Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нас поглинули: інструкція виживання для компанії та лідера

16.30, 15 листопада 2019
828
0

Олександра Сологуб, виконавчий директор ПрАТ “Ліктрави”, випускниця програми MBA Единбурзької бізнес-школи

Олександра Сологуб

Фармацевтика - недооцінена промислова галузь в Україні, попри відповідність світовим стандартам якості. Одна з причин, на мою, думку, полягає в чорному піарі, що став звичним явищем як для фармацевтів, так і для лікарів. На міжнародному рівні фармацевтика - це в тому числі галузь, яка характеризується значними M&A процесами, тобто злиттям та поглинанням.

Вже декілька років я працюю топ-менеджером одного з найстаріших підприємств на ринку лікарських рослин. Мені довелось бути свідком різних трансформацій, в тому числі коли завод став частиною німецької компанії з переробки рослинної сировини “Martin Bauer Holding”. І це злиття уможливило перегляд підходів та технологій роботи українського фармацевтичного бізнесу. Тепер наша команда стала гравцем на світовому ринку та отримала стандарт якості GMP - і от як це вийшло.

Якщо підприємство викуповує великий іноземний холдинг, треба бути готовим до певних незручностей. Зрештою, їх теж можна перетворити у можливості. Звісно, великий холдинг має свої правила гри, тому слід бути готовим приймати їх та пояснювати локальні особливості. Іноземні компанії, зазвичай, не розуміють способу ведення бізнесу всередині країни, але мають велику міжнародну експертизу та

технологічний досвід. І саме в цей момент себе має проявити лідер, аби налагодити всі бізнес-процеси.

Так само всередині компанії менеджмент може бути не готовим до введення нових стандартів роботи. Адже провідні фахівці звикли до певної моделі поведінки - і моменти перегрупування чи оптимізації можуть лякати людей. Тому лідерам компаній важливо шукати точки компромісу. Бо не будучи гнучким та чутливим до потреб своїх працівників, можна, з однієї сторони, втратити найкращих, а з іншої - стати заручником застою компанії, так як мало хто хоче щось змінювати.

Втім, певні суттєві переваги також є. Будь-які підприємства, які належать до групи, насправді значно спокійніше переносять фінансові кризи. До слова, частина собівартості продуктів нашої компанії - це імпортна сировина, наприклад, евкаліпт не росте в Україні, а тому його нам потрібно імпортувати. Зміна курсу долара може вплинути на ціну закупки імпортних складових, однак це можна компенсувати за рахунок експортної складової бізнесу, особливо якщо це експорт в межах групи. Інколи холдинг навіть може поступитися своїм прибутком, аби допомогти своїм підприємствам вижити.

Ще один важливий позитивний нюанс - це технології та підходи. Оскільки німецький холдинг вже понад 100 років займається рослинною сировиною на міжнародному рівні, то технологічні рішення не перестають проникати на різні рівні управління та промисловості. Наприклад, досить часто оновлюється список заборонених сполук, які не мають входити до складу тих чи інших лікарських рослин. Якщо ми досі були б невеликим підприємством в Україні, то навряд чи ми знали про це. Сьогоднішня конкурентна перевага великих холдингів - знання та постійні інновації.

Ключовим етапом впровадження нових стандартів роботи під час купівлі підприємства стає новий лідер команди. Без нього неможливо уявити, як і в якому напрямку буде далі розвиватися компанія. Очільнику важливо не тільки володіти м'якими навичками управління, а мотивувати своїх підлеглих змінювати підходи в роботі, налаштовувати на ефективну взаємодію - і що важливо акцентувати увагу колег на знаннях.

Коли я говорю про знання, то маю на увазі розуміння того, як влаштований бізнес зсередини - маркетинг, бухгалтерія, HR-відділ чи інші структури, з яких складається компанія. Критично важливо володіти стратегічним поглядом, говорячи з командами зрозумілою та доступною мовою. Нагальність цього підходу я усвідомила під час навчання в Единбурзькій бізнес-школі. Від розуміння глибини процесів та грамотного менеджменту лідера компанії залежить ефективність створення нових продуктів, а також вдосконалення старих проектів.

У фармацевтичному бізнесі я вже близько 20 років, і не шкодую, що наважилась отримати освіту медика та зайнятись управлінською роботою в фармацевтиці. Мені здається, що наша галузь виграє, якщо вітчизняні компанії не боятимуться M&A процесів - та сфокусуються на інноваційних рішеннях.

Нагадаємо, перевірити репутацію своїх бізнес-партнерів можна за допомогою онлайн-сервісу CONTR AGENT. Отримати тестовий доступ до сервісу ви можете за посиланням.

Читайте також:

Навчання - світло, або 4 причини, навіщо менеджеру вчитися самому та вчити інших

Україна - це трамплін для стрибка в Європу та США

Зверніть увагу: сервіс медіамоніторингу SEMANTRUM допомагає відслідковувати, що пишуть, говорять чи показують ЗМІ стосовно вас чи вашої компанії, а з допомогою аналітичної системи  СONTR AGENT ви можете швидко та зручно перевірити інформацію про ваших бізнес-партнерів. Крім того, вже доступна кардинально оновлена версія Національний юридичний каталог України Liga:BOOK і якщо у вас ще немає профілю - реєструйтеся.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему