Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ТОП-10 порад бізнесу для посилення безпеки у 2024

1. Бізнес- план.

Бізнес-план. Без нього не обійтись. У бізнес-плані чітко визначте, чим займається ваш бізнес, який ваш цільовий ринок, хто головні конкуренти, врахуйте структуру фінансової моделі та ризики. Варто одразу врахувати два сценарії розвитку подій: позитивний і негативний. 

2. Об’єктивно оцініть свої ресурси.

Оцініть матеріальний ресурс, наскільки ви підготовлені до викликів пов’язаних з війною: чи є в офісі укриття, забезпечення команди генераторами, світлом, опаленням, інтернетом та всім необхідним для продуктивної та безперебійної роботи. 

Також проаналізуйте людський ресурс, з яким персоналом ви працюєте. У яких містах (чи, можливо, країнах) перебувають члени вашої команди, з якими ризиками та проблемами стикаються, чи готові плідно та старанно працювати у воєнних умовах.

3. Визначити фінансові ресурси компанії.

З’ясувати потенційну дохідну частину ( продаж виробленої продукції, інвестиції тощо). Також скласти видаткову частину ( заробітна плата працівників, забов’язання перед кредиторами).

4. Інформаційна (кібер) безпека.

На сьогодні в умовах війни і тих методів до яких вдається країна агресор в інформаційному полі, інформаційна безпека є одним із головних факторів для будь-якої компанії. Втрата або несанкціонований витік хоча б частини інформації може призвести до серйозних наслідків. (Наочний приклад, нещодавня хакерська атака на компанію «Kyivstar») Необхідно приділяти гідну увагу організації інформаційної безпеки в компанії, та мати фахівця у сфері IT. Також приділити увагу програмному забезпеченню, використання ліцензованих програм, зберігання та захищення більшої частини важливої інформації на серверах поза місцезнаходженням офісів тощо.

5. Мобілізація керівника та співробітників.

Це питання стосується більшою мірою чоловіків, але в разі прийняття нового законопроекта про мобілізацію, може стосуватися і деяких категорій жінок. Зазвичай, керівників підприємств, після постановки на облік у ТЦК, намагаються не залучати до виконання обов'язку з несення військової служби. Тим паче, що майже всі бізнеси по мірі можливості допомагають ЗСУ, всі розуміють, що бізнес повинен працювати. Однак слід пам’ятати про це питання та вирішувати відповідно до чинного законодавства (бронювання військовозобов'язаних).

Відносно інших працівників, то кожному підприємству потрібно залишити критичну кількість команди для функціювання підприємства. Тому питання подання документів на процедуру бронювання слід вирішувати у найкоротші терміни. І слідкувати за змінами у законодавстві стосовно мобілізації.

6. Комплаєнс.

Комплаєнс відносно нове поняття для нашої держави, але дуже стрімко набуває значної доцільності у структурі корпоративного управління українського бізнесу різного масштабу та буквально означає дотримання певних правил, вимог або умов.

У контексті бізнесу комплаєнс означає законність дій компанії в цілому і кожного її співробітника, від топ-менеджменту до всіх філій і підрозділів. В очах контрагентів комплаєнс-перевірка підтверджує, що ви відповідаєте вимогам законодавства, запропонованим правилам, нормам певних стандартів та умовам договору.

Перевірка на відповідність і дотримання правил називається комплаєнс-контроль. Ця функція покладається на спеціальних співробітників або навіть цілі підрозділи компанії.

Ще одна назва комплаєнс-контролю це є управління комплаєнс-ризиками. Тобто, тими ризиками для компанії, що спричиненими некоректною поведінкою починаючи від рядових співробітників та закінчуючи керівництвом та іншими відповідальними особами. До обов'язків комплаєнс-менеджерів входить відстеження, щоб компанія працювала в суворій відповідності з законами держави.

Тому на сьогоднішній день, особливо в умовах війни, комплаєнс  не просто нове поняття для вітчизняного бізнесу, а й ефективний інструмент мінімізації ризиків.   

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу?
З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів

7. Визначити податкові ризики.

Податково-митні законодавчі зміни з початку війни були дуже значними. Вони будуть і далі відбуватися. На початку війни держава звела до історичного мінімуму ставки податків та зборів. На сьогодні з кожним днем ми бачимо повернення від держави різного роду перевірок, а також повернення або створення нових податків. Тому керівнику треба бути  дуже уважним при виборі кандидатур на посаду  бухгалтера. Окремо звернути увагу де бухгалтери-жінки, які  можливо знаходяться за кордоном і працюють дистанційно, щоб вони могли вчасно і адекватно реагувати на зміни в податковому законодавстві.

8. Репутаційні ризики.

Після початку повномасштабної війни, в Україні почав з’являтися новий спосіб з усунення конкурентів. Спочатку проводиться піар-кампанія фірм конкурентів ( зазвичай через телеграм канали), найчастіше компанію звинувачують у співпраці з ворогом і  безпідставно називають зрадником. Не кожен бізнес може пережити такий удар та в законний спосіб довести, що це наклеп. Після таких звинувачень до компанії приходять з обшуками правоохоронні органи, після яких у фірми може не залишитися активів.

Тому керівнику радимо не нехтувати вибором спеціалістів з піару та роботи з медіа (телеграм каналами), а також до наявності  фахових юристів (адвокатів) з кримінальних справ.

9. Перевірка контрагентів.

Попередня перевірка контрагентів допоможе не тільки уникнути фінансових (неплатоспроможність контрагента, неможливість стягнути заборгованість), податкових (зайва увага податкових органів через співпрацю з таким контрагентом) та репутаційних ризиків, а й зможе служити превентивною мірою для зайвої уваги правоохоронних органів. Також в контексті війни, в тому числі, через співробітництво з компаніями, через які ваш бізнес можуть запідозрити в фінансуванні тероризму.

Дізнавайтеся повну інформацію про контрагентів і фізосіб, з якими плануєте працювати
ІТ-платформа LIGA360 відобразить дані з ЄДР, фінансовий та податковий стан на 6,8 млн компаній та ФОП. А ще тут є дані з державних реєстрів про всіх громадян України

10. Вміння адаптуватися.

На сьогоднішній день будь-який бізнес майже щоденно підлаштовується під нові (воєнні) реалії, та незважаючи на це намагається впровадити більше нововведень, як для клієнтів, так і для себе. Але умови роботи можуть змінюватись миттєво і кардинально, тому вміння адаптуватися під реалії сьогодення є дуже важливим фактором.

Адаптивність надважлива в роботі. Тому що від того, наскільки ви готові до непередбачуваних обставин та наскільки добре зможете виконувати завдання за таких умов, залежить успіх багатьох проектів і компанії в цілому.

Підсумовуючи все вищесказане можемо сказати успішними стають лише ті, хто працюють ефективніше за конкурентів. Будьте готові працювати багато та наполегливо. Також пам’ятаємо, що чим більша залученість керівника до діяльності компанії, тим менше потенційних негативних наслідків. А чим більше  мотивований співробітник тим продуктивніший результат він зможе принести навіть коли працювати доводиться під час війни.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини