Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як оподатковуватимуть криптоактиви в Україні: НКЦПФР представила варіанти

Реклама

НКЦПФР розробила матрицю, яка демонструє варіанти оподатковування різних операцій з віртуальними активами - від майнінгу до airdrop. Документ опублікував Голова НКЦПФР Руслан Магомедов.

Матриця розроблена з врахуванням досвіду провідних юрисдикцій, таких як Німеччина, Швейцарія, Естонія, Сінгапур та інші, які вже сформували власні підходи до податкового обліку операцій із цифровими активами.

Щодо об'єкту оподаткування пропонуються варіанти:

1. Чистий дохід (Дохід-Витрати). Це дозволяє оподатковувати чистий приріст вартості. Об'єкт аналогічний для оподаткування доходу від операцій з цінними паперами, корпоративними правами і є найбільш прийнятним варіантом для стейбкоїнів (EMT/ART), що мають стабільну вартість, та децентралізованих валют, що мають високу волативність.

Проте є складність адміністрування - при обраній моделі оподаткування (лише у випадку обміну на валютні цінності («при виході у фіат»,) існуюча в Україні модель визначення витрат для інвестиційних активів є не прийнятною, оскільки вона вимагає чіткого зв'язку з понесенням витрат саме на цей вид активу, дохід від операцій з яким розраховується. Також можливе маніпулювання збитками, коли дохід від стейбкоінів буде перекриватись витратами від токенів із високою волативністю. Складно буде адмініструвати в частині утримання та сплати податку через податкового агента, оскільки надавачі послуг на ринку віртуальних активів (СASP) можуть не володіти інформацією чи документами про витрати платника податків.

2. Дохід (Виручка). Тут перевага у простому розрахунку, особливо при обранні моменту визначення доходу лише при обміні на валютні цінності (crypto to fiat). Також в певних випадках нарахування та сплату податків може бути покладено на CASP (при наданні послуг з обміну ВА на грошові кошти або діяльність оператора торговельного майданчика для віртуальних активів, якщо розрахунки здійснюються через оператора) або банк чи надавача платіжних послуг (при зарахуванні відповідних доходів). Недоліки - економічно обтяжливо для токенів, що мають високу вольтинність, оскільки навіть при відсутності чистого доходу потребує сплати податків.

Момент визначення доходу

1. За загальним правилом передбачає визнання доходу в момент отримання, як компенсації за товари/послуги чи в момент відчуження віртуальних активів в обмін на інші активи, в тому числі на інші віртуальні активи. Це стандартний підхід країн ЄС.

2. Момент обміну віртуальних активів на валютні цінності чи на інші [не цифрові] активи. У якості оподатковуваних операцій розглядаються лише операції відчуження віртуальних активів в обмін на інші валютні цінності чи на інші активи, що не є віртуальними активами.

Ставка

1. Стандартна 18 % податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) + 5 % військового збору.

2. Пільгова. Два варіанти пільгової ставки: 5% та 9%.

Від оподаткування звільняються: дарування віртуальних активів (інколи поширюється лише на операції між членами сім'ї); переказ між гаманцями платника податків; пожертви.

У матриці також розписані методи оподаткування окремих операцій: майнінгу, стейкінгу, хардфорку та ейрдропсів.

Нагадаємо, ринок криптовалют в Україні пропонують розділити між двома регуляторами

Використовуйте “Теми в центрі уваги” у LIGA360 для ефективного моніторингу актуальних новин. Виберіть теми, які вас цікавлять, і наша система автоматично збере всі важливі новини та аналітику, вам залишиться лише переглядати оновлення. Дізнайтеся більше про можливості цієї функції прямо зараз. 

Читайте також:

Як правильно декларувати криптовалюту: поради від податкового консультанта

Нові економічні виклики в Україні, криптовалюта як нові гроші: легалізація, оподаткування

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини