Всеукраїнський аграрний форум, до складу якого входять провідні профільні асоціації аграрного сектору України, зокрема Всеукраїнська Аграрна Рада, звернувся до Президента Володимира Зеленського з проханням якомога швидше підписати Закон щодо особливостей кредитування та фінансового лізингу у період дії воєнного стану (законопроєкт № 12148), ухвалений Верховною Радою 27 березня. Про це повідомляється на сайті ВАР.
У бізнес-спільноті нагадали, що цей закон передбачає правовий захист для агровиробників, які втратили можливість здійснювати господарську діяльність через бойові дії, тимчасову окупацію або знищення підприємств. Ним, зокрема:
забороняється нарахування штрафних санкцій (відсотків, пені, неустойки) на період дії воєнного стану та протягом одного року після його завершення;
передбачається відтермінування виплат за тілом кредиту;
забороняється примусове стягнення заставного майна аграріїв, які втратили до нього доступ унаслідок бойових дій або окупації.
За результатами опитування, проведеного у квітні 2025 року аналітичним центром Smart Country на замовлення ВАР, загальний кредитний портфель опитаних підприємств становить 494,5 млн грн. З них 362,6 млн грн припадає на підприємства на тимчасово окупованих територіях, а ще 131,9 млн грн - на підприємства із зон активних бойових дій. Лише 38% опитаних змогли повністю погасити кредити. Решта аграріїв залишаються під фінансовим тиском, зобов'язання за яким були взяті ще до повномасштабного вторгнення.
Агровиробники наголосили, що цей закон є порятунком для сотень аграріїв, які відмовилися працювати під окупацією, втратили свої господарства та домівки, але намагаються відродити справу на підконтрольних територіях.
Читайте також: Мораторій на стягнення боргів для бізнесу з окупованих територій: що у Законі?
Головні новини вашої галузі - щодня на робочому столі LIGA360. Бачити картину дня ще ніколи не було так просто! Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.