Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи ефективні ще холдингові структури?

10.45, 11 вересня 2019
2355
0

Розбираємося на прикладі Мальти та Голландії, чи привабливі холдинги для бізнесу в нинішній час

Структурування бізнесу через міжнародні холдингові компанії завжди відрізнялося своєю ефективністю. Холдинг дозволяє консолідувати активи, оптимізувати податкове навантаження бізнесу і підвищити ефективність його управління. Так як останні роки активно розвивається міжнародна боротьба з практикою ухилення від сплати податків, виникає питання - чи зберегли міжнародні холдингові структури свою ефективність? Ми пошукали відповідь на це питання в поточних холдингових режимах Мальти і Голландії.

Будь-який холдинговий режим грунтується на податкових преференціях відносно пасивного доходу (дивідендів, відсотків, роялті). На Мальті отримані дивіденди обкладаються корпоративним податком за ставкою 35%. Але принцип звільнення участі (Participation exemption) дозволяє звільнити від податку дивіденди, отримані від дочірніх компаній, при дотриманні деяких умов, таких як володіння мінімум 10% акцій дочірньої компанії, участь материнської компанії в раді директорів і т. п.

Перевірити інформацію про свого контрагента ви можете, зареєструвавшись у системі перевірки та моніторингу бізнес-партнерів CONTR AGENT. Це зручний сервіс, який за кілька хвилин відобразить повне досьє на кожну компанію в Україні. Для пошуку достатньо лише ввести назву/код ЄДРПОУ підприємства, ПІБ директора чи засновника; ПІБ або ІПН ФОПа. Оформити заявку на тестовий доступ до сервісу можна за посиланням.

На Мальті відсутнє правило тонкої капіталізації. Загальне правило полягає в тому, що витрати вираховуються, якщо вони були понесені на реальну діяльність компанії і не є штучно створеними. Витрати на виплату відсотків по позиках, як правило, віднімаються з оподатковуваного доходу, якщо відсотки були фактично виплачені за позикою, отриманою для цілей операційної діяльності і створення оподатковуваного доходу. При цьому діє принцип відповідності доходів і витрат - якщо за рік процентні витрати перевищують доходи, отримані від використання такої позики, то такі витрати не вийде перенести для компенсації доходів, отриманих від іншої діяльності.

В 2019 році Мальта імплементувала європейську антивідмивну директиву - The EU Anti-Tax Avoidance Directive (ATAD). Нововведені правила містять обмеження розміру відсотків по внутрішньогрупових позиках, передбачають введення податку на приріст капіталу, загальне правило боротьби з податковими зловживаннями і правило контрольованих іноземних компаній (КІК). Відповідно до правил КІК, нерозподілений прибуток контрольованої компанії з низькоподаткової юрисдикції, що виникає в результаті фіктивних угод, які були проведені з метою отримання невиправданих податкових вигод, потрібно включити в податкову базу мальтійської компанії. Що стосується правил, що обмежують можливість вирахування перевищення витрат на позики, то відрахування чистих процентних витрат обмежується 30% обсягу прибутку до вирахування витрат платника податку або більш високою процентною ставкою, якщо платник податків може довести, що ставлення його капіталу до сукупних активів дорівнює або вище, ніж еквівалентне співвідношення групи. Зміни в рамках ATAD, безумовно, відіб'ються на використанні мальтійських холдингових компаній. Однак на сьогоднішній день всі поверхневі нововведення не можна назвати критичними по відношенню до бізнесу, що говорить про актуальність мальтійських компаній і в найближчій перспективі.

Голландські холдинги користуються не меншою популярністю, ніж мальтійські. Стандартна ставка податку на прибуток від дивідендів становить 15%. Разом з тим, в Нідерландах, як і на Мальті, діє принцип звільнення участі, що дозволяє скоротити ставку податку до 0% при відповідності до вимог «звільненої участі». Однак холдинговій компанії можуть відмовити в «звільненні участі» у разі, якщо дочірня компанія є простою портфельною інвестицією або більше 50% її активів є пасивними - тобто, Складаються з виплат дивідендів, роялті та відсотків. У Нідерландах відсутній податок на репатріацію відсотків, проте відсотки з фіктивного займу можуть кваліфікуватися як дивіденди для цілей оподаткування. І в цьому випадку застосовуються правила оподаткування дивідендів. Виплата роялті податком не обкладається. Поки тільки до 2021 року. З 2021 року Голландія має намір ввести податок на репатріацію відсотків і роялті під тиском ОЕСР.

Нідерланди входять в число лідерів серед європейських країн, які активно співпрацюють з ОЕСР в питаннях боротьби з ухиленням від сплати податків. «Антивідмивні правила» застосовуються щодо «звільнення участі», якщо компанія зловживає гібридними інструментами податкового планування. Підстави для відмови від звільнення від оподаткування виплачуваних дивідендів викладені в Законі про податок на дивіденди. Описані правила фактично, є заходами боротьби із зловживаннями. У січні 2019 року Нідерланди ввели КІК-правила на основі ATAD. Згідно з правилами КІК, нерозподілені статті пасивного доходу дочірньої компанії включаються в податкову базу голландського холдингу, якщо дочірня компанія має «прописку» юрисдикції з «чорного» списку не співпрацюючих юрисдикцій.

Аналізуючи мальтійський і голландський холдингові режими, складно виділити більш-менш привабливу юрисдикцію. Традиційно, голландські холдинги позиціонуються як більш респектабельні і стабільні. Але ця умовна респектабельність компенсується більш суворим законодавством, посиленими вимогами в фактичній присутності (substance) і вартістю обслуговування компанії. На сьогоднішній день кожна європейська холдингова юрисдикція знаходиться в зоні підвищеної уваги ОЕСР. Законодавство країн ЄС змінюється під впливом MLI конвенції, директиви ATAD та інших міжнародно-правових актів, які стають обов'язковими де-факто, хоч і мають рекомендаційний характер де-юре. Все більше уваги приділяється контрольованим іноземним компаніям, трансфертному ціноутворенню та внутрішньо-груповим операціям. Багато країн вже виключили податкові преференції для компаній, прибуток яких в більшій частині (на 50% і більше) складається з пасивного доходу. З'являються нові вимоги по відношенню до внутрішньогрупових позик і операцій з інтелектуальною власністю. Зараз зусилля міжнародного співтовариства, в рамках боротьби з ухиленням від сплати податків, націлені на витіснення фіктивних структур реальними, які будуть базуватися на одній компанії і її постійних представництвах в різних країнах.

2019 рік продовжує епоху прозорості. І для бізнесу з реального сектора економіки - будь то торгівля зерном, послуги з розробки або програмування, - і мальтійські, і голландські холдинги залишаються привабливим інструментом структурування міжнародного бізнесу. За умови дотримання правил substance - фактичної присутності в країні реєстрації холдингу.

Денис Грищенко, юрист Практики міжнародного бізнес-адміністрування АО «Юскутум»

Компанія ЛІГА:ЗАКОН пропонує сучасні інструменти для аналізу, моніторингу та відстежування змін правового поля в ІПС ЛІГА:ЗАКОН, а також систему аналізу судових рішень Verdictum. Крім того, ЛІГА:ЗАКОН повністю оновила Національний професійний юридичний каталог Liga:BOOK - онлайн-майданчик для швидкого та зручного пошуку юристів і просування юридичних послуг.

Вас також може зацікавити:

Економічна присутність (Substance) нерезидентних компаній - must have нової реальності

Ліквідувати не можна кинути: як правильно позбутися зарубіжної компанії

ЛІГА:ЗАКОН запрошує підприємців взяти участь у конференції Safe Side 2.0, яка відбудеться 9 жовтня. Детальніше про захід за посиланням

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему