Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкові канікули для ФОП під час карантину

Аналіз законодавчих змін для підприємців від Анастасії Діденко, юриста Юридичної групи LCF

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Зазначеним законом встановлено так звані «податкові канікули» для фізичних та юридичних осіб. Розглянемо, які саме податкові пільги було надано фізичним особам-підприємцям під час карантину.

1. Встановлення мораторію на податкові перевірки.

Так, було установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 р. Однак існують виключення, мораторій не стосується документальних позапланових перевірок щодо бюджетного відшкодування з ПДВ (це стосується юридичних осіб). Також варто звернути увагу, що камеральні перевірки не включені до переліку перевірок на які установлено мораторій. Певна логіка у цьому є, адже камеральна перевірка проводиться у приміщенні контролюючого органу, на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Однак у зв'язку із тим, що введено карантин, не зрозуміло як будуть направлятися акти за результатами проведення перевірки та як платники податків будуть їх отримувати.

2. Відстрочення податкових зобов'язань за річною декларацією про майновий стан і доходи за 2019 рік.

Позитивними є зміни щодо відстрочення сплати до 1 жовтня 2020 року для фізичних осіб-підприємців суми податкового зобов'язання, які були подані в річній декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік.

3. «Податкові канікули» з плати за землю.

Так, не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 30 квітня 2020 р. плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. У свою чергу, фізична особа-підприємець може звертатися для проведення перерахунку по зазначеним податкам до контролюючого органу.

4. Звільнення від нарахування та сплати ЄСВ.

Тимчасово за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 р. звільняються від нарахування та сплати ЄСВ такі особи:

а) фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;

б) особи, які провадять незалежну професійну діяльність;

в) члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

При цьому, зазначені особи можуть самостійно прийняти рішення про сплату єдиного внеску за вказані періоди у розмірах та порядку, визначених законодавством та відобразити це у звітності. Також не забуваємо, що ФОП першої та другої групи (без працівників) може зекономити на податках, адже має можливість піти у відпустку на один календарний місяць.

5. Відсутність штрафу і пені за період «податкових канікул».

За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуватимуться, крім санкцій за наступне:

  • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;

  • відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

  • порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;

  • порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Також, за період з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 р. тимчасово штрафні санкції не застосовуються за такі порушення:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;

  • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачою сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);

  • несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів, в т.ч. щодо штрафів за повторне неподання звіту з ЄСВ стосовно періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 р.

Також протягом періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 р. платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

6. Перенесення початку обов'язковості застосування РРО.

Наразі відтерміновано обов'язкове введення РРО до 1 квітня 2021 р. Також усі строки обов'язкового застосування РРО для різних категорій суб'єктів господарювання змістилися на 3 місяці.

Таким чином, наразі маємо регламентовані «податкові канікули» для діяльності ФОП, однак, які виникнуть проблеми при реалізації зазначених норм, передбачити досить складно.

Анастасія Діденко, юрист Юридичної групи LCF

В період нестабільного економічного стану країни бізнес не має права на зупинку. Використовуйте даний час як шанс вийти на новий рівень, оцінюйте фінансові ризики компанії, вчасно реагуйте на зміни в справах бізнес-партнерів, майте під рукою повну правову картину дня для побудови алгоритмів дій у різних ситуаціях. Інформаційно-аналітичні продукти ЛІГА:ЗАКОН забезпечують даний захист українським компаніям у пакеті АНТИКРИЗОВИЙ.

Також ставте на моніторинг необхідні компанії у CONTR AGENT та оперативно дізнайтеся про зміну керівного складу контрагента, початок процедури банкрутства чи заборгованість.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему