Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Гроші в борг: як правильно скласти розписку

Передати гроші з оформленням розписки та спати спокійно - непроста задача!

Як свідчить судова практика з цього питання, розписка не завжди стає гарантом повернення боргу, зважаючи на ряд істотних нюансів, які в більшості випадків стають для позикодавця несподіванкою. В одному випадку суд відмовляє у стягненні боргу за розпискою з підстав неочевидності факту передачі грошей саме у борг, тобто саме з обов'язком повернення грошової суми. В іншому випадку підставою для відмови у позові стала відсутність підтвердження факту передачі грошей позичальнику. Для того, щоб дружній вчинок допомоги ближньому не став фатальною помилкою, рекомендую дотриматись наступних умов при укладанні договору позики шляхом написання відповідної розписки.

Так, згідно з ч.2 ст.1047 ЦК України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника. Розписка видається боржником кредитору і в цьому випадку є письмовою формою договору позики, який в свою чергу має реальний характер, а тому є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику.

При складанні розписки необхідно дотриматись вимог до форми, змісту та обставин її видачі.

Мінімальні вимоги щодо форми: написання розписки позичальником власноручно рукописом, що стане в нагоді при проведенні почеркознавчої експертизи у випадку заперечення позичальником факту укладання договору позики.

Мінімальні вимоги щодо змісту:

1. Ідентифікуючи дані позикодавця та позичальника (ПІБ, паспортні дані, РНОКПП, адреси).

2. Сума позики (цифрами та прописом).

3. Валюта позики (точне найменування з зазначенням країни походження, у випадку передачі грошових коштів в іноземній валюті обов'язковим є зазначення еквіваленту в гривні).

4. Відомості про дату і факт передачі позикодавцем та отримання позичальником позики (саме з таким формулюванням, виключаючи подвійне трактування змісту дії сторін, дату передачі та отримання, порядок передачі - готівкою, безготівковим переказом на банківський рахунок тощо).

5. Відомості про зобов'язання позичальника повернути позику позикодавцю (для виключення трактування про безповоротність суми правочину).

6. Строк повернення (умови про визначення строку моментом пред'явлення вимоги про повернення, порядок пред'явлення такої вимоги, або визначений сторонами термін повернення, або визначений сторонами строк повернення тощо).

7. Порядок повернення (готівкою, безготівковим переказом на банківський рахунок, частками з визначеною періодичністю тощо).

8. Валюта повернення (точне найменування з зазначенням країни походження, позика в іноземній валюті може бути повернена в іноземній валюті за умови зазначення про це у розписці).

9. Власноручний підпис позичальника (позикодавцю необхідно пересвідчитись, що підпис відповідає іншим примірникам підпису у офіційних документах позичальника, які можна використати для проведення почеркознавчої експертизи, за можливості рекомендую також фіксація факту написання/підписання розписки на відео з відома підписанта).

Мінімальні вимоги щодо обставин видачі розписки: не рекомендую сторонам зазначати будь-які інші нюанси, які стали підставою або метою надання позики; слід уникати посилання в тексті розписки на договори купівлі-продажу, представництва інтересів, оформлення довіреності тощо, оскільки все це є підставою для заявлення однією із сторін вимоги про застосування наслідків удаваного правочину.

Керуючий партнер

Адвокатського об'єднання «Істейт»

Дарина Івкіна

Пропонуємо вам перевірити вашого бізнес-партнера прямо зараз скориставшись тестовим доступом до сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН за посиланням.

Зверніть увагу на судову практику:

В якому випадку розписка не підтверджує отримання грошей в борг

Верховний Суд зобов'язав повернути борг за розпискою, посилаючись на принцип добросовісності

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему