Онищенко Олег |
Початок нового року приніс нам надзвичайно багато інфоприводів, переважно негативних, через пандемію коронавірусу, що вирує у світі. У цьому контексті, одним з ньюсмейкерів останніх днів став Кабмін, який своєю постановою оголосив карантин з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної інфекції COVID-19.
Так, зокрема, з 12 березня по 3 квітня у всій країні заборонені масові заходи понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи державного апарату, а також припинено роботу всіх навчальних закладів.
Організацію і контроль за виконанням вимог своєї постанови Кабінет Міністрів поклав на міністерства, центральні органи виконавчої влади, ОДА, КМДА і органи місцевого самоврядування.
Посадовим особам з КМДА, мабуть обмеження уряду здалися недостатніми і рішенням комісії з питань безпеки, в Києві з 12 березня і заздалегідь до кінця місяця усі масові заходи чисельністю понад 60 осіб мають бути скасовані, торгово-розважальні центри і розважальні зони в шопінг молах повинні припинити свою роботу. Обмеження стосуються тільки скупчення людей в приміщеннях. Отже збиратися великими групами на вулицях не заборонено.
Рішення КМДА щодо впровадження обмежувальних заходів у столиці у зв'язку з коронавірусом є обов'язковим для усіх установ незалежно від форми власності і містить приписи відносно адміністративної відповідальності.
У МВС надали пояснення щодо відповідальності за порушення режиму карантину. Поліція разом з органами влади реагуватиме на порушення запроваджувальних обмежувальних заходів з боку торгових і розважальних центрів, кінотеатрів. Може йтися про відкликання дозвільних документів таких закладів, адміністративну і навіть кримінальну відповідальність.
У МВС заявили, що співробітники правоохоронних органів мають право здійснювати рейди і перевіряти дотримання вимог Кабінету Міністрів в період карантину. Об'єктами таких рейдів можуть стати навчальні заклади (державні і приватні), а також суб'єкти господарської діяльності (ТРЦ, кінотеатри, нічні клуби тощо).
Тому, припустимо, якщо директор школи, ТРЦ або кінотеатру вирішить продовжити роботу в звичайному режимі, тим самим порушивши режим карантину, то йому може загрожувати:
адміністративна відповідальність згідно зі статтею 42 КУпАП "Порушення санітарних норм" (штраф до 425 грн.);
кримінальна відповідальність згідно зі статтею 325 КК України "Порушення санітарних правил і норм по запобіганню інфекційним захворюванням і масовим отруєнням" (штраф до 17000 грн., арешт або обмеження волі).
Водночас слід зазначити, що в реєстрі судових рішень вироків по 325 статті майже немає. Втім, не забуватимемо про безпрецедентність ситуації.
Передусім, в нинішніх реаліях, найбільш застосовна буде стаття 42 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Санкція цієї статті передбачає для посадовців штраф в розмірі від 6 до 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (102-425 грн.).
Не штрафами єдиними. Передусім, потрібний самоконтроль і відповідальність кожної людини. Держава має намір робити все, щоб узабезпечити своїх громадян, але люди повинні самі вирішувати, йти в кінотеатри або ні.
Олег Онищенко, молодший юрист Практики вирішення спорів Juscutum
Автоматизуйте свої щоденні задачі використовуючи професійне рішення Адвокат. З його допомогою ви можете швидко підбирати релевантні судові рішення з 85 млн. доступних, аргументовано будувати захист у суді та бути в курсі законодавчих новацій.
Швидко реагувати на зміни в законодавстві, тримати руку на пульсі важливої для бізнесу інформації, а також бути ефективним віддалено, допоможуть веб-рішення ЛІГА:ЗАКОН. Протестувати систему можна за посиланням.