Рада директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) завершила сьомий огляд Розширеної домовленості в рамках Механізму розширеного фінансування (EFF) для України, що дозволяє виділити Україні близько 0,4 мільярда доларів США (0,3 мільярда СПЗ), які будуть спрямовані на бюджетну підтримку нашої держави.
Таким чином, за інформацією МВФ, результати України в рамках програми залишаються високими. Станом на кінець грудня 2024 року Україною були виконані всі критерії ефективності та безперервності кількісних показників, а також більшість структурних контрольних показників.
У відповідності до інформації МВФ, попередні дії щодо підвищення акцизів на тютюнові вироби також були виконані, тоді як структурний орієнтир щодо введення в дію закону про створення Вищого адміністративного суду був реалізований із запізненням.
Так, у оприлюднених висновках йдеться про те, що економічне зростання у 2024 році залишалося стійким, але сповільнилося у другому півріччі. Очікується, що уповільнення збережеться у 2025 році через дедалі жорсткіший ринок праці, вплив атак на енергетичну інфраструктуру та тривалу невизначеність щодо розвитку війни. Резерви залишаються достатніми, що підтримується продовженням значної зовнішньої підтримки. В цілому, прогноз залишається схильним до надзвичайно високої невизначеності.
Так, пані директор-розпорядник МВФ в своїй заяві відзначила наступне:
“Бюджет на 2025 рік залишається фіскальним якорем. З метою забезпечення економічного зростання, інвестиційної привабливості та фіскальної стійкості, Україні варто прискорити реалізацію Національної стратегії доходів, включаючи:
модернізацію податкових та митних служб;
зменшення ухилень від сплати податків;
гармонізацію законодавства зі стандартами ЄС, необхідної для задоволення першочергових потреб у витратах;
удосконалення системи управління державними інвестиціями;
підготовку середньострокового бюджету та управління фіскальними ризиками.”
Окрім того, вона зазначила:
«Поки фінансовий сектор залишається стабільним, необхідна пильність з огляду на підвищені ризики. Необхідно усувати інституційні слабкості регулятора ринків безпеки. Зазираючи у майбутнє, покращення інфраструктури ринків капіталу України стане одним із ключових кроків до залучення іноземного капіталу для відбудови.”
Відтак, в МВФ наголосили на необхідності забезпечення Україною:
Сталого прогресу у реформах у сфері боротьби з корупцією та управління;
призначення нового керівника Бюро економічної безпеки;
завершення аудиту Національного антикорупційного бюро;
посилення рамок протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму;
внесення змін до Кримінального процесуального кодексу.
Директор-розпорядник МВФ також наголосила на тому, що програма залишається повністю профінансованою, із сукупним обсягом зовнішнього фінансування у розмірі 148,8 мільярдів доларів США за базовим сценарієм та 162,9 мільярдів доларів США за сценарієм зниження, протягом 4-річного періоду програми, включаючи повне використання приблизно 50 мільярдів доларів США з ініціативи G7 «Позики для прискорення надзвичайних доходів для України» (ERA).
Повне, своєчасне та передбачуване виділення зовнішньої підтримки - на умовах, що відповідають борговій стійкості - залишається важливим для того, щоб програма залишалася повністю профінансованою.
Нагадаємо, що 48-місячний Фонд розширеного фінансування України з доступом у розмірі 11,6 млрд СПЗ (еквівалент приблизно 15,5 млрд доларів США, або 577 відсотків квоти) був затверджений 31 березня 2023 року та є частиною міжнародного пакету підтримки на загальну суму 148,8 млрд доларів США в базовому рівні. Програма України, що підтримується МВФ, допомагає закріплювати політику, яка підтримує фіскальну, зовнішню та макрофінансову стабільність у період надзвичайно високої невизначеності.
Програма розширеного фінансування спрямована на підтримку економічного відновлення України, посилення врядування та зміцнення інституцій з метою сприяння довгостроковому зростанню в контексті відбудови та шляху України до вступу до ЄС.
LIGA360 забезпечить ваш бізнес інформацією, необхідною для комплексного управління ризиками. Наші інструменти дозволяють попереджати ризики співпраці з партнерами, а також законодавчі, судові й інформаційні загрози й вживати своєчасних заходів щодо їх мінімізації. Оцініть можливості LIGA360, замовивши персональну презентацію вже сьогодні.