Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Запровадження контрольованих іноземних компаній. Чи є варіанти виходу з-під удару?

Адвокат Олександр Петриченко розповів про наслідки Закону № 466 для власників бізнесу

Отже, 22 травня 2020 року відбувся по-справжньому історичний момент в історії оподаткування бізнесу в Україні, - Президент України нарешті підписав вельми гучний і скандальний законопроект №1210 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві». Прийнятий законопроект лежав для підпису Президента України ще з січня 2020 року, спричинивши масу суперечливих висновків з боку бізнесу. Ситуацію погіршував той факт, що текст приймався досить поспішно, в «турбо-режимі» і багато змін, які були прийняті під час обговорення і прийняття законопроекту в сесійній залі, стали остаточно зрозумілими тільки після офіційного опублікування. На сьогодні Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгоджених питань в податковому законодавстві» №466 набрав чинності, прийняті зміни тепер реальність.

Разом з тим, вже очевидно, що багато змін виявляться для бізнесу абсолютно новими, в перший час незрозумілими і з дуже серйозними наслідками в найближчому майбутньому. Вже на сьогодні вийшла маса аналітичних статей на тему #466, #1210, з докладними і не дуже аналізами основних змін. Безумовно, хітом податкових змін вийшли КІК. або «контрольовані іноземні компанії». Введення КІК, як вже стало відомо, не ново в світовій податковій практиці. КІК вперше були введені на території США в 1962 році і вже присутні в багатьох економічно розвинених країнах, включаючи ЄС. З 2015 року присутнє у податковій системі Російської Федерації, і бізнесмени приблизно розуміють, про що йде мова. У даній статті не будемо зупинятися на деталях віднесення компанії до контрольованої, які доходи кінцевих бенефіціарів будуть оподатковуватися, які звіти потрібно готувати і, найголовніше, яка відповідальність чекає за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності з боку власників бізнесу. Розділ 39-2 Закону України №466 про КІК вельми великий, деталізований і його найближчим часом ще розберуть на окремі консультації.

Хотів би зупинитися на наслідках прийняття даного законопроекту для власників бізнесу в цілому, можливі шляхи виходу з ситуації і про що необхідно вже в цьому році подбати. Перш за все, окремо відзначу, що прийняття Закону №466 йде як частина глобального плану по перебудові світової податкової системи з метою припинення процесів щодо виведення капіталу за межі країн, де ведеться бізнес, мінімізації або ухилення від оподаткування та справляння податків безпосередньо в тих країнах, де бізнес веде свою основну діяльність. Для цих цілей в 2019 році Україна ратифікувала Багатосторонню конвенцію про виконання заходів, що стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування (конвенція MLI). Необхідність укладення і ратифікації Багатосторонньої конвенції зумовлена тим, що з 1 січня 2017 року Україна приєдналася до Програми розширеного співробітництва в рамках Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) і прийняла на себе зобов'язання імплементувати мінімальний стандарт Плану дій для боротьби з розмиванням бази оподаткування та виведенням прибутку з-під оподаткування (BEPS). Обов'язковими до виконання Україною є чотири кроки з п'ятнадцяти запропонованих, а саме: крок 5 «Удосконалення заходів боротьби з податковими зловживаннями»; крок 6 «Недопущення зловживання пільгами, передбаченими двосторонніми угодами»; крок 13 «Рекомендації про документації з трансфертного ціноутворення та розкриття інформації по країнам»; крок 14 «Удосконалення процедури взаємного узгодження шляхом вирішення спорів». Таким чином, для України було потрібно привести у відповідність з вищезгаданими кроками свою податкову систему і Податковий кодекс України, зокрема, включивши серед інших нововведень, порядок регулювання роботи КІК.

Почнемо з основ. Що ж входить в поняття контрольованої іноземної компанії? Згідно зі статтею 39-2.1.1. Закону №466, контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України відповідно до правил, визначених цим Кодексом.

Юридичною особою може визнаватися корпоративне об'єднання (об'єднання) або організація, наділена правом володіти активами, мати права і обов'язки, і здійснювати діяльність від свого імені і незалежно від засновників, учасників або власність. Наявність в контрольованій іноземній компанії статусу юридичної особи визнається відповідно до законодавства її реєстрації.

Хто є контролюючим особою? Відповідно до статті 39-2.1.2. Закону №466, з урахуванням положень цієї статті, контролюючою особою є: фізична особа - резидент України, яка визнається кінцевим бенефіціарним власником (контролером) контрольованої іноземної компанії в значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення », або юридична особа - резидент України, що є прямим або опосередкованим власником (контролером) контрольованої ін?земної компанії.

Зокрема, іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізична особа - резидент України або юридична особа - резидент України (далі - контролююча особа):

а) володіє часткою в іноземній юридичній особи в розмірі 50 і більше відсотків, або

б) володіє часткою в іноземній юридичній особі в розмірі 10 і більше відсотків, за умови, що кілька фізичних осіб - резидентів України та / або юридичних осіб резидентами України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких в сукупності становить 50 і більше відсотків, або

в) окремо або разом з іншими резидентами України пов'язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Фізична особа - резидент України або юридична особа - резидент України не визнаються контролюючими особами, якщо їх володіння часткою в контрольованій іноземній компанії реалізовано через пряме або опосередковане володіння в іншій особі - резиденту України за умови, якщо остання визнається контролюючою особою згідно цього пункту і на неї покладається зобов'язання щодо оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії.

Якщо Ви або Ваша компанія підпадають під вищезазначені визначення, - вітаю, Ви попалися! Але! Поки під підготовку та подання податкової звітності. Для того, щоб виник обов'язок сплатити 18% ПДФО і 1,5% військового збору з нерозподіленого прибутку, необхідно ще одна умова: отримання в групі КІК більше 2 мільйонів ЄВРО доходу. Ось цей нюанс чомусь мало пояснюють IT стартаперам, які реально перелякалися, маючи зазвичай в своїй структурі роботи іноземні компанії, куди потрапляє дохід від продажу своїх послуг і програмного продукту. Чи багато IT компанії генерують такі доходи на початку своєї роботи? Сумніваюся.

Всі доходи, які раніше виводилися на офшорні і інші низько податкові юрисдикції потраплять під оподаткування за ставками Податкового кодексу України, як дохід контролюючого особи пов'язаних підприємств, незалежно від юрисдикції. З окремими застереженнями і нюансами, які можна знайти в прийнятому Законі №466. Причому відзвітувати про це змушують самих кінцевих вигодо набувачів. Ті, хто сподіваються якимсь чином не засвітитись, просто не подаючи декларації, насправді створюють тільки відкладені проблеми в майбутньому. В епоху скасування банківської таємниці, створення максимальної прозорості корпоративного володіння, compliance та автоматичного обміну податковою інформацією між податковими органами іноземних держав - це однозначний шлях до відтермінування вельми істотних податкових наслідків. Україна до автоматичності обміну інформацією Common Reporting Standard (CRS) приєднається в найближчий рік точно, в цьому вже не варто сумніватися.

Чи є виходи з ситуації, що склалася? Звичайно є. Їх вже активно пропонують в кінці будь-якої статті і будь-якого вебінару: переглянути структури, оцінити реальність потрапляння під КІК, подання звітності та сплату податків, ліквідувати юридичні особи, які підпадають під КІК. Терміни по ліквідації повинні однозначно продовжити, оскільки фізично встигнути до 01 липня 2020 року просто нереально. Оцінити своє розуміння: а може варто розподіляти дивіденди під 10,5% і не залишати в КІК отримані доходи? Або змінити податкове резидентство кінцевим бенефіціаром? Щодо останнього серед бізнесменів занадто спрощене і просте ставлення - переїзд в іншу, більш низько податкову країну. Або отримати друге громадянство. Змушений зазначити, що це в корені невірне розуміння всіх нюансів зміни податкового резидентства і до цього процесу необхідно підійти з усією ретельністю і серйозністю.

Перед прийняттям рішення про зміну податкової резидентності необхідно для себе вирішити такі завдання: реструктуризація корпоративної структури, погашення податкових боргів за минулий період в Україні, визначити центр життєвих інтересів і джерела наповнення особистих доходів, зміна спадкового і сімейного права, economic substance своїх компаній. Бажано до вступу в силу норм щодо КІК. Та й ставлення до economic substance в багатьох низькоподаткових юрисдикціях дуже серйозно ускладнилося і вимагає куди більш серйозного ставлення, ніж просто оренда офісу за місцем реєстрації. До речі, ініціатори введення КІК скоріш за все дадуть ще час для вступу даного розділу у силу, перенесуть вступ мінімум ще на рік.

Ключовий момент і нюанс, який повинні розуміти бізнесмени - отримання громадянства іноземної держави не позбавляє фізичну особу податкового резидентства України. Основним правилом визначення податкового резидентства в усьому світі і в Україні є центр життєвих інтересів. Поняття складне для сприйняття звичайними підприємцями і в той же час досить складне для його доведення в компетентних органах і судах. У центр життєвих інтересів включаються багато факторів: місце ведення бізнесу, знаходження сім'ї, отримання доходів, знаходження нерухомості і т.д. У кожному окремому випадку необхідно оцінювати індивідуально. Загальні стандарти є, але, як завжди, суть в деталях. Далі йде умова терміну проживання в країні: не менше 183 днів у році. І тільки на останньому місці стоїть умова наявності громадянства країни. При оцінці отримання іноземного паспорта необхідно проаналізувати, чи отримаєте Ви автоматично податкове резидентство. Таких країн небагато, але є. Так, безумовно, як спосіб екстреної евакуації з країни основного проживання цілком хороший інструмент, але це не рецепт ухилення від оподаткування Вас / клієнта, як фізичної особи - кінцевого вигодонабувача у вертикалі КІК.

Бізнесу в найближчим часом треба прийняти, що створення корпоративних пірамід з використанням різних юрисдикцій піде в минуле. Так, їх можна використовувати для захисту бізнесу, активів, для використання юрисдикцій іноземних судів, безумовно. Але систему оподаткування своїх компаній і себе персонально необхідно буде переглянути, з чимось змиритися і зрозуміти, що податки доведеться платити. Питання з прийнятною ставкою залишається відкритою для аналізу фахівцями і проведенні експертизи.

Щоб тримати в фокусі важливі для вашого бізнесу зміни, замовляйте тестовий доступ до рішення LIGA360. Моніторинг змін законодавства, судових рішень, контроль змін в діяльності партнерів і конкурентів, налаштування персональної стрічки новин з джерел, яким довіряєте ви та ще 10 інструментів для командного управління ризиками і можливостями під час кризи.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему