Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Впровадження військового збору з доходів підприємств може суттєво підвищити інфляцію - інфляційний звіт НБУ

Реклама

Нацбанк очікує підвищення інфляції у 2024 році до 8,5%, однак вже наступного року прогнозує зниження до 6,6%, а у 2026 році - до цілі НБУ 5%. Економічне відновлення триватиме, хоча й сповільниться цьогоріч до 3,7% насамперед через значні пошкодження енергосистеми.  Про це йдеться в Інфляційному звіті за липень 2024 року.

В НБУ також навели ключові висновки:

  • Рівень безробіття поступово знижуватиметься. Хоча брак працівників стримує діяльність підприємств, з іншого боку, це зумовлює поліпшення зайнятості та підживлює зростання зарплат. Очікується, що реальні зарплати протягом 2025 року перевищать довоєнний рівень і зростатимуть надалі.

  • Зовнішня допомога залишатиметься важливим джерелом фінансування бюджетного дефіциту. Очікується, що цього року вона становитиме близько 38 млрд дол. США, що також дасть змогу підтримувати достатній рівень міжнародних резервів та зберігати стійкість валютного ринку.

  • Сприятливі макрофінансові тенденції дали змогу НБУ за останні 12 місяців знизити облікову ставку з 25% до 13%, а також запровадити масштабний пакет заходів валютної лібералізації. Це сприяло пожвавленню кредитування та підтримало економічну активність.

  • Надалі простір для пом'якшення процентної політики досить обмежений з огляду на необхідність підтримання стійкості валютного ринку, утримання помірної інфляції у 2024-2025 роках і приведення її до цілі 5% на прогнозному горизонті.

  • Базовий сценарій макропрогнозу передбачає відновлення циклу зниження облікової ставки лише у 2025 році, однак НБУ готовий гнучко реагувати на зміни в балансі ризиків для інфляції й валютного ринку.

У липневому Інфляційному звіті також розглянуто припущення та ризики прогнозу.

Через вищі потреби сектору оборони НБУ збільшив прогноз дефіциту бюджету на поточний рік до 22.8% ВВП (без урахування грантів у доходах). Видатки бюджету залишатимуться значними і в наступні роки, оскільки зберігатиметься необхідність підтримки обороноздатності та відбудови економіки.

Ризик більшого дефіциту бюджету на прогнозному періоді залишається значним через високу ймовірність зростання потреб сектору оборони в умовах обмеженого потенціалу оптимізації видатків. Крім того, цей ризик посилиться в разі подальших значних пошкоджень критичної інфраструктури та необхідності її оперативного відновлення. Це потребуватиме додаткових джерел фінансування дефіциту. У разі реалізації такого ризику очікується, що уряд першочергово вживатиме додаткових заходів із мобілізації внутрішніх ресурсів задля уникнення емісійного фінансування дефіциту бюджету, зокрема шляхом нарощування ринкових залучень на внутрішньому борговому ринку.

Базовий сценарій прогнозу враховує низку мобілізаційних заходів у 2024 році, зокрема підвищення акцизних податків. Водночас ініціативи з введення нових податків або підвищення ставок за наявними, зменшення або відміни податкових пільг наразі є ризиком прогнозу. Кожна з таких ініціатив може мати різний вплив на інфляцію.

Так, підвищення окремих прямих податків (зокрема, з доходів населення) зменшуватиме інфляційний тиск через обмеження споживання, компенсуючи таким чином вплив від більших бюджетних видатків.

Податки на споживання містять більше проінфляційних ризиків, адже їх підвищення напряму відобразиться на споживчих цінах. Зокрема в разі підвищення ставки ПДВ це позначиться майже на всіх компонентах, що входять до ІСЦ. Водночас, як демонструє світовий досвід, цей ефект зазвичай відображається на показнику річної інфляції протягом 12 місяців і надалі згасає.

Проінфляційні ризики містить можливе впровадження військового збору з доходів підприємств. Такий податок значною мірою може переноситися бізнесом на споживачів. Ефект на ціни може бути мультиплікативним, оскільки оподаткування виникатиме на кожному етапі ланцюга виробництва та реалізації продукції, крім випадків вертикально інтегрованих компаній. Запровадження такого податку може суттєво підвищити інфляцію протягом відносно короткого періоду.

Хочете оцінити фінансову стабільність бізнес-партнера? Перевірити чи не має він боргів, судових справ? Спробуйте нове рішення LIGA360 від LIGA ZAKON! Всі види джерел для всебічної оцінки контрагентів: реєстри, судові рішення, санкційні списки та медіа. Залиште заявку на презентацію LIGA360 для вашої команди.  

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини