Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Біль IT-компаній: з чим ви неодмінно зіткнетесь

17.52, 17 вересня 2019
10049
2

Діана Гулевська, старший юрист SBSB

IT-галузь - одна з тих сфер, що найбільш динамічно розвиваються в міжнародному бізнесі. SaaS, ІІ, блокчейн, смарт-контракти і електронні гаманці стали важливою частиною економічного життя суспільства. На жаль, законодавство змінюється не так швидко, і стрімкий скачок стрибок IT-технологій призвів до відставання правового регулювання від реальних процесів, які відбуваються в IT-бізнесі.

Парадокс ситуації в тому, що, незважаючи на загальне відставання права від IT, більшість країн прагнуть створити сприятливі умови для розвитку IT-бізнесу. При цьому, уряди даних країн абсолютно по-різному бачать “сприятливі умови”, що призводить до закономірного результату - важко знайти хоча б дві держави з однаковим підходом до правового регулювання інноваційних IT-технологій.

Така ситуація грає на руку гігантам технологічної індустрії. Вони можуть дозволити собі утримувати велику міжнародну мережу компаній, яка підтримується багаточисленними юридичними відділами, і користуватися перевагами всіх окремо взятих країн одночасно. У той самий час, малим та середнім гравцям IT-сектора така розкіш найчастіше недоступна, і в своїй роботі їм доводиться приймати непрості рішення: в якій країні реєструвати бізнес, як захистити свої інтелектуальні права, як налагодити роботу з співробітниками і банками, і таке інше.

Якщо ви плануєте запустити новий стартап аб вже працюєте в IT-індустрії, але не маєте ресурсів найбільших міжнародних корпорацій, то ця стаття саме для вас! Ми розглянемо основні больові точки, з якими можуть зіткнутися малі і середні IT-компанії на своєму шляху, їх причини і способи подолання.

Як деофшоризація вплинула на IT-компанії?

Деофшоризація - це ряд глобальних процесів, які відбуваються по всьому світу з єдиною метою - змусити бізнес платити податки за місцем реального ведення діяльності, а не реєстрації. Деофшоризація не було несподіванкою і не відбулася в один момент (фактично, зараз вона лише набирає обертів!). Незважаючи на це, багато IT-компаній виявилися не готовими до нової реальності, і навіть такі корпорації як Google і Apple не змогли уникнути наслідків і штрафів.

Вимоги про економічну присутність (substance), контроль і управління бізнесом в країні реєстрації, наявність реального місцевого офісу і співробітників - це далеко не повний список умов, які необхідно враховувати сьогодні при створенні іноземних компаній (зокрема IT).

Безумовно, IT-компанії можуть посперечатися з економічною доцільністю орендувати офіс, наймати або перевозити співробітників до іншої країни і т.д - IT давно перестав бути прив'язаний до якогось місця, і може дуже успішно працювати віддалено. Проте, вважаючи себе не такими як всі і ігноруючи усталену практику, власники IT-бізнесу самі є джерелом власних проблем. В результаті такого підходу IT-компанії стикаються з визнанням їх структур фіктивними (shell companies), а також із закриттям банківських рахунків, втратою усіляких податкових льгот і преференцій в країні реєстрації і ведення бізнесу.

Що ж робити IT-компаніям у світі, де править деофшоризація? Відповідь дуже проста: всіх проблем можна уникнути, якщо заздалегідь спланувати свій проект із врахуванням актуальних вимог до вашого бізнесу, і звернутися до кваліфікованих спеціалістів за допомогою при створенні іноземних компаній і відкритті банківських рахунків.

Де реєструвати компанію для IT?

Правильний вибір країни для реєстрації IT-компанії - один із критичних моментів для запуску і ефективної роботи бізнесу. Роблячи цей непростий вибір необхідно провести ретельну підготовчу роботу і враховувати велику кількість факторів: загальні цілі бізнесу, його масштаб і географію, прийнятне податкове навантаження, можливості створення і вартість підтримання substance, умови відкриття і використання банківського рахунку. Безумовно, це лише кілька пунктів, на які потрібно звернути увагу. Задача ускладнюється ще й тим, що законодавство і ситуація в світі постійно змінюються, тож брати до уваги слід лише останні відомості і прогнози, у той час як минулорічні рішення вже можуть втратити актуальність.

Ціна помилки при виборі країни для реєстрації IT-компанії може бути висока, і навіть призвести до закриття проекту. Багато підприємців вважають що, після прочитання десятку статей в інтернеті, вони легко зможуть обрати потрібну юрисдикцію і структурувати свій бізнес. Другою розповсюдженою помилкою буде використання рішення, почутого від партнерів по бізнесу або знайомих. Обидва ці підходи несуть в собі значні ризики. По-перше, інтернет наповнений безліччю застарілої інформації (якщо статті більше року - вона з високою вірогідністю вже неактуальна), та й не кожен матеріал в інтернеті написан спеціалістами, що практикують. По-друге, застосування рішень, які добре спрацювали для ваших друзів або партнерів по бізнесу не гарантує бажаного результату. Практика доводить - вкрай важко знайти два абсолютно однакових IT-бізнесу. Існує маса особливостей і можливостей, які може давати та чи інша юрисдикція, але далеко не всі вони можуть бути застосовані до вашого бізнесу.

Якщо ви вирішили запустити свій IT-проект, краще не займатися самодіяльністю на шкоду своєму бізнесу, і відразу звернутися до спеціалістів. Компанія SBSB підбере для вас найкраще рішення у відповідності до вашої мети.

Перевірити інформацію про свого контрагента ви можете, зареєструвавшись у системі перевірки та моніторингу бізнес-партнерів CONTR AGENT. Це зручний сервіс, який за кілька хвилин відобразить повне досьє на кожну компанію в Україні. Для пошуку достатньо лише ввести назву/код ЄДРПОУ підприємства, ПІБ директора чи засновника; ПІБ або ІПН ФОПа. Оформити заявку на тестовий доступ до сервісу можна за посиланням.

Як IT-компанії знайти спільну мову з банками?

Сьогодні при складанні бізнес-плану і плануванні IT-проекта до стандартних пунктів обов'язково варто додати вибір банку і належну підготовку до відкриття банківського рахунку. Якщо заздалегідь не врахувати ці питання, це може призвести до неможливості проведення платежів, втрати вкладень, підриву репутації і нереалізованого продукту.

В основному, сфера IT-технологій працює з віртуальними об'єктами, такими як, програми, мережі, інтернет-сайти, бази даних і т.д. Таких віртуальних речей не можна торкнутися на дотик або наглядно побачити, відповідно і банки не можуть бути на 100% впевнені, що той чи інший IT-продукт взагалі існує. У зв'язку із цим багато видів діяльності в IT-індустрії банк визнає high risk activities (високоризиковими видами діяльності). Через це найбільші іноземні банки закривають тисячі рахунків, що належать IT-компаніям, аби уникнути ризиків штрафів від регулятора. Як уникнути закриття рахунку і на що звернути увагу?

У більшості випадків рішенням проблеми може бути правильний вибір банку, бездоганна і прозора структура компанії, наявність підтвердження реальних бізнес-процесів і грамотно укладених документів. Це лише кілька загальних рекомендацій для вирішення проблеми.

Кожен IT-проект має свої особливості, тому ми пропонуємо можливість відкриття рахунку на вашу компанію в топ-100 найбільших і надійних світових банків у відповідності з вашими потребами. Довгі партнерські стосунки SBSB з банками і висока кваліфікація наших спеціалістів дозволяє рекомендувати клієнтів і відкривати рахунки IT-компаніям у відомих банках по всьому світу.

З якими податковими проблемами може зіткнутися IT-компанія?

Міжнародні інтернет-платформи кардинально змінили цілі галузі, такі як торгівля або реклама, одночасно серйозно ускладнивши ситуацію для держав в плані оподаткування операцій і прибутку IT-компаній. Багато великих підприємств цифрової економіки хочуть опинитися поза зоною досяжності податкових органів і скоротити свої витрати на податки.

У свою чергу, державні регулятори, податкові органи і банки активно слідкують за IT-проектами, реальною присутністю компаній в країні реєстрації, місцем здійснення їх діяльності, а також за транзакціями таких компаній, щорічною здачею звітності і сплатою податків. Найяскравішим свідченням особливого інтересу до оподаткування діяльності ІТ-компаній стало ухвалення країнами-членами ОЕСР в 2015 . плана BEPS (Base Erosion and Profits Shifting), який являє собою комплекс заходів, направлених на запобігання ухилення від податків. З метою посилення контролю над IT-компаніями ОЕСР ввела в обіг нові вимоги, що стосуються substance: “суттєва економічна присутність”, “цифрова присутність”, “цифрове постійне представництво”, “віртуальне постійне представництво”.

У зв'язку з посиленням заходів боротьби з ухиленням від податків IT-компаніям потрібно зустріти нові вимоги до їх діяльності у всеозброєнні. А із врахуванням значно ускладненого оподаткування, залучити до цього спеціалістів по міжнародному оподаткуванню.

Які нові податки чекають IT-компанії у найближчому майбутньому?

Європа

Створення єдиного цифрового ринку включено Європейською комісією в перелік 10 політичних пріоритетних напрямів Європейського союзу. Першою державою в Європі, яка вже ввела податок на цифрові операції стала Італія. Розмір ставки податку на цифрові операції складає 3%. Причому в даному випадку неважливо, чи є постачальником послуги резидент чи нерезидент, суттєво, щоб за рік він надав послуг більше трьох тисяч разів, тоді він стає платником даного виду податку.

США

Сполучені Штати Америки під час поточної податкової реформи вводять нову концепцію в цифровій економіці. Податком будуть обкладатися прибутки від операцій IT-діяльності незалежно від того, в якій країні знаходяться такі IT-продукти і де формується виторг. Таким чином, кожна ІТ-компанія, що здійснює діяльність на американському ринку буде платити податок. Це відбудеться у випадку реалізації деяких пропозицій щодо оподаткування IT-діяльності, які в даний момент знаходяться в процесі обговорення.

Як правильно оформити інвестиції в стартап і захистити свій проект?

Актуальною проблемою для багатьох підприємців є питання правильного оформлення інвестицій в проект. Існує велика кількість інструментів, у тому числі в іноземному праві, для юридичного оформлення процесу залучення інвестицій. Найбільш розповсюдженими з них є: венчурне інвестування, проектне фінансування, краудфандінг, часткова участь, лізінг. Людині без відповідного досвіду і знань важко самостійно розібратися в них. Часто самі розробники продукту опиняються поза грою в результаті неграмотно укладеної або скачаної з інтернету інвестиційної угоди.

Чим раніше розпочинається робота над правильним оформленням інвестицій, тим вище шанси на те, що ідея не просто буде реалізована, але й вийде на міжнародний ринок з гарантованим прибутком.

Як захистити свої права інтелектуальної власності?

Перспективність і прибутковість IT-проекта здебільшого залежить від об'єктів інтелектуальної власності (ІВ). Це робить особливо важливим завдання по охороні цих об'єктів. Від того, наскільки кваліфіковано побудований захист об'єктів інтелектуальної власності залежить їх грошова оцінка і привабливість для інвесторів. Більша різноманітність країн (кожна зі своїм законодавством) і об'єктів ІВ призводить до того, що завдання по їх захисту в світовому масштабі стає справжнім викликом. Вірогідність допустити помилку при самостійному виборі або реалізації способа захисту об'єктів ІВ доволі висока.

Для приклада розглянемо захист торгового знаку як одного з найбільш розповсюджених об'єктів інтелектуальної власності. Щоб захистити торговий знак від неправомірного використання, його потрібно зареєструвати за необхідними класами і у відповідних юрисдикціях, які є цільовими ринками для вашого продукту. Більш того, щоб реєстрація пройшла успішно, необхідно попередньо провести пошук на наявність аналогічних торгових знаків, щоб встановити можливість реєстрації вашого знаку в обраній країні. Тому для реєстрації прав на об'єкти ІВ найбільш розумним рішенням буде звернутися до професіоналів у цьому питання і не займатися самодіяльністю.

Помилкою буде вважати, що захист об'єктів ІВ обмежується реєстрацією прав. Це повинна бути постійна і організована робота відразу за кількома напрямками. Наприклад, при укладенні договорів із співробітниками і іноземними контрагентами необхідно приділяти особливу увагу вибору права, яке застосовується і місцю вирішення суперечок. Багатоманітність варіантів породжує більшу кількість запитань: право якої країни в найбільшій мірі підходить для регулювання відносин сторін, який суд зможе максимально ефективно захистити інтереси? Не завжди право рідної держави може забезпечити адекватний захист. Наприклад, в країнах СНГ (в тому числі в Росії і Україні) законодавство не передбачає спеціальних способів захисту цивільних прав внаслідок порушення договору про конфіденційність (NDA). Якщо договір є транскордонним (тобто укладеним з іноземним партнером), умови про право, яке застосовується і місці вирішення суперечок однозначно повинні бути включені в угоду і викладені ясно і детально для швидкого вирішення розбіжностей, що виникають.

Для успішності вашого IT-проекта необхідно розробити план і вибудувати стратегію захисту. Важливо провести правовий аудит діяльності IT-компанії або стартапа-початківця і знайти найкраще рішення для бездоганної реалізації IT-проекта. Зробити правильний вибір і знайти ефективне рішення вам допоможуть спеціалісти нашої компанії SBSB. Ми позбавимо IT-компанію від будь-яких проблем, що виникають і допоможемо реалізувати ваші найсміливіші проекти.

Читайте також:

Економічна присутність (Substance) нерезидентних компаній - must have нової реальності

Ліквідувати не можна кинути: як правильно позбутися зарубіжної компанії

ЛІГА:ЗАКОН запрошує підприємців взяти участь в конференції Safe Side 2.0, яка відбудеться 9 жовтня. Детальніше про захід за посиланням10 жовтня відбудеться бізнес-дискусія"Швидкий запуск міжнародних компаній: які ризики ховаються під строками "на вчора"

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему