Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Комітет схвалив законопроєкт про оподаткування криптовалют: що він передбачає

Реклама

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти у першому читанні доопрацьований законопроєкт про регулювання та оподаткування віртуальних активів. Про це повідомив голова Комітету Данило Гетманцев.

Згідно з цим законопроєктом віртуальний актив - це особливий вид цифрового об'єкта (майна), який існує в електронній формі завдяки технології розподіленого реєстру (блокчейну).

Гетманцев звернув увагу, що віртуальні активи не є грошима і не можуть використовуватися як офіційний засіб платежу в Україні. Їх правовий режим близький до режиму рухомого майна з точки зору цивільного права. Водночас, редакція, запропонована до першого читання, передбачає ототожнення токенів електронних грошей з електронними грошима в розумінні Закону України "Про платіжні послуги".

Законопроєкт поділяє усі віртуальні активи на три основні категорії:

  • токени з прив'язкою до активів - їх вартість стабілізується шляхом прив'язки до активів, таких як валюта чи майно;

  • токени електронних грошей - прив'язані до однієї офіційної валюти;

  • інші віртуальні активи - категорія, що охоплює активи, які не належать до перших двох типів. Тут запропоновано модель, відповідно до якої регулятор визначатиме, які саме віртуальні активи будуть належати до цієї категорії.

Нова LIGA360 змінює все! Єдиний продукт для всієї компанії. Виявляє правові, партнерські, фінансові, санкційні, репутаційні ризики. Допомагає приймати аргументовані рішення, використовуючи силу інформації на 360. Замов презентацію для своєї компанії.

Основні новації законопроєкту щодо оподаткування

Податок на доходи фізичних осіб. Пропонується:

  • вести окреме (від інших доходів та іншого інвестиційного прибутку) оподаткування доходів від операцій з ВА;

  • оподатковувати саме прибуток від операцій з ВА, отриманий протягом року, як різницю між доходами від продажу та витратами на придбання ВА протягом року;

  • фізична особа має сама декларувати доходи та сплачувати податки;

  • не оподатковувати доходи від операцій з обміну ВА на інші ВА, дохід від продажу ВА в межах однієї мінімальної заробітної плати, а також вартість ВА, отриманих внаслідок їх емісії (створення) або безоплатної передачі від їх емітентів або оферентів та/або отриманих виключно в обмін на персональні дані фізичної особи;

  • збитки, отримані у попередні періоди (якщо продавали дешевше, ніж купували), враховувати до їх погашення (за деякими виключеннями);

  • для ВА, придбаних до набрання чинності цим Законом, у разі їх продажу протягом 2026 року фізичні особи матимуть право обрати пільгову ставку ПДФО - 5%.

Податок на прибуток юридичних осіб. Вводяться нові різниці для коригування фінансового результату (аналогічно тому, як оподатковуються операції з цінними паперами). Перелік витрат, що враховуються при здійсненні операцій з ВА, визначатиметься Мінфіном за поданням регулятора.

Податок на додану вартість. Не є об'єктом оподаткування ПДВ:

  • операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління, продажу, обміну, погашення віртуальних активів, крім:

а) продажу та обміну NFT;

б) продажу та обміну ВА, які посвідчують право вимагати передачі майна або надання послуги;

  • послуги постачальників послуг, пов'язаних з оборотом ВА (крім консультаційних послуг, які оподатковуються на загальних підставах).

Спрощена система оподаткування. Операції з ВА заборонені платникам єдиного податку. Не мають права використовувати спрощену систему постачальники послуг, пов'язаних з оборотом ВА.

Крім цього, законопроєкт зобов'язує постачальників послуг, пов'язаних з оборотом ВА, які надають послуги резидентам України, стати на облік у контролюючих органах та подавати щорічний звіт про операції з ВА щодо фізичних та юридичних осіб, які є резидентами України.

За невиконання цих обов'язків передбачаються штрафи, які будуть застосовуватися у зменшених розмірах протягом перехідного періоду (у 2026 році - 10% від встановленого розміру штрафу, протягом 2027-2029 років - 25% від встановленого розміру штрафу).

Очікується, що у разі прийняття, зміни до Податкового кодексу запрацюють з 1 січня 2026 року.

Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.

Читайте також:

Як правильно декларувати криптовалюту: поради від податкового консультанта

Нові економічні виклики в Україні, криптовалюта як нові гроші: легалізація, оподаткування

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини