листом.
Надання на запит інформації, матеріалів, документів (їхніх копій та/або витягів із них) та письмових пояснень здійснюється у паперовій формі або електронній формі з урахуванням вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги. Надання інформації, матеріалів, документів (їхніх копій та/або витягів із них) та письмових пояснень в електронній формі здійснюється із застосуванням офіційного каналу зв'язку з використанням електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги.
Ненадання документів або надання не в повному обсязі є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки.
У новій редакції викладено також порядок проведення перевірки та оформлення результатів.
Будьте готовими до перевірок контролюючих органів у 2023 році! Модуль "Мистецтво оборони" у LIGA360 надасть відповіді, як захистити бізнес правовим шляхом. Замовте прямо сьогодні.