Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ТОП основних порад для бізнесу на 2020 рік

17.17, 9 січня 2020
4270
0

Автор: Костянтин Корнєєв, юрист Практики безпеки бізнесу, Juscutum

2020 рік вже настав. І, як завжди, всі ми входимо в новий рік зі сподіванням на казку, продовження щасливого попереднього року. В той ж час, бізнес очікує прибутковий рік, а ось деякі сподіваються, що їм нарешті повернуть майно, вилучене на початку 2019 року.

Костянтин Корнєєв

Дійсно, минулий рік був доволі насиченим. Чого лише коштує повний перезапуск парламенту, більшість депутатів у якому належать до тієї ж політичної сили, що і новий Президент України. Розпочав роботу новостворений Вищий антикорупційний суд і вся «антикорупційна» (НАБ України, Спеціалізована антикорупційна прокуратура та ВАКС) гілка розпочала працювати незалежно від інших органів правопорядку.

З вересня парламент розпочав «клепати» закони зі швидкістю, яку Україна раніше не бачила. Деякі з прийнятих законопроєктів стосуються антирейдерських ініціатив. В той же час, Міністерство юстиції оголосило боротьбу з чорними рестораторами для мінімізації рейдерських атак. Численні зміни до КПК, включаючи правки, відміну правок і знову правки щодо обшуків та тимчасово вилученого майна. Ліквідація Департаменту захисту економіки, розформування ДФС та створення податкової з новою митницею, на носі створення Бюро фінансових розслідувань і інші численні зміни та скасування змін від нової влади та нових держслужбовців.

Вслідкувати за всім навіть досвідченому юристу складно. Проте дещо залишилось незмінним. Тиск на бізнес опонентів, спроби його рейдернути та порушення конституційних прав громадян під час слідчих дій. Враховуючи той факт, що бізнес може мати стосунок до місцевого самоврядування (мається на увазі навіть закупівля через Prozorro), а місцеві вибори не за горами, то 2020 рік обіцяє бути насиченим на події. Проте про все по порядку.

1. Обшуки

Обшук являється одним із найбільших жахів власників бізнесу. Рейдерство стоїть на другому місці, напевно, через те, що це не настільки часте явище, проте ще більш небезпечне.

Так ось, обшук. Звісно, його можна розглядати як окрему процесуальну дію ,коли на підприємство або додому вриваються правоохоронці, проте, на мій погляд, це цілий комплекс процесуальних дій, включаючи сам обшук та протистояння адвоката і правоохоронців після нього. Численні клопотання про повернення майна, клопотання про накладення арешту на майно, заяви до ДБР щодо невиконання рішення суду про повернення майна і так далі.

У Єдиному державному реєстрі судових рішень за запитом «обшук» у кримінальному судочинстві можна віднайти 214 500 ухвал, винесених з 01.01.2019 року. Для порівняння, у 2018 році за такий же період знайдено 219 тисяч рішень. Різниця у сторону покращення відчувається, проте вона не настільки колосальна, як хотілось би.

Можливо, у 2019 році органи правопорядку стали менше вилучати техніки? Хотілось би відповісти: «Так», але… «Можливо, вони стали швидше повертати вилучену техніку?!», - спитаєте ви. Відповідь теж не на користь бізнесу. Ну хоч якісь покращення є? Хоч тут можна відповісти позитивно. Так, вони є. Чим далі розвивається наша країна, тим більше дана слідча дія стає більш цивілізованою.

Так, все рідше зустрічається тип обшуку «обличчям у підлогу», та все частіше дана слідча дія веде до діалогу між органом правопорядку та робітникам обшукуваного підприємства. Тут головне не

наговорити зайвого. Проте за такого розвитку подій існує висока ймовірність залишення обладнання цілим та неушкодженим.

Також у 2019 році органи правопорядку не відступились від свого кредо «не вистачає доказів, треба штормити адвокатів!». В загальному, це метод збору доказів притаманний для Служби безпеки. СБУшні методи збору доказів під час досудового розслідування змушують дивуватись все частіше. У році, що минає, простори Інтернету декілька разів заполоняли новини про обшуки в Адвокатських об'єднаннях. Результатом таких обшуків може бути визнання отриманих доказів недопустимими. Після таких новин про обшуки в АО, не лише адвокати в непорозумінні, а й клієнти. Інколи клієнти настільки занепокоєні цим, що починають зайвий раз передзвонювати та дізнаватись про збереження адвокатської таємниці, яка гарантована і Конституцією, і Конвенцією, і тисячами рішень ЄСПЛ. Загалом, ці ситуації вкотре підтверджують факт того, що, якщо органи правопорядку захочуть тиснути на адвокатів, то суд їм у цьому допоможе. Невже ми дійсно на самоті з клієнтом проти всієї державної машини? Побачимо у новому році.

2. Перевірки контролюючих органів

Не стало менше й перевірок контролюючих органів на підприємствах. Не вистачить і пальців двох рук, щоб нарахувати усі органи, які мають право завітати з перевіркою. Загалом, перевірка може нагадувати обшук, проте це у 100 разів цивілізованіший вид процесуальної дії.

У 2020 році бізнесу можна порекомендувати наступні загальні правила поведінки всіх співробітників під час обшуку та перевірки:

- Посадові особи, які проводять перевірку/обшук, повинні діяти згідно з тим, на що у них є повноваження, відповідно до ухвали про обшук або іншого офіційного документу про проведення перевірки.

- Співробітники компанії мають співпрацювати з посадовими особами і ставитись до них професійно з повагою та ввічливістю.

- Співробітники компанії мають зберігати спокій і повагу по відношенню до посадових осіб в будь-який час.

- Співробітники компанії мають намагатись працювати у звичному темпі, звичайно, якщо мова не йде про «Маски-шоу».

- Співробітники компанії мають зачекати, доки відповідальна особа компанії (звісно, якщо вона призначена) не надасть конкретних інструкцій та вказівок.

- Співробітники компанії мають повністю співпрацювати з посадовими особами, які проводять перевірку/обшук, включаючи їхні обґрунтовані вимоги щодо доступу до документів та приміщень.

Також, у розрізі загальних правил щодо поведінки та комунікації з посадовими особами, необхідно вказати, що співробітники компанії не мають вчиняти будь-яких протиправних дій, намагатись увійти в контакт з правоохоронцями, оскільки це може призвести до негативних наслідків.

Не зайвим є і попередня підготовка персоналу, шляхом видання певного переліку контактів на випадок таких візитів правоохоронців, зокрема, як внутрішніх, так і зовнішніх. Логічним також є і

прикріплення до цих контактів інструкцій з приводу того, за який спектр контактів відповідає певний співробітник. Недоречною буде ситуація, за якої і секретар, і директор, і прибиральниця будуть телефонувати одному адвокату.

Також дієвим способом організації співробітників є завчасне призначення відповідальної особи на випадок обшуків та перевірок. У такому випадку, всі співробітники будуть чекати вказівок саме цієї особи і не робити зайвих рухів. Структурованості поведінки під час обшуку/перевірки легко досягти, коли є відповідальна особа, котра все контролює і на яку всі покладаються, хоча б до моменту приїзду адвоката.

Отримати інформацію про планові перевірки вашого підприємства і підприємств-партнерів можна скориставшись тестовим доступом до сервісу CONTR AGENT, оформивши заявку за посиланням

3. Рейдерство

Рейдерство - це окремий головний біль юристів та власників бізнесу. Чорне, сіре, біле - стільки видів рейдерства виділяються. Від силового захвату підприємства до підробки судових рішень, необґрунтованої зміни власника державним реєстратором. Однозначно можна сказати, що у 2019 році цього явища менше не стало. Проте з ним почали боротись на державному рівні шляхом миттєвого відключення чорних реєстраторів та законодавчих змін. Вберегтись від цього та зберігати 100% впевненість що цього не трапиться вкрай складно, проте є декілька шляхів, які дозволять уберегтись від нього та мінімізувати наслідки.

- Доволі часто рейдерами стають особи, які досить добре знають структуру та побудову підприємства. Досить часто цими особами можуть бути бізнес-партнери. Для цього, якщо у компанії планується наявність кількох власників, необхідно продумати та зафіксувати чіткий розрахунок вартості часток партнерів, процедуру та умови виходу з компанії партнера, повноваження партнерів, повноваження наглядової ради, процедуру скликання загальних зборів.

-Хороша служба безпеки та якісний юридичний супровід теж здатні забезпечити спокійний сон керівнику компанії.

-Не слід забувати про ретельний підбір персоналу, особливо на стратегічно важливі посади (бухгалтер, IT-директор, керівник служби безпеки).

- Digitalization. Починається нове десятиріччя, можливо, вже дійсно час відмовлятись від паперу та переводити всі документи у віддалений доступ. Це допоможе і ліс врятувати, і миттєво заблокувати/розблокувати/перенести всі життєво необхідні дані.

Уберегтися від рейдерів допоможуть сервіси SMS-маяк від ЛІГА:ЗАКОН, за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом, або ж через повідомлення в кабінеті користувача).

Додаткова порада

Internal corporate investigation (Внутрішнє розслідування). Структурування.

Шахрайство на підприємстві - явище досить небезпечне та несе за собою багато несприятливих наслідків. Перш за все, це шкода діловій репутації/бренду і втрата прибутку. Крім того, якщо інформація про ненадійність системи безпеки компанії пошириться серед широких мас (а іноді досить і бізнес-партнерів), компанії може бути відмовлено в доступі до публічних закупівель; ініційовано міжнародне розслідування - у випадку співпраці з іноземними підприємствами; до компанії можуть бути застосовані заходи кримінально-правового характеру. При наявності факту шахрайства компанія, безумовно, зазнає збитків матеріального характеру.

Шахрайство можна поділити на кілька видів, взявши за основу для градації суб'єкт , від якого може йти дана загроза:

1) розтрата або розкрадання з боку найманого працівника;

2) шахрайство з боку співкерівників або менеджерів;

3) афери з інвестиціями;

4) шахрайство з боку постачальників;

5) шахрайство з боку замовника або клієнта.

В даному випадку внутрішнє розслідування допоможе не лише у боротьбі з нецільовою втратою коштів, а й забезпечить обізнаність у внутрішніх процесах та прогалинах. Доведеним фактом є те, що, за наявності можливості вчинити шахрайство співробітниками та партнерами відносно підприємства, залишається юридичний слід, який може зіграти злий жарт при податковій перевірці, що, в свою чергу, може перерости у кримінальне провадження. За такого розвитку подій підприємство буде страждати не лише від внутрішніх загроз, а й стане відкритим для зовнішніх нападків як зі сторони органів правопорядку, так і рейдерів. Незалежне внутрішнє розслідування дозволяє мінімізувати наведені ризики.

Результатом внутрішнього розслідування має стати структурування компанії зсередини, тобто, комплексна робота юристів, аудиторів та керівництва для налаштування бізнес-процесу таким чином, щоб виявлений інцидент не міг повторитися.

У модулі "Алгоритми дій для бізнесу" інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН розміщено інформацію та поради по поширеним випадкам, які можуть виникати під час перевірок органами державного нагляду і контролю. Скористайтеся тестовим доступом за посиланням

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему