Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Імпорт російського газу до ЄС зріс на 18% у 2024 році, всупереч плану поступової відмови до 2027 року

Реклама

Енергетичний аналітичний центр Ember опублікував інформацію, в якій зазначено, що імпорт російського газу до Європейського Союзу зріс на 18% у 2024 році, незважаючи на наміри поступово відмовитися від російської енергії до 2027 року. Зростання відбулося завдяки збільшенню імпорту до Італії, Чехії та Франції.  

Аналіз Ember показує, що ціни на газ в ЄС зросли на 59% у 2024 році, після років цінової волатильності після вторгнення Росії в Україну. Це означає, що у 2025 році європейський ціновий орієнтир на газ буде приблизно вдвічі вищим за докризовий рівень. 

Надійність поставок з інших джерел, окрім Росії, також стає все більш нестабільною перспективою. Посилення геополітичної напруженості збільшує ризик залежності від поставок з США, навіть попри те, що США нарощують потужності з експорту скрапленого природного газу (СПГ). Хоча ЄС запропонував плани фінансування іноземної СПГ-інфраструктури та підписання довгострокових контрактів на постачання СПГ як спосіб відмовитися від російського газу, це може призвести до подальшої газової залежності від потенційно ненадійних гравців. 

Зростання імпорту російського газу відбулося всупереч заявленому Європейською комісією наміру покласти край залежності від російського викопного палива до 2027 року. Річ у тім, що ЄС досі не має юридично обов'язкової мети або опублікованого плану поетапної відмови від російського газу. Держави-члени все ще можуть імпортувати російський газ через різні лазівки навіть там, де існують обмеження, наприклад, використовуючи тіньові судна або купуючи його непрямим шляхом. 

Регіональний керівник компанії Ember Павел Чизак прокоментував дану ситуацію так: “Це скандал, що ЄС досі імпортує російський газ. Замість того, щоб інвестувати в справжні альтернативи, такі як відновлювані джерела енергії та ефективність для припинення російського імпорту, країни-члени витрачають гроші на дорогі потужності СПГ, які навіть не будуть використовуватися.” 

Окрім того, він також додав, що: “ЄС повинен припинити зволікати і негайно вжити заходів для впровадження юридично обов'язкових заходів, а не порожніх обіцянок, щоб встановити чіткий графік припинення імпорту російського газу. Щоб звільнитися від російського газу та стримати бойову скриньку Кремля, ЄС повинен запровадити ліміт ціни на СПГ, заборонити купівлю на спотовому ринку та твердо дотримуватися повної відмови від газу до 2027 року. Без політики обмеження потоку російського газу до країн-членів, ЄС ризикує посилити свою залежність від цього нестабільного постачальника у 2025 році, як це сталося зі зростанням на 18% минулого року. Залежність від російського газу наражає європейців на нестабільність цін, енергетичний шантаж і підриває підтримку союзників в Україні.”  

У Ember також зазначили, що більш широке залучення альтернативних постачальників газу, таких як Норвегія та США, які наразі є найбільшими постачальниками газу в ЄС, також суперечить планам ЄС, оскільки в довгостроковій перспективі може призвести до зростання цін для домогосподарств і промисловості.  

У Ember наголошують на необхідності зменшення газової залежності для досягнення цілей безпеки та доступності, як це і підкреслено у Плані дій щодо доступної енергетики.  

Зміцніть ваші позиції на енергетичному ринку разом із LIGA360. Наш комплексний продукт забезпечує швидкий доступ до актуальної аналітики та новин в енергетичному секторі, а також допомагає проводити детальні перевірки партнерів, зокрема на наявність санкційних зв?язків, гарантуючи вам стабільність і безпеку у ваших комерційних відносинах. Попрацюйте з LIGA360 вже сьогодні, щоб впевнитись в її можливостях. 

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини