Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг рекомендував Верховній Раді прийняти законопроєкт № 11301-д щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання у другому читанні та в цілому з техніко-юридичними поправками. Про це повідомляє пресслужба Парламенту.
Однією з правок, яку схвалив комітет, пропонується ввести мораторій на стягнення коштів з ДП "Гарантований покупець" за виконавчими провадженнями у справах за позовами виробників зеленої електроенергії, пише Енергореформа.
"Ми робимо все можливе, щоб гасити старі борги, цей законопроєкт про ненарощення, зменшення боргів (…). Якщо хтось іде в суд і списує гроші, то це гроші "ГарПока", передбачені всім зеленим виробникам. Відповідно, стане ще більше боргів. Великі компанії розуміють ситуацію і в суди поки не йдуть, ідуть менші. Списання коштів за їхніми позовами не призводило до якихось великих проблем. Але якщо хтось з середніх чи великих піде в суд і через виконавче провадження спише велику суму, то платежі можуть зупинитися взагалі перед усіма учасниками", - зазначив голова Комітету Андрій Герус.
Цю правку підтримали також НКРЕКП та "ГарПок".
"У такий скрутний час ми маємо підтримувати всіх виробників за зеленим тарифом і маємо робити платежі пропорційно. Ця правка необхідна для всієї галузі. У разі позовів, це (виконавчі провадження - ред.) негативно вплине на виконання ПСО по населенню, бо якщо кошти арештовуватимуть, це стосуватиметься всіх", - пояснив заступник директора "ГарПока" Станіслав Сова.
Нова LIGA360 змінює все! Єдиний продукт для всієї компанії. Виявляє правові, партнерські, фінансові, санкційні, репутаційні ризики. Допомагає приймати аргументовані рішення, використовуючи силу інформації на 360. Замов презентацію для своєї компанії.
Водночас директор департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Максим Кисельов наголосив, що встановлення мораторію на стягнення коштів з "ГарПока" розширює перелік підприємств, щодо яких неможливе виконання рішення суду.
"Це знищує інвестиційний клімат і закладає корупційні ризики в роботі боржника. Великі іноземні інвестиції в Україну будуть під питанням", - зазначив Кисельов.
Під час обговорення Андрій Герус звернув увагу, що "ГарПок" керується нормативними актами, які зобов'язують його пропорційно сплачувати кошти контрагентам, що нівелює коруційні ризики.
Крім того, він запропонував звернутися до Кабінету Міністрів з проханням розробити законопроєкт про взаємозалік боргів на енергоринку, а також вказав на необхідність створення робочої групи з розв'язання боргових проблем. Ця ініціатива була підтримана комітетом.
Нагадаємо, 21 серпня Верховна Рада законопроєкт № 11301-д прийняла за основу.
У пояснювальній записці зазначається, його метою є покращення платіжної дисципліни на ринку електроенергії, шляхом відкриття певними учасниками ринку електричної енергії поточних рахунків із спеціальним режимом використання та можливості запровадження відповідного алгоритму розподілу коштів з таких рахунків, а також посилення відповідальності за несанкціонований відбір електричної енергії.
Як пояснював Герус, поточні рахунки зі спеціальним режимом використання передбачається, зокрема, запровадити для боржників на балансуючому ринку електроенергії.
"Той, хто не платить за е/е, буде відключений або залишатиметься на обслуговуванні постачальника останньої надії (ПОН), але за умови відкриття спецрахунку. На нього переходять усі кошти від господарської діяльності, і частина з них списується за е/е", - сказав він.
За словами Геруса, введення зазначеного алгоритму приведе до суттєвого скорочення боржників за електроенергію на балансуючому ринку.
Отримайте доступ до LIGA360 за унікальною пропозицією, доступною тільки з 27 по 29 листопада! Цей особливий подарунок, приурочений до 33-річчя LIGA ZAKON, забезпечить ваш бізнес інноваційними інструментами для виявлення та управління ризиками на цілий рік. Залиште свої контакти, і ми розповімо, як ви можете скористатися цією сенсаційною можливістю!