Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Трудові відносини під час війни: що змінилося з 14 червня

Реклама

З 14 червня набрав чинності Закон № 4412, яким внесено зміни до Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Змінами уточнюються правила призупинення, поновлення та припинення трудових договорів з метою усунення правових прогалин, що виникли при застосуванні Закону.

У Федерації профспілок інформують, на які зміни варто звернути увагу:

  • уточнено категорії територій, під час здійснення діяльності на яких роботодавець самостійно визначає порядок діловодства.

Зокрема визначено, що у період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів на територіях активних та можливих бойових дій, перелік яких затверджений у порядку, встановленому законодавством, визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.

На сьогодні Мінрегіонрозвитку затверджено перелік ТОТ.

  • порядок здійснення комунікації між працівником і роботодавцем, зокрема, з роботодавцем - фізичною особою, яка не є підприємцем.

Тепер, кожна зі сторін трудового договору зобов'язана постійно, (в тому числі й під час призупинення дії трудового договору) забезпечувати можливість комунікації з нею та невідкладно (у строк не більш ніж 10 календарних днів) інформувати іншу сторону трудового договору про зміну своїх контактних даних:

  • адреси місцезнаходження чи місця проживання;

  • адреси електронної пошти (за наявності);

  • номерів телефону тощо.

При цьому Законом визначено спосіб виконання зазначеного обов'язку:

- роботодавець вносить відповідні зміни до відомостей, що містяться в ЄДР;

- роботодавець - фізична особа, яка не є підприємцем, надсилає інформацію працівнику: на адресу місцезнаходження чи місця проживання; адресу електронної пошти; номер телефону;

- працівник надсилає інформацію на адресу місцезнаходження або адресу електронної пошти роботодавця, що зазначені в Реєстрі. Якщо працівник не має змоги надіслати інформацію засобами поштового зв'язку та/або технічними засобами електронних комунікацій, він може повідомити роботодавця з використанням засобів телефонного зв'язку. Для цього треба надіслати текстове повідомлення на офіційний номер телефону роботодавця.

Якщо одна зі сторін трудового договору не виконує вимоги щодо інформування про зміну контактних даних, інша сторона трудового договору здійснює комунікацію за останніми відомими їй адресою місцезнаходження / місця проживання, адресою електронної пошти або номером телефону. У цьому випадку здійснення такої комунікації вважатиметеся належним виконанням вимог трудового законодавства щодо повідомлення іншої сторони трудового договору.

Якщо відсутній поштовий зв'язок та/або технічні засоби електронних комунікацій за останніми відомими контактними даними, визначена законодавством вимога щодо повідомлення такої сторони про виникнення та/або припинення трудових прав та обов'язків та/або про припинення / розірвання трудового договору не застосовується.

  • змінює умови призупинення дії трудового договору:

- встановлюється граничний строк призупинення дії трудового договору з можливістю його подовження лише за згодою сторін;

- змінюється строк для повідомлення роботодавцем працівника про необхідність стати до роботи у разі скасування призупинення дії трудового договору;

- встановлюється право сторін трудового договору, дію якого призупинено, припинити цей трудовий договір з підстав, визначених законом.

Законом № 4412 уточнено, що на період призупинення дії трудового договору роботодавець не здійснює:

- виплату працівнику заробітної плати;

- виплату гарантійних та компенсаційних виплат (крім сум, які належали такому працівнику на день призупинення дії трудового договору);

- забезпечення умов праці, необхідних для виконання роботи, які передбачені законодавством про працю, колективним договором і трудовим договором, у тому числі:

надання та оплату будь-яких відпусток та днів відпочинку;

виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності;

подання відповідних заяв-розрахунків до ПФУ.

Уникайте помилок кадрового обліку і ризиків для компанії. З LIGA360 ви завжди матимете під рукою потрібні ситуації щодо нарахування і виплати відпускних, лікарняних, трудових змін воєнного стану. Замовте презентацію для себе, та дізнайтеся більше переваг. 

Наразі Закон обмежує строк призупинення дії трудового договору не лише періодом дії воєнного стану, але через дев'ять місяців з дня набрання чинності Законом № 4412, буде діяти обмеження щодо визначення періоду призупинення дії трудового договору - не більше ніж 90 днів під час дії воєнного стану.

У разі не подовження за згодою сторін (оформленого у встановленому законом порядку) граничного 90-денного строку призупинення дії трудового договору визначеного закономдія трудового договору, призупиненого до набрання чинності змін, передбачених Законом № 4412, відновлюється наступного дня після закінчення цього строку.

За згодою між роботодавцем і працівником цей строк може бути продовжений (потребує оформлення відповідним розпорядженням (наказом) роботодавця або доповненням до письмового трудового договору) до моменту скасування воєнного стану.

У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану або до закінчення встановленого у розпорядженні (наказі) строку роботодавець повинен за 14 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи. До набуття чинності змін передбачених Законом № 4412 такий строк складає 10 календарних днів.

Якщо обставини унеможливлюють виконання сторонами трудового договору своїх обов'язків - трудовий договір, дія якого призупинена, може бути припинений на підставах визначених законом.

У такому випадку роботодавець зобов'язаний:

  • провести розрахунок із працівником;

  • видати йому трудову книжку (за умови зберігання трудової книжки у роботодавця) не пізніше наступного робочого дня після пред'явлення звільненим працівником письмової вимоги.

У разі відсутності доступу до трудової книжки або її втрати роботодавець зобов'язаний буде видати працівнику дублікат трудової книжки в порядку та строки, встановлені законодавством.

Призупинення дії трудового договору, як і раніше, має оформлюватися розпорядженням (наказом) роботодавця або доповненням до письмового трудового договору з фіксацією:

  • причини призупинення (зокрема, обґрунтування неможливості виконання сторонами трудового договору своїх обов'язків);

  • строку призупинення;

  • способу зв'язку з працівником;

  • ідентифікаційних даних працівника;

  • умов відновлення дії трудових відносин.

Держпраці може здійснювати позапланові перевірки роботодавців за заявою працівника або профспілки у частині додержання роботодавцем вимог Закону.

Тому, працівник або профспілка може оскаржити до органів Держпраці рішення роботодавця про призупинення дії трудового договору, з яким не погоджується.

У разі визнання такого рішення неправомірним роботодавець може бути зобов'язаний усунути допущені порушення протягом 14 календарних днів. У свою чергу, роботодавець має право оскаржити припис органу Держпраці у судовому порядку протягом 10 днів.

Працівник має право звернутися і до суду у разі незгоди з рішенням роботодавця щодо призупинення дії трудового договору.

У разі визнання судом наказу (розпорядження) роботодавця про призупинення дії трудового договору з працівником незаконним останній має право на отримання компенсації у вигляді середнього заробітку за час незаконного призупинення дії трудового договору.

Також Закон № 4412 містить новелу про обмеження звільнення за прогул - у період дії воєнного стану працівник, робоче місце якого розташоване на територіях активних бойових дій, який відсутній на роботі, не підлягає звільненню за «прогул». При цьому час відсутності на роботі такого працівника не підлягає оплаті та не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Водночас, необхідно звернути увагу, що йдеться саме про території, де тривають активні бойові дії. Для визначення таких територій доцільно користуватися Переліком ТОТ.Цей Перелік буде доповнено територіями можливих бойових дій, ле на ці території дія ч. 3. ст. 5 Закону № 2136 не поширюється.

Всі відповіді щодо кадрового обліку на підприємстві - тепер в єдиній платформі LIGA360. Миттєво знайдіть НПА, консультацію експерта чи аналітичну статтю для будь-якої ситуації: відпускні, лікарняні, найм і звільнення працівників, військовий облік тощо. Оцініть переваги в дії, замовивши персональну консультацію. 

Читайте також:

Зміни в трудовому законодавстві: що врахувати бізнесу?

Зміна істотних умов праці та переведення в умовах воєнного стану

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини