Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бізнес на карантині: що з податками?

Юрій Циганок, експерт з податків, керівник Центру податкової та бухгалтерської експертизи компанії ЛІГА:ЗАКОН, проаналізував карантинні нововведення для бізнесу

Складно оцінити весь масштаб наслідків для українського бізнесу від карантинних заходів стосовно перешкоджання поширенню COVID-19. Якщо великий бізнес має певний запас міцності і зможе втриматись на ногах, то малий з перших днів дії обмежень відправлений у нокаут.

Приймаючи рішення про запровадження карантину, депутати, одночасно прийняли ще один важливий документ - Закон №533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Закон вже діє - 17 березня 2020 року він був офіційно опублікований в газеті "Голос України" №51 і набув чинності вже наступного дня, тобто 18 березня 2020 року.

Його аналіз показує, що більшість змін спрямовані на підтримку насамперед малого бізнесу. Це і звільнення підприємців від сплати ЄСВ за себе, і відтермінування обов'язкового застосування РРО. Але і іншим компаніям вони теж принесуть певне полегшення. Втім, давайте про все по черзі.

Мораторій на застосування штрафів і пені

У період з 1 березня по 31 травня 2020 року:

По-перше, в цей період не будуть застосовуватися штрафні санкції за порушення податкового законодавства, крім санкцій за:

  • порушення нарахування, декларування і сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати;

  • порушення правил обліку, виробництва і обороту пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах;

  • відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

  • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя або договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії.

А по-друге, не повинна нараховуватися пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня, підлягає списанню.

Очевидно, що переважна більшість фізосіб-підприємців не є платниками ПДВ, не кажучи вже про виробництво підакцизних товарів і видобуток корисних копалин. Тому штрафами їх не злякати. Проте якщо хтось в цій ситуації не зможе вчасно сплатити єдиний податок - мораторій справді захистить від фінансових санкцій.

Хоча єдинникам 1-2-ї груп без найманих працівників корисно згадати також про законну можливість взяти на один місяць в році “відпустку” без сплати єдиного податку. Про це “ЛІГА:ЗАКОН" писала тут.

І, до речі, платники ПДВ на певний час теж зітхнуть трохи вільніше - в числі останніх штрафів за "порушення нарахування, декларування і сплати ПДВ" не згадується штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

У період з 1 березня по 30 квітня 2020 року:

1. Не застосовуються штрафні санкції за несвоєчасне подання звітності та несвоєчасну сплату ЄСВ.

2. Платникам ЄСВ не нараховується пеня, а вже нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Складно сказати, чим керувалися депутати в частині ЄСВ, встановлюючи мораторій на місяць коротше, ніж в частині податків. Імовірно, злякалися різкого скорочення надходжень до Пенсійного фонду. До речі, в частині перевірок спостерігається така ж закономірність.

Мораторій на проведення перевірок

На період з 18 березня по 31 травня 2020 року:

1. Встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, крім перевірок з питань бюджетного відшкодування ПДВ.

2. Планові перевірки відповідно до плану-графіку на 2020 рік, які повинні були початися в період з 18 березня по 31 травня, мають бути перенесені. Оновлений план-графік перевірок буде оприлюднений на офіційному веб-сайті ДПС до 30 березня поточного року.

3. Документальні та фактичні перевірки, розпочаті до 18 березня і ще не завершені, повинні бути припинені на період до 31 травня поточного року.

На цей же період припинено подовження строків давності, передбачених Податковим кодексом. Тобто розраховувати на те, що у контролерів залишиться менше часу, щоб прийти з перевіркою, не доводиться. Термін мораторію просто додадуть до загального терміну давності по податках - 1095 днів (або 2555 днів для трансфертного ціноутворення).

Крім того, до 31 травня 2020 року забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових контрольних заходів у сфері господарської діяльності. Але з цього правила є винятки - заборона не поширюється на перевірки:

  • суб'єктів з високим ступенем ризику;

  • в сфері дотримання вимог щодо формування державних регульованих цін;

  • питань санітарного та епідемічного благополуччя.

На період з 18 березня по 18 травня 2020 року:

1. Встановлено мораторій на проведення документальних перевірок по правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.

2. Документальні перевірки по ЄСВ, які розпочаті до 18 березня і ще не завершені, мають бути припинені на період до 18 травня поточного року.

Тимчасове звільнення від окремих податків і ЄСВ

За період з 1 березня по 30 квітня 2020 року:

1. Не нараховується і не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності), яка використовується в господарській діяльності. А тим, хто вже подав декларацію на рік, передбачено право представити уточнюючу декларацію для зміни вже нарахованої суми податку.

2. Не обкладаються податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Як і у випадку з платою за землю, є можливість подати уточнюючу декларацію для зміни вже нарахованої суми податку.

3. Звільняються від нарахування та сплати ЄСВ за себе фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства.

Це, напевно, найкорисніше послаблення для мікробізнесу, тобто людей, які самі себе забезпечують роботою. Але тим, хто використовує працю найманих працівників, слід розуміти, що звільнення стосується тільки внеску "за себе", але не внесків, які нараховуються за зарплату. Звичайно, на два місяці введено мораторій на перевірки і штрафи в частині ЄСВ, але потім все одно зможуть прийти і оштрафувати. Втім, в нинішній ситуації будь-яка відстрочка допоможе зібратися з силами.

Відтермінування запровадження РРО-новацій

Також перенесені нововведення в сфері застосування РРО, передбачені законами №128-ІХ та №129-ІХ від 20 вересня 2019 року.

Більшість норм Закону №128-ІХ введуть дію не з 19 квітня (як передбачалося спочатку), а тільки з 1 серпня 2020 року. Йдеться, насамперед, про впровадження програмних РРО та нові санкції за порушення у сфері РРО.

Обов'язкове застосування РРО підприємцями на єдиному податку 2-4 груп незалежно від обсягу доходу по окремих видах діяльності, передбачене Законом №129-ІХ, перенесено з 1 жовтня 2020 го на 1 січня 2021 року. А загальне застосування РРО всіма ФОП 2-4 груп незалежно від видів діяльності та обсягів доходу взагалі перенесено на 1 квітня 2021 року, що досить символічно.

Крім того, відтерміноване застосування РРО для ФОП, які надають платні послуги в сфері охорони здоров'я і дохід яких за календарний рік менше 1 млн грн (нагадаємо, що восени минулого року Законом №129-ІХ їх зобов'язали застосовувати РРО незалежно від обсягів доходу). Хоча навряд чи таке пом'якшення виправить зараз загальну ситуацію в сфері охорони здоров'я.

Перенесення строків декларування доходів громадянами

Наостанок зміни для звичайних громадян.

1. Річну декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік вони подають до 1 липня 2020 року (замість 1 травня), а при наявності права на податкову знижку, декларацію все одно можна подати до кінця року.

2. Сплату податкового зобов'язання, зазначеного в поданій податковій декларації, здійснюють до 1 жовтня 2020 роки (замість 1 серпня).

Втім, це не торкнеться переважної кількості громадян, які отримують доходи тільки від податкових агентів у вигляді зарплати, і тому від подачі декларації звільнені. За них податок вже заплатили.

Ось, власне кажучи, і всі податкові зміни, передбачені на період карантину. Можна довго сперечатися про їхню ефективність, і складно не погодитись з тим, хто говорить, що це всього лише напівзаходи. Але давайте використовувати хоча б ті законні можливості, які у нас є.

Зі свого боку ми в "ЛІГА:ЗАКОН" спробували звести для вас всю інформацію про поточні податкові зміни в новому модулі ПОДАТКИ-2020 року, багато з матеріалів якого відкриті для вільного доступу. Разом подолаємо і цей непростий період. Хіба мало випробувань випало на наш вік.

Використовуйте даний час як шанс вийти на новий рівень, оцінюйте фінансові ризики компанії, вчасно реагуйте на зміни в справах бізнес-партнерів, майте під рукою повну правову картину дня для побудови алгоритмів дій в різних ситуаціях. Інформаційно-аналітичні продукти ЛІГА:ЗАКОН забезпечують цей захист українським компаніям в пакеті АНТИКРИЗОВИЙ.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему