Днями Антимонопольний комітет України (надалі - Комітет) виявив відсутність врегулювання ряду питань, які стосуються порядку укладення договору транспортування природного газу та надав рекомендації Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо врегулювання питання взаємодії між ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» та замовниками послуг з транспортування природного газу.
Виходячи з інформації, наданої Комітетом, не врегульованими на нормативно-правовому рівні залишаються ряд наступних питань:
не регламентовано спосіб і форми подання документів, необхідних для оформлення договірних взаємовідносин, у тому числі із замовниками послуг транспортування, що знаходяться в країні, яка входить та/або не входить до Європейського Союзу;
не встановлено вимог щодо способів та форми надання документів (електронної або паперової), які можуть використовувати замовники послуг транспортування та оператор газотранспортної системи при укладенні договору;
не встановлено порядку реєстрації Оператором ГТС вхідної та вихідної кореспонденції, у тому числі заяви про укладення договору транспортування та доданих до неї документів;
не регулюється строк призупинення Оператором ГТС розгляду заяви про укладення договору транспортування у разі, якщо заява та додані до неї документи подані не в повному обсязі, тобто з моменту реєстрації Оператором ГТС письмового запиту чи з моменту фактичного відправлення письмового запиту до замовника послуг транспортування щодо уточнення повноти його заяви або документів.
У зв'язку з цим Комітет надав рекомендації НКРЕКП узгодити питання взаємодії замовників послуг та Оператора ГТС в частині вимог та строків надання документів при укладанні договору про транспортування газу.
Зміст рекомендацій полягає у встановленні наступних чітких вимог щодо:
способу та форми взаємодії (електронна, паперова);
форми документів (у тому числі електронних);
порядку та строків отримання та надсилання вхідної/вихідної кореспонденції, а також письмового запиту щодо уточнення повноти заяви, зокрема можливості надсилання такого письмового запиту на електронну адресу замовника послуг транспортування у разі, якщо така заява та додані до неї документи подані не в повному обсязі.
Як зазначає Комітет, відсутність регламентування відносин взаємодії між Оператором ГТС та замовником послуг з транспортування може містити ознаки порушення, в діях НКРЕКП, статті 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Рекомендації Комітету є обов'язкові до розгляду у 30-ти денний строк з моменту їх прийняття, а їх виконання НКРЕКП надасть замовникам послуг з транспортування природного газу можливість прогнозувати свою діяльність на території України в чітких часових рамках та поставить замовників послуг-нерезидентів, що не є членами Європейського Союзу, в рівне становище з замовниками послуг, що є членами ЄС або ж діють на території України.
Забезпечте систематичний моніторинг законодавства та змін правового поля для вашого бізнесу. З LIGA360 ви не пропустите жодної вимоги від регуляторів - в тому числі нововведень в галузі фінансового моніторингу, податкового чи антимонопольного законодавства. Отримайте повноту інформації для свого бізнесу з LIGA360.