Оновлені умови торгівлі з Європейським Союзом після завершення "торговельного безвізу" можуть коштувати Україні 3,5 млрд євро на рік. Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у Telegram.
За його словами, Євросоюз може запропонувати два можливі підходи до «перехідного періоду» торгівлі після завершення дії режиму автономних торговельних заходів для України.
Так, річні квоти безмитних поставок хочуть поділити на 12 місячних квот.
"Тобто якщо раніше в залежності від товарної позиції безмитне постачання могло припинитись у березні, червні, серпні чи жовтні, то тепер «лічильник» може включатись щомісяця, а стоп-кран - обмежувати поставки умовно 3, 5 або сьомого числа відповідного місяця», - пояснив Гетманцев.
На його думку, хоч це і виглядає як «просто арифметика», на практиці укладання і виконання контрактів точно стане складнішим та більш нервовим.
Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.
Також планується скоротити самі квоти.
«Найбільшого удару, за інформацією інсайдерів, зазнають виробники кукурудзи, для яких квота у річному вимірі скоротиться до 650 тис. тонн. (для порівняння - торік в Європу відвантажено понад 14 млн. тонн, або майже половина, річна безмитна квота - майже 11,2 млн. тонн, п'ятимісячна - 4,7 млн. тонн), тобто безмитної торгівлі практично не буде», - зазначив голова комітету.
Також, більш ніж удвічі скоротиться квота на цукор - до 40,7 тис. тонн. Для порівняння, в минулому році його загальний експорт досяг рекордних майже 750 тисяч тонн, з яких близько 40% було поставлено до країн ЄС. У 2024 році Україна достроково використала річну квоту у 262,6 тис. тонн, а до 5 червня ще змогла вивезти без митта 109 тис. тонн.
Обмежень зазнає і інша продукція - мед, м'ясо птиці.
Як це позначиться на нашій економіці
«Аграрна галузь - наш основний експортер, частка якого у загальних обсягах - близько 60%, і, звісно, обмеження позначаться на її фінансовому стані та можливостях», - констатував парламентарій.
Він наголосив, що для українського аграрного експорту дуже важливий саме європейський ринок.
За експертними оцінками, нові умови торгівлі після завершення «економічного безвізу» можуть коштувати Україні 3,5 млрд. євро у річному вимірі.
«Доволі відчутний удар - у 2025 році весь місячний товарний експорт становить у середньому 2,9 млрд. євро, і компенсувати такі втрати аграрного експорту на інших ринках практично нереально», - резюмував Гетманцев.
Нагадаємо, раніше у Європейській комісії заявили, що не планують продовжувати режим автономних торговельних заходів для України, який діє до 5 червня, але забезпечать плавний перехід до нової схеми, де всі умови лібералізації торгівлі будуть зафіксовані в угоді про вільну торгівлю між Україною та ЄС.
Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.