Кабмін постановою від 22.09.2023 № 1016 затвердив Порядок надання фінансової державної підтримки суб'єктам підприємництва за договорами факторингу.
Надання фінансової держпідтримки здійснюється Фондом розвитку підприємництва.
Факторингове фінансування може бути надано уповноваженим фактором суб'єкту підприємництва в розмірі до 95% суми грошової вимоги згідно з наданими первинними документами, що посвідчують право грошової вимоги.
Державна підтримка надається через уповноважених факторів, що відповідають критеріям, визначеним у додатку до цього Порядку, та підписали з Фондом договір про співробітництво.
У договорі факторингу повинні бути передбачені такі умови:
1) максимальний строк користування факторинговим фінансуванням - не більше 360 днів;
2) відстрочка платежу щодо сплати суб'єктом підприємництва на користь уповноваженого фактора визначених договором факторингу платежів не допускається;
3) може передбачати обов'язок суб'єкта підприємництва сплатити одноразову комісію уповноваженому фактору в розмірі не більш як 1,5 відсотка максимального ліміту фінансування за договором факторингу, що є частиною винагороди уповноваженого фактора.
Уповноважений фактор має право включити в договір факторингу інші комісії за додаткові послуги. Такі додаткові послуги не підлягають компенсації за рахунок державної підтримки.
Граничний розмір комісій за додаткові послуги, який встановлюється у відсотках до суми наданого факторингового фінансування за договором факторингу, не диференціюється та становить не більш як 3 відсотки максимального ліміту фінансування за договором факторингу;
4) розмір винагороди уповноваженого фактора без урахування компенсації базової винагороди (у відсотках річних);
5) якщо договір факторингу передбачає сплату суб'єктом підприємництва) винагороди у вигляді процентів за використання факторингового фінансування, платіж повинен бути розподілений на такі складові елементи:
сума винагороди, яку сплачує суб'єкт підприємництва;
сума компенсації базової винагороди, яка надається Фондом;
сума комісій за додаткові послуги, яка визначається відповідно до підпункту 3 цього пункту та повинна бути сплачена суб'єктом підприємництва;
6) якщо договір факторингу передбачає винагороду за договором факторингу у вигляді дисконтування відступленого права грошової вимоги, різниця між номінальним розміром відступленої уповноваженому фактору грошової вимоги, та вартістю, яку за її відступлення уповноважений фактор сплачує суб'єкту підприємництва (далі - дисконт), повинна бути розподілена на такі елементи:
розмір дисконту, який застосовує уповноважений фактор до відступленого права грошової вимоги;
сума компенсації базової винагороди, яка надається Фондом;
сума комісій за додаткові послуги, яка визначається відповідно до підпункту 3 цього пункту та повинна бути сплачена суб'єктом підприємництва.
Базова винагорода, яку уповноважений фактор отримує у вигляді процентів за використання факторингового фінансування або дисконту відступленого права грошової вимоги, визначається за такою формулою:
для суб'єктів мікропідприємництва - не більше Індексу UIRD (три місяці) плюс сімнадцять процентних пунктів;
для суб'єктів малого підприємництва - не більше Індексу UIRD (три місяці) плюс шістнадцять процентних пунктів;
для суб'єктів середнього підприємництва - не більше Індексу UIRD (три місяці) плюс п'ятнадцять процентних пунктів;
для суб'єктів великого підприємництва - не більше Індексу UIRD (три місяці) плюс п'ятнадцять процентних пунктів.
Індекс UIRD - український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, що розраховується на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються банками України на строк три місяці.
Підприємці слідкують за змінами з LIGA360. Це рішення дозволяє моніторити всі важливі фактори, що можуть впливати на діяльність компанії. Слідкуйте за законодавчими змінами, реєстраційними змінами компаній, згадками в ЗМІ. Відчуйте повний контроль інформації з LIGA360.