Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Злочин і покарання в умовах загального карантину

Олег Онищенко, молодший юрист Практики вирішення спорів Juscutum, розповів, що загрожує бізнесу за порушення режиму карантину

Онищенко Олег

Початок нового року приніс нам надзвичайно багато інфоприводів, переважно негативних, через пандемію коронавірусу, що вирує у світі. У цьому контексті, одним з ньюсмейкерів останніх днів став Кабмін, який своєю постановою оголосив карантин з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної інфекції COVID-19.

Так, зокрема, з 12 березня по 3 квітня у всій країні заборонені масові заходи понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи державного апарату, а також припинено роботу всіх навчальних закладів.

Організацію і контроль за виконанням вимог своєї постанови Кабінет Міністрів поклав на міністерства, центральні органи виконавчої влади, ОДА, КМДА і органи місцевого самоврядування.

Посадовим особам з КМДА, мабуть обмеження уряду здалися недостатніми і рішенням комісії з питань безпеки, в Києві з 12 березня і заздалегідь до кінця місяця усі масові заходи чисельністю понад 60 осіб мають бути скасовані, торгово-розважальні центри і розважальні зони в шопінг молах повинні припинити свою роботу. Обмеження стосуються тільки скупчення людей в приміщеннях. Отже збиратися великими групами на вулицях не заборонено.

Рішення КМДА щодо впровадження обмежувальних заходів у столиці у зв'язку з коронавірусом є обов'язковим для усіх установ незалежно від форми власності і містить приписи відносно адміністративної відповідальності.

У МВС надали пояснення щодо відповідальності за порушення режиму карантину. Поліція разом з органами влади реагуватиме на порушення запроваджувальних обмежувальних заходів з боку торгових і розважальних центрів, кінотеатрів. Може йтися про відкликання дозвільних документів таких закладів, адміністративну і навіть кримінальну відповідальність.

У МВС заявили, що співробітники правоохоронних органів мають право здійснювати рейди і перевіряти дотримання вимог Кабінету Міністрів в період карантину. Об'єктами таких рейдів можуть стати навчальні заклади (державні і приватні), а також суб'єкти господарської діяльності (ТРЦ, кінотеатри, нічні клуби тощо).

Тому, припустимо, якщо директор школи, ТРЦ або кінотеатру вирішить продовжити роботу в звичайному режимі, тим самим порушивши режим карантину, то йому може загрожувати:

  • адміністративна відповідальність згідно зі статтею 42 КУпАП "Порушення санітарних норм" (штраф до 425 грн.);

  • кримінальна відповідальність згідно зі статтею 325 КК України "Порушення санітарних правил і норм по запобіганню інфекційним захворюванням і масовим отруєнням" (штраф до 17000 грн., арешт або обмеження волі).

Водночас слід зазначити, що в реєстрі судових рішень вироків по 325 статті майже немає. Втім, не забуватимемо про безпрецедентність ситуації.

Передусім, в нинішніх реаліях, найбільш застосовна буде стаття 42 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Санкція цієї статті передбачає для посадовців штраф в розмірі від 6 до 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (102-425 грн.).

Не штрафами єдиними. Передусім, потрібний самоконтроль і відповідальність кожної людини. Держава має намір робити все, щоб узабезпечити своїх громадян, але люди повинні самі вирішувати, йти в кінотеатри або ні.

Олег Онищенко, молодший юрист Практики вирішення спорів Juscutum

Автоматизуйте свої щоденні задачі використовуючи професійне рішення Адвокат. З його допомогою ви можете швидко підбирати релевантні судові рішення з 85 млн. доступних, аргументовано будувати захист у суді та бути в курсі законодавчих новацій.

Швидко реагувати на зміни в законодавстві, тримати руку на пульсі важливої для бізнесу інформації, а також бути ефективним віддалено, допоможуть веб-рішення ЛІГА:ЗАКОН. Протестувати систему можна за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему