2 листопада відбулися добові спільні аукціони на продаж доступу до пропускної спроможності міждержавних ліній електропередачі за напрямками Україна-Румунія та Румунія - Україна, повідомили в Укренерго.
Аукціони пройшли на платформі "Укренерго" одночасно для румунських та українських учасників ринку. День поставки - 3 листопада. Максимальна пропускна спроможність на експорт, яку була запропонована, склала 200 МВт, на імпорт - 400 МВт. В результаті на експорт в денні та нічні години розподілена пропускна спроможність склала 60 МВт (100 МВт в окрему годину), а на імпорт - від 80 до 170 МВт в окремі години. За правилами аукціону, оскільки куплений обсяг потужності менше запропонованого, перетин був розподілений учасникам ринку безоплатно майже в усіх годинах доби.
Коли будуть запроваджені спільні аукціони з Польщею, Угорщиною, Словаччиною?
"Укренерго" очікує, що спільні аукціони з цими країнами запрацюють на загальноєвропейській платформі JAO в першому кварталі 2024 року. Українська сторона ("Укренерго", НКРЕКП) виконала всі необхідні для цього умови та зараз очікує на рішення регуляторів країн-сусідів.
В чому перевага спільних аукціонів?
1. Запровадивши європейські правила продажу доступу до міждержавних інтерконекторів, "Укренерго" фактично відновило торгівлю електроенергією з Румунією. У 1 кварталі 2024 року ми очікуємо відновлення комерційних обмінів і з Угорщиною.
2. Розподіл пропускної спроможності інтерконекторів на спільних аукціонах значно підвищує конкуренцію та прозорість формування ціни імпортованої або експортованої електроенергії. При односторонніх аукціонах гравці в одній країні не знають, скільки заплатили учасники аукціону в іншій. А вартість доступу до перетину - суттєва складова імпортної та експортної ціни.
3. Спільні аукціони - значно простіші та швидші, дозволяють імпортерам та експортерам працювати ефективніше.
4. Запровадження спільних аукціонів - виконання вимог ЄС щодо реформування українського ринку електроенергії.
Як енергетичному бізнесу управляти ризиками? Спробуйте корпоративне рішення LIGA360. Законодавство й моніторинг змін енергоринку, перевірка контрагентів з України та Великобританії, відповіді експертів щодо ліцензій, перевірок, мита і податків. Докладніше.
Читайте також:
Бізнес закликає скасувати прайс-кепи на ринку електроенергії
НКРЕКП запустила Реєстр учасників оптового енергетичного ринку
Граничні ціни на електроенергію для бізнесу можуть підвищити