У квітні 2026 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку Рішенням "Про внесення змін до Вимог до розкриття показників фінансової звітності у форматі XBRL для суб'єктів звітування, що є учасниками ринків капіталу та професійними учасниками організованих товарних ринків" від 16.04.2026 р. № 36/21/4172/К03 (далі - Рішення № 36/21/4172) розширила базовий регуляторний акт - Рішення НКЦПФР від 06.06.2025 р. № 36/21/2383/К03 (далі - Рішення № 36/21/2383). Зміни стосуються емітентів цінних паперів, осіб, що надають забезпечення за ними, радників із корпоративних прав, а також усіх професійних учасників ринків капіталу й організованих товарних ринків, які звітують за МСФЗ і перебувають під наглядом НКЦПФР. Які саме відомості та в якому форматі тепер потрібно включати до XBRL-файлу, як працює двоетапна валідація при завантаженні, які строки реєстрації та оновлення корпоративного профілю, а також повний алгоритм деактивації облікового запису - у детальному розборі, підготовленому експертною групою LIGA360.
Рішення № 36/21/4172 додало до базового документа два нові розділи та два додатки. Перший із них закріплює дев'ять блоків обов'язкового додаткового розкриття у складі річної та проміжної звітності - зокрема, деталізацію дебіторської заборгованості за стадіями знецінення відповідно до МСФЗ 9, відомості про видані й отримані позики, фінансові інвестиції, арешти та обтяження фінансових активів. Для більшості позицій встановлено пороги суттєвості - 25% або 10% загальної суми активів, - проте арешти та обтяження розкриваються безумовно. Для емітентів цінних паперів (крім інститутів спільного інвестування) звіт керівництва стає обов'язковим компонентом XBRL-пакету.
Щоб оперативно відстежувати такі зміни та перевіряти відповідність внутрішніх процесів актуальним вимогам регулятора, LIGA ZAKON пропонує рішення LIGA360 для бізнесів та державних органів. Почніть свою роботу з LIGA360 вже сьогодні - Ligazakon.net.
Крім розширення розкриття, Рішення № 36/21/4172 врегулювало два практично важливі питання, яких раніше не торкався базовий документ. По-перше, встановлено окрему процедуру подання звітності за нестандартні звітні періоди - зокрема ліквідаційної звітності. По-друге, запроваджено механізм деактивації облікового запису суб'єкта: компанія, що переходить з МСФЗ на П(С)БО або припиняє діяльність, може отримати статус "неактивний" у Центрі збору фінансової звітності - але лише за умови повного закриття всіх зобов'язань із подання звітності за попередні періоди. Без проходження цієї процедури суб'єкт залишається в реєстрі активних звітувальників з усіма регуляторними наслідками.
