Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бізнес зобов’язує, або Чого варто боятися ФОПам

Галина Пилипенко, адвокат, керівник напрямку податкового консалтингу ЮК Legal House, розповіла про ризики діяльності ФОП

Як відомо, підприємництво за визначенням є діяльністю, що здійснюється суб'єктами на власний ризик. Це означає не лише те, що підприємця або компанію на їх бізнес-шляху підстерігають складності, пов'язані із законами ринку, коливанням курсу валют, попитом на ті чи інші товари та послуги. Є ще один фактор, який достатньо вагомо може вплинути на розвиток бізнесу. І це - норми законодавства, які, з одного боку, закладають підґрунтя для створення та функціонування бізнесу, а з іншого - встановлюють певні обмеження з метою захисту інтересів інших учасників правовідносин, держави та запобігання зловживанням з боку самих підприємців. Розглянемо окремі «законодавчі ризики» в діяльності фізичних осіб-підприємців.

РРО для всіх

Так, зовсім скоро використання реєстраторів розрахункових операцій стане обов'язковим для всіх підприємців, які здійснюють продаж своїх товарів чи послуг за готівку. Трохи більше місяця залишається до набрання чинності законами, які були прийняті Верховною Радою 20 вересня 2019 р. та вносять значні зміни до порядку проведення готівкових розрахунків.

Планується, що з 01.01.2021 р. застосування РРО стане обов'язковим для всіх ФОП, які приймають готівку. Тоді як сьогодні ФОП, річний дохід яких становить менше 1 млн. грн., та які не здійснюють реалізації технічно-складних побутових приладів і лікарських засобів, можуть не використовувати у своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій.

Більше того, вже з 01.10.2020 р. РРО мають застосовуватися тими ФОП, які здійснюють продаж товарів через Інтернет, продаж ювелірної продукції, вживаних товарів, текстилю, деталей та обладнання для автомобілів, ведуть діяльність ресторанів, кафе, готелів, туристичних агентств та туроператорів.

Змінами передбачені і таки невідомі законодавству до сьогодні інститути як «програмний РРО» і «електронний розрахунковий документ», що дозволить не придбавати касовий апарат, а встановити відповідне програмне забезпечення прямо на смартфон і створювати та фіскалізувати чеки одразу в електронному вигляді, а також сумнозвісний «кешбек» який передбачає можливість покупця отримати суму, що дорівнює повній вартості придбаного ним товару (послуги) із штрафних санкцій, що стягнуті з підприємця за заявою такого споживача у разі порушення ФОП порядку проведення розрахункових операцій.

Не можуть не лякати підприємців і штрафні санкції, що встановлені за порушення законодавства у сфері готівкових розрахунків. Знову повертається штраф за неоприбуткування готівки, і становитиме він 100% вартості товару, проданого без такого оприбуткування і 150% за повторне порушення.

Це однозначно свідчить про те, що кожен підприємець має переглянути свою роботу на відповідність зазначеним нормам та належно підготуватися до роботи за новими правилами.

Ліміти всьому голова

Спрощена система оподаткування була запроваджена для підтримки розвитку мікро- та малого бізнесу у доволі складних економічних умовах нашої молодої держави. А одним із запобіжників від використання пільгових умов такої системи середнім та великим бізнесом стало введення лімітів доходу, який протягом календарного року може бути отриманий платниками єдиного податку.

Проте з плином часу стало зрозуміло, що ті цифри, якими сьогодні обмежений розмір доходу «єдинників» вже не відповідають поточним економічним умовам. Тому зараз усі з нетерпінням очікують на підписання Президентом та набрання чинності законопроектом №1210, яким обсяг доходів платників єдиного податку збільшений з 300 тис. грн. до 1 млн. грн. для першої групи, з 1,5 млн. грн. до 5 млн. грн. для другої групи та з 5 млн. грн. до 7 млн. грн. для третьої групи. Ці зміни мають набрати чинності з наступного дня за днем опублікування закону.

Та незважаючи на збільшення дозволеного ліміту доходу усім єдинникам необхідно пам'ятати про важливість постійного контролю за його дотриманням, адже перевищення може потягнути за собою значні витрати та додати цілий ряд проблем.

Так до доходу ФОПа - платника єдиного податку, отриманого з перевищенням передбаченого обсягу, буде застосовуватися ставка у розмірі 15% (п. 293.4 ст. 293 ПК України), а такий ФОП зобов'язаний або перейти на застосування ставок єдиного податку, передбаченого для «вищої» групи платників, або ж взагалі відмовитися від спрощеної системи оподаткування. Заява про це має бути подана до органу державної податкової служби не пізніше 20 числа місяця, наступного за кварталом, у якому було допущено перевищення обсягу доходу.

Читайте також: До чого готуватися ФОПам: головні нововведення законів про РРО

Швидко реагувати на зміни в законодавстві, тримати руку на пульсі важливої для бізнесу інформації, а також бути ефективним віддалено, допоможуть веб-рішення ЛІГА:ЗАКОН. Протестувати систему можна за посиланням.

Увага доходам

Ще одним кордоном захисту від зловживань використання ФОПів у бізнес-моделі є обмеження за видами доходів, що можуть бути оподатковані за пільговими ставками єдиного податку.

По-перше, це обмеження, які стосуються критеріїв перебування суб'єкта на тій чи іншій групі. Так на першій групі можуть знаходитися ФОПи, які здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках або надають побутові послуги населенню. Платниками другої групи єдиного податку можуть стати ФОПи, які здійснюють діяльність з надання послуг, в тому числі, побутових, платникам єдиного податку або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. При чому такі ФОПи не можуть надавати посередницькі послуги з купівлі-продажу, оренди, оцінювання нерухомого майна та займатися виробництвом та/або продажем виробів з дорогоцінних металів та каміння. (п. 291.4 ст. 291 ПК України).

По-друге, законодавець передбачив цілий перелік видів діяльності, здійснення яких ФОПами (отримання доходу від яких) взагалі унеможливлює застосування спрощеної системи оподаткування. Це, зокрема, обмін іноземної валюти, виробництво та продаж підакцизних товарів (за невеликими винятками), діяльність у сфері фінансових послуг, пошти та електрозв'язку, продаж предметів мистецтва та антикваріату, надання в оренду земельних ділянок площею понад 0,2 га, житлових приміщень, загальна площа яких перевищує 100 кв. м, нежитлових приміщень (будівель, споруд) площею понад 300 кв. м. та ін. (п. 291.5 ст.291 ПК України).

По-третє, Податковий кодекс встановив окремі види доходів, які не можуть бути включені платниками єдиного податку до доходу, який оподатковується за встановленою для відповідної групи ставкою єдиного податку. Це пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати, доходи отримані від рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ст.292 ПК України). Такі доходи відносяться виключно до доходів фізичної особи та оподатковуються за правилами та ставками для оподаткування доходів фізичних осіб. Так наприклад, проценти, що нараховані банком на залишок коштів на рахунку, відкритому для здійснення підприємницької діяльності, не належать до доходів ФОПа-платника єдиного податку, а включаються до річного оподатковуваного доходу фізичної особи і з них має бути сплачений ПДФО за ставкою 18% та 1,5% військового збору.

Податковим кодексом встановлені наслідки здійснення платником єдиного податку «забороненої» для нього діяльності. У випадку отримання єдинником доходу від виду діяльності, не зазначеного у реєстрі платників єдиного податку першої або другої групи або не передбаченого для платників податку цих груп за визначенням, або від здійснення діяльності, яка не дає права застосовувати спрощену систему оподаткування, такий дохід має бути оподаткований за ставкою 15%. Крім того, такий платник податків зобов'язаний перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за звітним періодом, у якому здійснювались такі «заборонені» види діяльності.

Якщо ФОП не застосує передбачену у відповідних випадках підвищену ставку податку, або включить до доходу єдинника ті суми, які не можуть бути оподатковані саме єдиним податком, то контролюючий орган, виявивши такі порушення, самостійно донарахує ФОПу недоплачену суму податку, а також штраф (до 50% від несплачених сум) і пеню.

Нагадаємо, що ви можете подивитись на свій бізнес очима податківців через сервіс Liga:Report, який допоможе вчасно отримувати інформацію про наявну заборгованість, штрафи, пеню, переплату податків у тій системі, в якій ви працюєте, контролювати успішність сплати податків, а також ефективно взаємодіяти з податківцями.

Спрощення: друг чи ворог?

Часто, з огляду на те, що для ФОПів передбачена можливість ведення спрощеного бухгалтерського обліку (п. 296.1 ПК України) багато підприємців легковажно ставляться до складання первинних документів: договорів, видаткових накладних, актів виконаних робіт, формування банківських виписок, товарних чеків тощо. Таке ставлення може завдати шкоди як самому ФОПу, так і його контрагентам.

Неоформлення первинних документів є прямим порушенням норм закону. Господарським кодексом передбачено (ст.19, ст.128 ГК України), що громадянин-підприємець зобов'язаний вести облік результатів своєї підприємницької діяльності, а пунктом 44.1 ст.44 ПК України визначено, що платники податків ведуть облік доходів та витрат на підставі первинних документів. Згадуваними вище змінами до законодавства про РРО передбачений обов'язок ФОП- платників ПДВ, ФОП на загальній системі оподаткування, а також ФОП, які реалізують технічно-складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, ювелірні вироби, засоби медичного призначення та лікарські засоби, надавати при проведенні перевірки контролюючому органу документи, які підтверджують походження та ведення обліку руху товару, що знаходиться у точці продажу. До речі, штраф за порушення такого обов'язку становить 200% вартості товару, походження або облік якого документально не підтверджені.

Первинні документи відіграють також важливу функцію підтвердження доходів та витрат ФОП на загальній системі оподаткування, оскільки такі підприємці оподатковують свій прибуток, тобто різницю між доходами та витратами. А платники єдиного податку саме на підставі первинних документів можуть довести, що отримали свої доходи від дозволених для них видів діяльності. Відсутність документів може також значно затягнути проведення і так тривалої на практиці перевірки ФОП при процедурі припинення господарської діяльності.

Крім того, недбале ставлення підприємця до оформлення первинних документів може зашкодити його контрагентам - юридичним особам на загальній системі оподаткування. За відсутності «первинки» контролюючий орган може не визнати витрати на ФОПа такими, що можуть враховуватися юридичною особою при визначенні об'єкту оподаткування податком на прибуток підприємств, та зробити висновок про заниження об'єкту оподаткування та суми податкового зобов'язання. В результаті, така юридична особа може отримати не лише донарахування податку на прибуток та штрафи, а і кримінальне провадження для керівника.

Відповіси сповна

І основне, що потрібно пам'ятати ФОПу: за своїми зобов'язаннями (перед споживачами, контрагентами, державою), в тому числі і за штрафними санкціями, ФОП несе відповідальність усім своїм майном, незалежно від того, чи використовується воно у господарській діяльності, чи призначено для задоволення особистих і побутових потреб фізичної особи. В тому числі, і тим майном, яке перебуває у власності ФОПа спільно з іншими особами - зокрема, і нерухомим майном (µитловим та нежитловим), яке належить підприємцю на праві спільної сумісної власності разом з його (її) дружиною (чоловіком), звичайно, із певними винятками (ст.52 ЦК України, ст.128 ГК України).

Насправді, це лише невелика ча±тина того, на що слід звертати увагу особам, які беруть на себе відповідальність розпочати власний індивідуальний бізнес. Варто пам'ятати, що дотримання «правил гри» у підприємництві не лише сформує образ сумлінного платника податків та приверне увагу потенційних партнерів, але і вбереже підприємця від значних фінансових втрат і навіть від кримінальної відповідальності.

Галина Пилипенко, адвокат, керівник напрямку податкового консалтингу ЮК Legal House

Компанія ЛІГА:ЗАКОН пропонує сучасні інструменти для аналізу, моніторингу та відстежування змін правового поля в ІПС ЛІГА:ЗАКОН, а також систему аналізу судових рішень Verdictum.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему