Верховна Рада на засіданні 9 листопада ухвалила Закон про Державний бюджет України на 2024 рік (проєкт № 10000).
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що в бюджеті чітко розставлені пріоритети. Всі внутрішні ресурси підуть на те, щоб вистояти та перемогти ворога.
Практично 50% видатків - на оборону та безпеку України. Також у бюджеті закладена індексація пенсій та зростання мінімальної зарплати.
Для підтримки бізнесу передбачено понад 40 млрд грн.
Читайте також: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум 2024: як зміняться податки та штрафи для підприємців
Голова бюджетного комітету ВР Роксолана Підласа розповіла, що до 2 читання проект бюджету зазнав мінімальних змін.
План по доходам збільшили на 22,2 млрд грн за рахунок збільшення в основному ПДВ з ввезених в Україну товарів, а також податку на прибуток банків, ввізного мита і рентної плати.
Основна стаття видатків - оборона. 22,1% або 1,69 трлн грн будуть спрямовані для забезпечення сил безпеки та оборони.
Передбачені також видатки на розвиток оборонно-промислового комплексу: 43 млрд грн на виробництво БПЛА, а також 43 млрд грн на виробництво боєприпасів та зброї. Кошти на сектор національної безпеки та оборони покриваються винятково внутрішніми надходженнями: податками, митними платежами, дивідендами держкомпаній, приватизацією та коштами від розміщення ОВДП.
Решта видатків потрапляють в площину дефіциту бюджету, який передбачено у сумі 1,57 трлн грн. Фінансування державного бюджету буде здійснюватися за рахунок зовнішніх запозичень (1,67 трлн грн) та розміщення ОВДП (525,9 млрд грн), а також надходжень від приватизації (4 млрд грн).
З цих коштів на соціальний захист буде спрямовано майже 470 млрд грн. На підтримку ветеранів буде спрямовано вдвічі більше ніж в минулому році - майже 15 млрд грн, з них 1 млрд грн - на протезування воїнів.
Видатки державного бюджету на медицину та освіту складуть 201 млрд грн та 69 млрд грн відповідно.
При підготовці до 2 читання Бюджетний комітет уточнив редакцію законопроекту, подану Урядом на ІІ читання, зокрема:
додали 1 млрд грн на розмінування с/г земель,
доручили Уряду розробити механізм щодо врегулювання списання заборгованості за середньостроковими позиками, наданими місцевим бюджетам у 2009-2014 роках Державним казначейством (замість списання такої заборгованості за рахунок вільних залишків),
вилучили норму про репрофайлінг ОВДП у власності НБУ, оскільки таке питання потребує погодження з МВФ.
А Мінфін до другого читання врахував пропозицію членів Комітет ВРУ з питань бюджету і створив додаткову субвенцію на будівництво укриттів в лікарнях (у сумі 1 млрд грн)
До 2 читання також змінився макропрогноз, який закладається в основу бюджетних розрахунків. Рельне зростання ВВП наразі прогнозується на рівні 4,6%. Інфляція - 9,7%. Очікується, що середньорічний курс долара складе 40,7 грн.
Legal Solution допоможе кожному фахівцю, що потребує аналізу законодавства й пошуку НПА. Керівникам, юристам, бухгалтерам, кадровикам та іншим фахівцям. Замовте доступ за посиланням.