Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ТОП-5 ризиків «старих» статутів ТОВ

14.15, 30 липня 2019
7394
1

Розглядаємо найбільш поширені проблеми, з якими можуть зіткнутися українські підприємства у зв'язку з ігноруванням новацій законодавства

18 червня 2019 року сплив встановлений Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (надалі - «Закон») строк на приведення статутних документів товариств у відповідність до положень згаданого Закону. На жаль, не всі представники вітчизняного бізнесу уважно слідкують за новаціями законодавства та доволі часто нехтують встановленими Законом обов'язками. Безумовно, більшість представників середнього та великого бізнесу скористались відведеним перехідним періодом та адаптували свої статутні документи у відповідність до положень Закону. Адже в таких компаніях цілий штат юристів скеровує господарську діяльність у правовому полі. В той же час, трапляються випадки, коли товариства ігнорують новації законодавства або банально не ознайомлені з ними.

Компанії, що знехтували впорядкуванням своїх статутних документів, вже найближчим часом зіткнуться з рядом проблем, які можуть фактично паралізувати звичну для них господарську діяльність. Звідси виникає питання: з якими труднощами може зіткнутися українська компанія до моменту приведення свого статуту у відповідність до Закону?

Михайло Гурін

Ризик 1. Положення Закону, по закінченню перехідного періоду, мають пріоритетну силу над положеннями статутів, що діяли до його прийняття. Відтак, застарілі статути міститимуть положення, що не матимуть практичної реалізації, через неузгодженість з діючим законодавством. Це означає, що підприємствам, при здійсненні своєї господарської діяльності, доведеться порівнювати положення своїх застарілих статутів з положеннями діючого Закону та вирішувати, які з них вони можуть застосовувати, а які будуть не легітимними. Невідповідність Закону положенням старого статуту унеможливить правомірне використання більшості механізмів, які ним передбачені. Зокрема, скликання загальних зборів учасників, голосування та прийняття на них рішення з тих чи інших питань, виключення учасників тощо. Оскільки в подальшому вказані дії та рішення можуть бути успішно оскаржені в судовому порядку як самими учасниками, так і третіми сторонами. А сам статут чи його окрема частина, в результаті такого оскарження, будуть визнані недійсними.

Ризик 2. Закон не визначає поняття кворуму, необхідного для проведення загальних зборів учасників товариства. Це означає, що для легітимності зборів більше не потрібна присутність учасників, що володіють більш ніж 60% голосів, як це було передбачено Законом України "Про господарські товариства". Легітимність зборів не залежить від кількості присутніх на них учасників.

Така новела законодавства дає можливість учасникам, що сукупно володіють 51% голосів на загальних зборах, наприклад, усунути з посади діючого директора товариства та призначити нового, таким чином зміцнивши свій вплив на корпоративний контроль за діяльністю підприємства. Пунктом 4 статті 34 Закону закріплено, що голосування з питань, не передбачених пунктом 2 та пунктом 3 згаданої статті Закону, здійснюється більшістю голосів усіх учасників товариства.

Ризик 3. Товариству може бути відмовлено у відкритті рахунку у банківській установі. Законодавчо закріплена процедура відкриття рахунків передбачає надання банку копії належним чином зареєстрованого установчого документа. Статут, редакція якого не відповідає Закону, з великою вірогідністю стане підставою для відмови банку у відкритті рахунку. При використанні старих статутів, проблеми можуть виникнути і з обслуговуванням поточних рахунків такого товариства, зокрема, при зміні підписантів, проведенні фінансового моніторингу банком, тощо

Ризик 4. Якщо товариство братиме участь в державних закупівлях і при цьому не оновить редакцію свого статуту, то, як мінімум, тендерна пропозиція такого товариства не буде розглянута, через невідповідність статутних документів вимогам законодавства, як максимум - результати державної закупівлі будуть скасовані, якщо таку невідповідність виявлять пізніше.

Ризик 5. Правочини, що здійснюються товариством, можуть бути визнані недійсними у разі порушення процедури їх погодження. Статтею 44 Закону закріплено, що рішення про надання згоди на вчинення значного правочину приймається виключно загальними зборами учасників. Визначення значного правочину залежить від вартості чистих активів товариства станом на кінець попереднього кварталу. Наразі у товариств виникає необхідність погоджувати велику кількість правочинів, оскільки, за даними бухгалтерського обліку, у багатьох з них вартість чистих активів досить низька.

Підходи та винахідливість при вирішенні цього питання найрізноманітніші. Деякі компанії окремим протоколом загальних зборів погоджують кожну окрему угоду. Інші компанії надають повноваження своєму виконавчому органу на вчинення всіх значних правочинів на відповідний період, іноді обмежуючи їх максимальний розмір. Трапляються і випадки, коли повноваження надаються на всі значні для товариства угоди.

Нерідкісні й спроби обійти вказану норму, передбачивши в статуті порядок погодження значних правочинів, що відрізняється від закріпленого Законом. Але такий підхід суперечить діючому законодавству, адже норма Закону, якою передбачений порядок погодження значних правочинів, має вищу юридичну силу і не може бути змінена за бажанням учасників товариства. Правочин, вартість предмету якого перевищує 50% вартості чистих активів товариства, станом на кінець попереднього кварталу може здійснюватися виключно за умови надання згоди загальних зборів на такі дії.

На сьогоднішній день перелік основних ризиків роботи за старими статутами є невичерпним. На практиці ще довго виникатимуть ситуації, при яких товариства стикатимуться з тими чи іншими проблемами. В будь-якому випадку, для мінімізації потенційних ризиків при здійсненні господарської діяльності, діючим товариствам вкрай необхідно провести роботу щодо прийняття своїх статутів в новій редакції, що відповідатиме положенням Закону.

Автор: Михайло Гурін, юрист Практики корпоративного права АО «Юскутум»

Читайте також:

ТОВ перейдуть на новий модельний статут за замовчуванням, але не без проблем

ТОП-5 змін у житті ТОВ, запроваджених в 2018 році

Нагадаємо, перевірити наявні чи потенційні ділові контакти можна за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Він дозволяє відстежити події контрагента, щоб запобігти ризикам та бути впевненим у безпеці власного бізнесу. Аби випробувати роботу сервісу, є можливість замовити тестовий доступ.

Ви також можете ознайомитись з комплексними рішеннями для безпеки вашого бізнесу.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему