До вас прийшли з обшуком?
У такому разі лише від ваших миттєвих дій і уважності до нюансів, з перших хвилин обшуку, залежить його розгортання та наслідки.
Як діяти, щоб захистити свої права та не дозволити підкинути собі заборонені речі? Практичними порадами поділилися адвокати Juscutum.
«Вор должен сидеть в тюрьме, и людей не беспокоит,
каким способом я его туда упрячу»
І дійсно, слідчий розробляє слідчу версію, потім збирає докази та перевіряє їхню життєздатність. Втім, останні не те, що не здатні її критично відпрацювати, а просто починають свято вірити у ту картину, яку собі намалювали в уяві, назвавши її головною слідчою версією та пріоритетним напрямком розслідування.
Анна Резнікова |
Через це святе переконання зникають всі законні та моральні норми. В уяві правоохоронців постає злочинець без достатньої кількості доказів вини. З метою отримання додаткових (в деяких випадках ключових) доказів існує «гаряча» фаза досудового розслідування, в якій активно провадяться обшуки, затримання, допити, тимчасове вилучення майна, арешти тощо.
Обшук є слідчою дією, яка проводиться за тактичною перевагою на користь правоохоронців, звісно, за винятком випадків, коли інформацію про обшук «злили» особам, які потрапили у поле зору правоохоронців.
Проведення обшуку є несподіванкою та критичним моментом у житті будь-кого: чи-то великий бізнес або фізична особа (крім, звичайно, правоохоронців, які заздалегідь готуються до проведення обшуку). Хоча, як показує практика, вивести із зони комфорту слідчого можна і варто.
Ставте на моніторинг необхідні компанії у CONTR AGENT та оперативно дізнайтеся про зміну керівного складу контрагента, початок процедури банкрутства чи заборгованість.
Основною тактичною перевагою для сторони обвинувачення є раптовість обшуку, чисельна перевага непроханих гостей, що породжує їх нахабство та зухвалість, й застосування психологічного тиску, залякування обшукуваних осіб (власників майна).
Головна мета сторони обвинувачення - попередити адекватну протидію зловживанням правоохоронців та домогтися мовчазної співпраці. У такому випадку, питання залучення адвоката вже не має ніякого значення, оскільки він буде відігравати роль процесуального статиста, що неприпустимо.
Пояснимо: у деяких випадках для слідчих є життєво необхідною співпраця зі слідством, яку можна використати для отримання оперативної інформації щодо напрямків проведення слідчих (розшукових) дій та негласних (розшукових) дій, з метою отримання доказів причетності до вчиненого злочину, викриття окремих співучасників вчинення злочину. На жаль, законна та прозора співпраця особи, підозрюваної у вчиненні злочину та сторони обвинувачення, можлива лише у країнах із розвинутою системою кримінальної юстиції. Втім, навіть у таких країнах, адвокат завжди буде нагадувати клієнтові, що слідчий - це «процесуальний суперник», який ніколи не буде діяти у ваших інтересах.
Вітчизняна практика діяльності правоохоронних органів свідчить про те, що останні ще не гребують жодними, навіть протизаконними та аморальними методами, лише для того, щоб потрібна слідству людина була загнана в кут, єдиним виходом з якого є той, на який вкаже слідчий.
Зауважимо, що такий інструмент як «підкидання» наркотичних засобів, зброї та інших заборонених предметів, або необхідних слідчому «доказів» причетності та пов'язаності особи зі злочином, досі користується попитом серед правоохоронців.
Як протидіяти та що робити у тих випадках, коли до вас завітали непрохані гості з обшуком та неприємним сюрпризом?
Перше й найважливіше: «Keep calm and call your lawyer». І це варто робити ще до того, як слідчий з групою оперативників будуть на вашій території і розпочнуть обшук. Відповідно, великим попитом, через зручність, користуються мобільні додатки з виклику адвокатів, наприклад, Legal Alarm, завдяки якому ви можете непомітно натиснути тривожну кнопку, після чого з вами на зв'язок вийде адвокат, який (після залучення до слідчої дії) зможе переключити комунікацію зі слідчим на себе.
Друге, нікому і ніколи не довіряйте, тим паче, правоохоронцям, які прийшли з обшуком. Дуже важливий момент, який ви можете і повинні використовувати для забезпечення своїх інтересів - відеофіксація (безперервна) всього процесу обшуку. Є зараз такий обов'язок у слідчого, як відеофіксація і ви маєте її використовувати максимально. Усі зауваження чи вимоги намагайтесь промовляти на відеокамеру, подобається це слідчому чи ні. Втім, якщо спробуєте самостійно фіксувати на власний телефон усе, що відбувається, будьте готові до того, що телефон поїде разом із слідчими.
Коли розпочинається обшук, у правоохоронців фактично є декілька «сліпих» секунд, після входу до об'єкту обшуку, до того як вони увімкнуть відеокамеру. У випадку, якщо внаслідок обшуку їх ідеальна слідча версія не знайде підтвердження, то ви запросто можете стати, наприклад, наркобароном.
Тому пам'ятайте, що ані оперативні працівники, ані доброзичливо налаштовані слідчі з бабусями-понятими, які страшенно за вас хвилюються, не є вашою групою підтримки.
Ви маєте розуміти, що знаходитеся в епіцентрі обшуку, а це завжди конфлікт і активна протидія позицій. Тому пильнувати варто усіх, у тому числі понятих, які, як правило, є «штатними» і завжди «грають» на боці правоохоронців.
Павло Демчук |
Третє, обшук починається з того, що купа непроханих гостей залітає в приміщення і одразу розосереджується у різних кімнатах так, що у вас немає можливості контролювати їх дії, допомога не завадить. Тоді потрібно взяти ситуацію під власний контроль і пам'ятати, що ви в себе в офісі або вдома, побороти хвилювання, розпочати конструктивний діалог та ефективно діяти. Зібравши весь натовп в одному приміщенні, обов'язково заявити про безконтрольне пересування оперативних працівників чи слідчих під відеозапис.
Порада - тримайте усіх осіб у полі зору, а ще краще - в одному приміщенні, контролюючи їх пересування, нехай й під приводом відеофіксації слідчої дії. Одна відеокамера - одне приміщення, до інших ніхто не входить, оскільки порушується принцип безперервної фіксації обшуку.
Якщо ви побачили незаконні дії працівників правоохоронних органів, звертайте увагу понятих та інших осіб, що знаходяться із вами у приміщенні, а ще краще - давайте на камеру одразу зауваження, потім ви їх обов'язково письмово внесете до протоколу. Така активність певною мірою зменшить запал правоохоронців та попередить подальші зловживання. Якщо у вас в офісі ведеться відеоспостереження, то це взагалі перемога! Втім не варто про це кричати слідчому, бо є велика ймовірність, що після чисельних грубих порушень, у вас ці камери вилучать, звісно, незаконно, але це інша історія.
Після того, як відеофіксація розпочалася, важливо забезпечити її повноту (не поставити камеру на шафу, щоб вона знімала стіну), щоб камера реально слідкувала за законністю дій слідчого та оперативних працівників. І про це варто нагадувати правоохоронцям.
Наголошуємо, що й ввімкнута відеокамера не забезпечить вам безпеку від підкинутих сюрпризів. Нагадаємо, ви один, а правоохоронців мінімум троє чи п'ятеро і є велика ймовірність, що протиправну дію відносно себе із «забороненими законодавством сюрпризами» ви навіть не побачите.
Тому не варто зволікати із викликом адвоката для захисту ваших інтересів під час обшуку. Потрібно навіть мати заздалегідь декілька телефонних контактів фахівців, які спеціалізуються саме на обшуках, а також вимагати адвоката саме під відеозапис і з залученням понятих.
Четверте, для того щоб щось звідкись вийняли, його туди потрібно покласти. Зробити це (крім моменту епатажного входу в приміщення в масках, обличчям в підлогу) можна й тоді, коли ви залишитеся із працівником правоохоронного органу наодинці в приміщенні без відеоспостереження чи свідків.
Якщо вже таке відбулося, пам'ятайте, що не можна діставати будь-які речі з власних кишень та сумок власними руками. Якщо вам пропонують видати речі - відмовляйтеся, із застереженням про те, що ви бачили як слідчий туди щось підкинув. У такому випадку слідчий прийме рішення про проведення особистого обшуку (а його повинні проводити особи тієї ж статі і за участю адвоката, якого повинні очікувати до 3-х годин, якщо про це заявила обшукувана особа). Найважливіше - ви не будете торкатися руками до предметів, які, можливо, вам підкинули правоохоронці, а це означає, що на них не буде ваших відбитків, і, відповідно, на ваших руках не буде залишків предметів, речовин, що легко виявляються при отриманні біологічних зразків (наприклад, нігтів), при отриманні так «змивів» рук тощо.
Є сенс, але лише у тому випадку, якщо ви не вживаєте наркотичних засобів, ініціювати медичне освідування та медичну експертизу на предмет наявності в організмі залишків наркотичних засобів. Так, це можуть робити не лише кандидати в президенти. В подальшому, сторона захисту (а КПК дозволяє зробити це самостійно, а не через слідчого суддю) зможе отримати висновок експерта про те, що слідів наркотичних засобів у вашому організмі не виявлено, що буде додатковим аргументом до того, що виявлені предмети вам підкинули правоохоронці.
Окрім того, дивіться за пакуванням таких предметів і речовин, оскільки пізніше їх мають спрямовувати на експертизи. За результатами проведення обшуку, слідчий складає протокол. В обшукуваної особи (власника приміщень, у яких проводять обшук) є право написати зауваження до протоколу. В них доцільно вказати на предмети, які були вам підкинуті, з метою подальшого захисту від потенційного (нового) кримінального провадження.
П'яте, якщо вже обшук відбувся і у вас вилучили речі, які вам підкинули правоохоронці, не варто панікувати і втрачати віру в свої сили (а тим паче в сили свого адвоката). Наступним етапом буде доказування в судах та правоохоронних органах вищого рівня факту зловживань правоохоронців, ініціювання щодо них кримінальних проваджень за фактом перевищення влади або службових повноважень.
Головне пам'ятати, що на всіляку дію знайдеться протидія. Зловживання правоохоронних органів не повинні залишатися непоміченими ні від засобів масової інформації, ні від правоохоронних та судових органів. Правоохоронці також піддаються перевірці зі сторони департаментів внутрішньої безпеки, Державного бюро розслідувань, яке створене, зокрема, для розслідування зловживань працівників правоохоронних органів. Адвокати, які працюють у царині кримінального права та процесу, знають всі тонкощі та нюанси комунікації із правоохоронцями та вміють у потрібних моментах використовувати «батіг», а деколи «пряник».
Анна Резнікова, адвокат практики безпеки бізнесу JUSCUTUM
Павло Демчук, юрист практики безпеки бізнесу JUSCUTUM
Більше інформації про те, як попередити кризові ситуації бізнесу вже сьогодні отримуйте у системах ЛІГА:ЗАКОН.
Тримайте руку на пульсі актуальної правової картини дня з усіма нововведеннями, використовуйте добірку ситуацій для оперативного реагування на будь-які зміни, алгоритми дій у разі перевірок та покрокові інструкції під час вирішення бізнес-завдань. Ви отримаєте доступ до повної бази нормативних документів, зокрема, регулюючих роботу компаній в умовах кризи, карантинів, надзвичайних ситуацій. Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН за посиланням