Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Базовий комплаєнс на підприємстві: ризики в умовах воєнного стану

24 лютого 2022 року – як точка відліку

 У перші години широкомасштабного вторгнення росії на територію України мало хто з підприємців думав про те, що буде з його бізнесом. Завдяки нашим Захисника та Захисницям уже понад 10 місяців Україна веде героїчний спротив агресору та вказує йому на його істинне місце (на болотах).

З впевненістю у головну Перемогу України за всю історію – у багатьох підприємців повернулась впевненість у необхідності продовжувати свою діяльність саме в Україні.

Висвітлюючи тему «базового комплаєнсу для підприємств» у минулому календарному році тінь «широкомасштабного вторгнення» уже висіла над Україною, однак у 2022 році імовірність загрози перетворилась на нашу дійсність, до якої багато хто встиг адаптуватись.Про ключові загрози для бізнесу, які принесла з собою агресія росії після 2022 року, а також шляхи запобіганню негативних наслідків від цих загроз і піде мова у даній статті.

Рейдери на старті

Ключове бажання та мета, заради якої наразі працює кожен українець – перемога України над ворогом та відновлення територіальної цілісності нашої держави станом на 1991 рік.

Однак, складними обставинами сьогодення продовжують користуватись рейдери, які змогли адаптуватись навіть до закриття на тривалий час на початку широкомасштабного вторгнення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та  Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Наразі, рейдери, спекулюючи на темі війни, активно намагаються приховувати «рейдерські захоплення» нерухомого майна, активів та бізнесу під приводом, нібито, їх примусового відчуження на потреби Збройних Сил України.

У прагненнях виконати свій громадянський обовʼязок та допомогти армії не потрібно квапитись.

По-перше, слід уважно перевірити повноваження тих осіб, що звернулись з відповідною вимогою та надіслати запит до Міністерства оборони України на предмет того, чи дійсно існує військова частина, на потреби якої відбуватиметься вилучення майна вашого підприємства, а також дізнатись чи дійсно субʼєкт звернення є командиром цієї частини.

По-друге, потрібно належним чином (хоча б шляхом складання акту приймання-передачі) зафіксувати факт передачі майна ЗСУ, максимально детально вказавши його технічні, кількісні характеристики, а також ринкову оцінку на момент відчуження.

Вказані дії у подальшому допоможуть отримати компенсацію від держави за вилучене майно.

Спробуйте перше рішення для комплаєнс-контролю в Україн
LIGA360:Compliance надає повноту інформації для AML/KYC перевірок та процедури due dilligence. Верифікуйте контрагентів, оцінюйте санкційні та корупційні ризики щодо них

Ризики роботи з резидентами країн-агресорів (росії та білорусі)

Розпочата росією військова агресія не могла та, цілком виправдано, не залишилась без належної правової реакції з боку уряду та Верховної Ради України.

Постановою КМУ “Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації” від 03.03.2022 №187 було заборонено: 

1)  виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов’язань, кредиторами (стягувачами) за якими є:

  • фізичні особи – громадяни РФ,
  • юридичні особи – резиденти РФ,
  • українські юридичні особи, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником з часткою у статутному капіталі 10% і більше, якої є держава РФ чи фізичні особи – громадяни РФ, юридичні особи – резиденти РФ (надалі – особи, пов’язані з державою-агресором);

2) відчуження у будь-якій формі нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання особами, пов’язаними з державою-агресором, а також відчуження таким особам або на користь РФ, крім безоплатного відчуження на користь держави Україна.

3) відчуження, передачу в заставу, будь-які інші дії, які мають чи можуть мати наслідком відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання на користь осіб, пов’язаних з державою-агресором, або на користь Російської Федерації.

У свою чергу, виконання будь-яких зобов’язань (поставка товару, сплата за поставлений товар чи послуги, позика та інші правочини) та відчуження нерухомого майна, цінних паперів тощо на користь осіб, пов’язаних з державою-агресором чи відчуження нерухомого майна, цінних паперів тощо такими особами є забороненим, а вчинені такі правочини, всупереч мораторію, є нікчемними. Крім того, нотаріальне посвідчення відповідних угод (крім окремих винятків) забороняється.

Починаючи з 24 лютого 2022 року, Бюро економічної безпеки України надіслало тисячі листів субʼєктам підприємницької діяльності у яких «наполегливо рекомендувало» розглянути можливість розірвання існуючих договорів (навіть укладеного задовго до 24.02.2022) з резидентами росії та білорусі.

Саме тому, якщо ваша компанія не хоче потрапити під пильне око БЕБ, варто не тільки уважно вивчати нових потенційних контрагентів, інвесторів чи партнерів, але і контрагентів, з якими ваше підприємство тривалий час співпрацює.

Перевір чи у компанії є зв'язки з рф і рб
ContrAgent у LIGA360 покаже всю інформацію про потенційних бізнес-партнерів

Памʼятаючи про нові ризики варто не забувати про одвічні

Незважаючи на те, що широкомасштабне вторгнення росії внесло ряд коректив у діяльність бізнесу та змусило більш ретельно вести свою діяльність, не потрібно легковажно ставитись до своїх зобовʼязань перед працівниками чи податковими органами. Держпраці та Податкова служба все ще можуть до вас прийти з позаплановою перевіркою, незважаючи на наявність мораторію.

Також, не тільки не втратив, а і став ще більш актуальними за останній рік маркетинговий та медійний комплаєнс підприємства. Так, відстежування появи нових коментарів чи дописів/статтей про вашу компанію у соціальних мережах та інтернеті наразі є особливо актуальним.

Якщо до 24 лютого 2022 року над тим, що заплямувати репутацію своїх ключових конкурентів, їх опоненти мусили продумати цілу стратегію та витратити значні ресурси, то наразі, поширення інформації про нібито співпрацю з російськими чи білоруськими компаніями може звести нанівець багаторічні зусилля по побудові екологічного бренду ледь не будь-якої компанії. Безумовно, спростувати вказану неправдиву інформацію цілком можливо, однак, якщо своєчасно не виявити проти вас роботу «ботоферм», то кожен день зволікання буде коштувати в подальшому значно дорожче ніж заробітня плата комплаєнс-офіцера, що слідкуватиме за даним напрямком.

Також, у 2022 році не втрачає своєї актуальності постійна готовність працівників вашої компанії до обшуку, що може статись у будь-який момент, з огляду на те, що частота, з якою відповідну слідчу дію проводять у 2022 році збільшилась порівняно з 2021р.

Як підсумок, варто памʼятати, що жити у період постійних змін, перетрубацій, локдаунів та військових дій, зобовʼязує власників бізнесу бути готовими та адаптивними до усе нових і нових викликів, справитись з якими допоможе грамотно вибудована політика виявлення та усунення ризиків.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини