19 грудня набув чинності Закон № 4042-IX «Про внесення змін до Закону України "Про Рахункову палату" та деяких інших законодавчих актів України», крім розділів 10 і 17, які почнуть діяти з 1 січня 2025 року.
У пресслужбі Рахункової палати зазначили, що метою Закону є наближення статусу та правових основ діяльності Рахункової палати до стандартів Міжнародної організації вищих органів аудиту (INTOSAI).
Відповідно до цього Закону Рахункова палата є вищим державним колегіальним органом фінансового контролю (аудиту). Систему професійних документів INTOSAI (IFPP) визначено основою організаційно-методологічних засад здійснення державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).
Повноваження Рахункової палати розширено на суб'єктів господарювання державного та комунального сектору економіки, а також на кошти, отримані від іноземних держав, Європейського Союзу, іноземних фінансових установ, міжнародних організацій, донорських установ у вигляді кредитів (позик), грантів, допомоги та на кошти фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування (наприклад, Пенсійний фонд).
Рахункова палата зможе здійснювати аудити консолідованої фінансової звітності суб'єктів державного сектору та бюджетів.
Ознайомитись з чинними редакціями НПА, порівняти редакції та побачити заплановані зміни - можна у новій LIGA360. А ще оцінити весь масив пов'язаних документів: судової практики, аналітики тощо. Замовте презентацію LIGA360 для себе.
Рахунковій палаті гарантується незалежність.
Так, припинення чи обмеження повноважень Рахункової палати у разі закінчення строку повноважень ВРУ чи дострокового їх припинення, а також введення воєнного чи надзвичайного станів є неможливим.
У разі неврахування у проєкті закону про Державний бюджет України пропозицій Рахункової палати щодо її фінансового забезпечення, Уряд зобов'язаний аргументувати свою позицію.
Будь-який законопроєкт, що стосується діяльності Рахункової палати чи її повноважень, має отримати відповідний висновок від інституції.
Суттєві зміни передбачені стосовно Голови, членів Рахункової палати та аудиторів.
Зокрема, попередній відбір кандидатів в члени Рахункової палати здійснюватиме дорадча група за участі міжнародних експертів.
Також оновлено умови відбіркового конкурсу, вимоги до кандидатів, голосування за них тощо.
Кількість членів Рахункової палати зменшено до 11.
Визначено перелік обов'язків членів Рахункової палати.
Удосконалено повноваження членів Рахункової палати в частині координування контрольних заходів та здійснення такої координації двома і більше членами.
На аудиторський склад не поширюються норми законодавства про державну службу, але поширюється дія антикорупційного законодавства.
П'ять років Рахункова палата повинна здійснювати зовнішнє оцінювання своєї діяльності на відповідність міжнародним стандартам аудиту.
Рахункова палата не буде проводити позапланові заходи контролю.
Змінено підходи до документування результатів заходів контролю, зокрема, аудитори не готуватимуть акти за результатами аудитів.
Члени контрольної групи мають право на отримання необхідної інформації та даних (включаючи інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування).
Розгляд звітів Рахункової палати у профільних комітетах Верховної Ради України є обов'язковим, як і відповідне реагування парламенту на інформацію Рахункової палати про неналежне виконання її рекомендацій.
Разом зі щорічним звітом про свою діяльність Рахункова палата може надати ВРУ пропозиції щодо вжиття заходів відносно невиконання її рекомендацій.
Крім того, змінюються підходи до оскарження рішень Рахункової палати за результатами контрольних заходів у судовому порядку, а справи щодо втручання в роботу Рахункової палати перебуватимуть у підсудності Верховного Суду.
Вся інформація для державної установи - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення ризиків: правових, регуляторних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію сьогодні.