Перехід в онлайн викликав неабиякий інтерес до сервісів для віддаленої роботи і підштовхнув декого до розробки і реєстрації своїх технічних рішень. Світлі голови включилися в перегони ідей і їх реалізацій. А чи можна самостійно запатентувати свій винахід і скільки часу це потребує?
Адвокатка, CEO Патентно-юридичної компанії IPStyle Марія Ортинська каже, що зробити самостійно це можна. Якщо відчуваєте в собі сили забезпечити охорону технічної складової вашого винаходу, то ось кілька практичних рекомендацій і покрокових інструкцій:
Крок 1. Аналізуєте законодавство країни, в якій хочете запатентувати винахід. Якщо цікавить патентування в кількох країнах, то варто вивчити Patent Coopertation Treaty, а також конвенції. Наприклад, European Patent Convention.
Крок 2. Визначаєте об'єкт патентування: спосіб, пристрій, система. До речі, цілком можливо, що вашу технологію потрібно охороняти і як спосіб, і як пристрій, і як систему. Або кілька способів і кілька пристроїв.
Крок 3. Проведіть патентний пошук, вивчіть рівень винаходів й оцініть ризики відмови у видачі патенту - як на підставі відсутності світової новизни, так і винахідницького рівня. Практика свідчить, що винахідницький рівень - саме той критерій, який дуже часто недооцінюють заявники.
Крок 4. Готуєте заявку, а саме формулу, опис, реферат, креслення. Не забудьте про залежні й незалежні пункти формули, а також приділіть увагу тим ознакам, які включаєте до формули вашого винаходу.
Патентна формула може складатися з одного або кількох пунктів. Якщо спростити і не вдаватися в термінологію патентного законодавства, то пункт - це окрема «модифікація» вашого технічного рішення. Наприклад, ви запатентували холодильник із вбудованим контролером і динаміком, який щоразу, коли відчиняєш дверцята, приємним голосом нагадує про користь сезонних овочів і фруктів - вони лежать на полицях, але ви не діставали їх уже кілька днів. Це - пункт перший. Другим пунктом формули може бути той саме холодильник, що додатково містить пов'язаний із контролером таймер, завдяки якому в різний час доби голос озвучує різні меседжі, наприклад, що після 18.00 їсти шкідливо.
Такі пункти називаються залежними. Є ще й незалежні пункти. Наприклад, апаратно-програмний комплекс для обробки даних у пошуковій системі та спосіб для обробки даних у пошуковій системі - це два незалежних пункти.
Крок 5. Протестуйте формулу вашого винаходу. Для цього уявіть себе на місці своїх конкурентів. Чи можуть вас обійти? У який спосіб? Чи є заявлений вами об'єкт новим, чи має винахідницький рівень і промислову застосовність, тобто може бути використаний у промисловості? Чи потрібно вносити зміни в підготовлені вами документи? Якщо так - коригуйте.
Краш-тест своїй формули бажано зробити до того, як подаватимете заявку. Звичайно, можна зробити і після, але за наступні внесення змін передбачено збір. До того ж, ви будете в них обмежені - вони можливі тільки в межах первинно поданих матеріалів.
Наприклад, повернемося до нашого холодильника. Уявіть, що ви подали заявку, знайшли потім схожі рішення, тож вирішили «доповнити» своє рішення замком, який блокує холодильник після 22:00. Такі зміни ви вже зробити не можете, адже в реєстраційній заявці ви такий замок не вказали.
Крок 6. Поставте собі питання, чи є у вас план «Б» в разі відмови в патентування вашого винаходу. Наприклад, концепція внесення змін до заявки. Або тезисні відповіді для пояснення експерту патентного відомства чим ви вирізняєтеся і в чому ваша новизна (винахідницький рівень) у порівнянні з конкуруючими винаходами.
Не шкодуйте часу і обов'язково виконайте роботу за всіма перерахованим вище кроками, що передують подачі заявки. Тоді ваша підготовка сприятиме позитивному результату далі.
Крок 7. Подача заявки. Як правило, це найпростіший етап на шляху до патентування. Заявка подається до патентного відомства в паперовій або електронній формі. Щодо електронної форми, просто завантажити дані про вас і підготовлені файли недостатньо - всі документи мають бути завірені вашим електронним цифровим підписом.
Крок 8. Подача міжнародної заявки або заявок в інші країни і процес діловодства з патентними відомствами різних країн.
Міжнародна заявка - не обов'язковий етап і, насправді, можна відразу подавати заявки до відомств інших країн. Але, зазвичай, це можна зробити тільки протягом 12 місяців з дати подачі першої заявки. І необхідно надати переклад усіх матеріалів мовою країни, куди подаєте.
Міжнародна заявка дозволяє «забронювати» винахід і «відтягнути» термін подачі заявки до 30, а іноді до 31 місяця з дати подачі першої заявки. Виграний час дозволяє вам зробити тест технології, визначитися, які країни вас цікавлять, а також розподілити витрати на патентні переклади, мита за місяцями тощо.
Варто дотримуватися й інших формальностей. Наприклад, в Україні ви можете подати заявку одразу на юридичну особу, а в США заявка подається тільки на фізичну особу і, якщо є бажання, щоб патент перейшов до юридичної особи, то щойно подавши заявку - подавайте акт про передачу прав на винахід.
Якщо виконали всі перераховані пункти, стискаємо кулачки і схрещуємо пальці. Патентування в Україні корисної моделі за стандартною процедурою триває 7-9 місяців, за прискореною - 2-3 місяці. Патентування винаходу - 1-2 роки і 7-9 місяців відповідно. Весь цей час не забуваємо переглядати пошту і відповідати на додаткові запити від патентного відомства. Вони можуть бути. І за формальними питаннями, і за сутністю. Наприклад, не дотримано термінологію або експерт знайшов більш ранні подібні технічні рішення та вважає, що ваше не є новим. Виправити всі недоліки заявки можна самостійно, або звернутися по допомогу до патентного повіреного. Проте важливо пам'ятати, точність і час - ті два чинники, які мають грати на вас, а не проти вас. Інакше розробка «перейде» до інших.
Марія Ортинська,
патентна повірена, CEO Патентно-юридичної компанії IPStyle
Приймайте актуальні та зважені рішення у період кризи на базі виключно актуальної та достовірної інформації з ІТ-продуктами ЛІГА:ЗАКОН. Скористайтеся АНТИКРИЗОВИМ пакетом та працюйте командою в єдиному інформаційно-правовому полі. Оберіть пакет або замовте консультацію менеджера прямо зараз.