Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Останні події у сфері агробізнесу

Агродайджест від KPMG Law Ukraine

ВСТАНОВЛЕНО НОВІ ПРАВИЛА ПОНОВЛЕННЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

З 16 липня 2020 р. в Україні набрали чинності зміни до ЗУ «Про оренду землі» та Земельного кодексу України, відповідно до яких, процедури поновлення договорів оренди землі відбуватимуться за новими правилами

Юрій Кацер

Нововведення:

  • Статтею 126-1 ЗК України передбачено, що у разі якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах.

  • Це правило поширюється на договори оренди землі, укладені або змінені після набуття чинності Закону.

  • Договір вважається поновленим без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення та у разі відсутності заяви однієї зі сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.

  • У разі якщо сторона договору бажає скористатися правом відмови від поновлення договору, вона має не пізніше як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подати до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.

  • Вказані правила щодо поновлення договорів оренди землі, не стосуються договорів оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності, крім випадків, коли на такій ділянці знаходиться майно орендаря.

ЗАТВЕРДЖЕНО ПРАВИЛА УТРИМАННЯ ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ ПОЛЕЗАХИСНИХ ЛІСОВИХ СМУГ, РОЗТАШОВАНИХ НА ЗЕМЛЯХ С/Г ПРИЗНАЧЕННЯ

22 липня 2020 року Уряд прийняв Постанову, якою затверджуються Правила утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення.

Постанова вносить зміни до Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220, в частині визначення умов щодо утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними функцій агролісотехнічної меліорації.

Основні положення Постанови:

  • Обов'язковість виконання вищезазначених Правил усіма власниками, орендарями та користувачами земельних ділянок, на яких розміщено полезахисні лісові смуги.

  • Утворення комісії органом місцевого самоврядування або територіальним органом Держгеокадастру, до повноважень якого належить передача у власність або користування земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами.

  • Заходи, які необхідно провести у полезахисних смугах - на основі матеріалів лісовпорядкування або результатів обстеження комісією.

  • Проведення рубок у полезахисних лісових смугах на підставі лісорубного квитка.

  • Заборона здійснювати діяльність, що може негативно впливати на збереження та використання полезахисних лісових смуг.

Василь Кійко

ПРИЙНЯТО НОВІ ПРАВИЛА ЗМІНИ ЦІЛЬОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ЗЕМЕЛЬ І ВИМОГИ ДО БУДІВЕЛЬНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ

17 червня було прийнято Закон № 711-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель». Закон набере чинності 24 липня 2021 року.

Основні положення Закону:

  • Зонування земель у межах територій ОТГ та розроблення комплексних планів просторового розвитку громад.

  • Зникнення «видів використання земельних ділянок» та поява «функціонального призначення територій».

  • Цільове призначення в межах виду функціонального призначення території визначається власником земельної ділянки самостійно і не потребує розроблення проєкту землеустрою.

  • Громадянин, який бажає безоплатно приватизувати земельну ділянку або отримати в користування земельні ділянки державної або комунальної власності, в електронному вигляді через Публічну кадастрову карту подає заявку до компетентного органу.

  • До 10 років можуть встановлюватися обмеження та обтяження на використання земельних ділянок, необхідні для розміщення об'єктів, та можуть примусово відчужуватися.

УРЯД ПРЕДСТАВИВ ПОРЯДОК ПРОДОВЖЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ

Денис Шмигаль, Прем'єр-міністр, анонсував 16 кроків продовження земельної реформи в країні.

На відміну від попереднього варіанту програми Кабміну, де ключові завдання були винесені на слайдах, цього разу МЕРТ подало детальний розпис продовження земельної реформи.

Новий порядок включає 16 пунктів: від поетапного запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення із конкурентними правилами гри на умовах, що сприятимуть розвитку аграрного виробництва та сільських територій, а саме: рівні права та обов'язки для всіх учасників ринку, електронні торги для реалізації прав на землі державної та комунальної власності (за винятком продажу земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності), захист прав землекористувачів (1 крок) до забезпечення ефективного механізму використання земель як кредитного ресурсу для суб'єктів господарювання аграрного сектору та припинення корупційних механізмів тіньової оренди земель державних та комунальних підприємств (15 та 16 кроки відповідно).

В УКРАЇНІ ЗМІНИВСЯ ПРИНЦИП РЕЄСТРАЦІЇ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК

Згідно з новою постановою Кабміну, яка набула чинності 10 червня 2020 року, тепер реєстрація земельних ділянок відбуватиметься за екстериторіальним принципом.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 3 червня 2020 року №455 “Деякі питання реалізації пілотного проєкту із запровадження принципу екстериторіальності в державній реєстрації земельних ділянок“ з 10 червня стартував пілотний проєкт із запровадження здійснення державної реєстрації земельних ділянок за принципом екстериторіальності.

Таким чином, відтепер рішення про державну реєстрацію земельної ділянки прийматиметься будь-яким Державним кадастровим реєстратором територіальних органів Держгеокадастру, вибраним системою Державного земельного кадастру за принципом випадковості.

ПІДТРИМКА БІЗНЕСУ У ЗВ'ЯЗКУ З ПАНДЕМІЄЮ КОРОНАВІРУСУ

Національний банк України та Європейський банк реконструкції та розвитку підписали договір про здійснення валютних операцій своп гривня/долар в обсязі до $500 млн. Операції своп з НБУ відкривають ЄБРР доступ до гривневого ресурсу, який буде використано для кредитування українських підприємств, що зазнали втрат від пандемії та карантинних обмежень.

Умови та мета укладення договору:

  • Гривневий ресурс буде спрямовано на підтримку ліквідності, поповнення оборотних коштів та торгове фінансування компаній що зазнали втрат від пандемії та карантинних обмежень, не наражаючи їх на валютний ризик.

  • Купівля валюти НБУ у ЄБРР на умовах своп сприятиме зростанню міжнародних резервів України.

  • Договір з ЄБРР укладено на два роки з можливістю пролонгації. Мінімальна сума одного траншу становить $25 млн, мінімальний строк траншу - до 3 місяців з можливістю роловеру.

  • Угода дасть змогу посилити макрофінансову стабільність в Україні під час глобальної кризи та збільшити підтримку реального сектору економіки.

КМУ ВНЕСЕНО ЗМІНИ ДО ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ

З 1 травня 2020 року набула чинності постанова Кабінету міністрів України від 3 березня 2020 року №208 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 31 серпня 2016 р. № 580».

Постанова передбачає:

  • Погодження документації із землеустрою територіальними органами Держгеокадастру за принципом екстериторіальності.

  • Документація на погодження подаватиметься в електронній формі через особистий кабінет.

  • Висновок про розгляд документації із землеустрою надсилатиметься розробнику на електронну пошту, скріплюватиметься ЕЦП та міститиме QR-код.

  • Скасування додаткових печаток, штампів, звернень до територіальних органів.

ЗАКОНОДАВЧІ ІНІЦІАТИВИ У СФЕРІ АГРОБІЗНЕСУ

ВРУ ПІДТРИМАЛА ЗАКОНОПРОЄКТ ПРО РОЗПАЮВАННЯ ДЕРЖАВНИХ ЗЕМЕЛЬ

13 липня Верховна Рада ухвалила в повторному першому читанні законопроєкт №3012-2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)».

Законопроєкт №3012-2 передбачає розпаювання при:

  • при приватизації підприємств, установ, організацій або їх структурних підрозділів;

  • при ліквідації підприємств, установ, організацій;

  • у разі прийняття органом виконавчої влади, до сфери управління якого належить державне с/г підприємство, установа, організація, рішення про приватизацію її земель або земель її структурного підрозділу без приватизації або ліквідації такої юридичної особи.

Приватизації підлягають:

  • несільськогосподарські угіддя, що перебувають у постійному користуванні сільськогосподарського підприємства, установи чи організації, землі якого приватизуються, і на яких розташовані будівлі, споруди;

  • сільськогосподарські угіддя.

ПРОФІЛЬНИЙ КОМІТЕТ ВРУ ЗАТВЕРДИВ ЗАКОНОПРОЄКТ №3131-Д ЩОДО ДЕТІНІЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ

Законопроєктом № 3131-д пропонується запровадити новий механізм оподаткування доходів всіх власників та користувачів земельних ділянок с/г призначення шляхом встановлення однакового податкового навантаження на доходи, що отримуються такими особами з 1 га такої землі.

Зазначений податок матиме назву "поставлене податкове зобов'язання", тобто мінімальна сума, яку мають сплатити власники або користувачі такої землі з доходів від її використання. У пояснювальній записці до Законопроєкту зазначено, що поставлене податкове зобов'язання не є додатковим податком чи збором.

Поставлене податкове зобов'язання - це не додатковий податок, а сума, з якою порівнюються вже сплачені податки. У неї входить земельний податок, податок ФОП, податок на доходи фізичних осіб, єдиний соціальний внесок. І тільки в тому випадку, якщо сума сплачених податків за рік на гектар менше, різницю потрібно виплатити в місцевий бюджет.

Після перехідного періоду воно становитиме 4,5% від нормативної грошової оцінки - 1215 грн на гектар, для дрібних сільгоспвиробників, ФОП і сімейних ферм всього 2% - 540 грн за га.

Сьогодні податкове навантаження на аграріїв, які працюють в "білу", забезпечують робочі місця і платять своїм працівникам офіційну зарплату, становить близько 2 тис. грн з гектара. Закон 3131-д їх просто не торкнеться.

Крім того, для дрібних сільгоспвиробників протягом 2 років буде діяти пільговий період, для середніх і великих аграріїв ставка буде підвищуватися кілька років, і лише до 2024 року досягне рівня 4,5%.

Дія закону стосуватиметься тільки ділянок від 1 га і не поширюватиметься на власників городів та присадибних ділянок, а також паїв, які знаходяться в офіційній оренді.

Юрій Кацер, директор KPMG Law Ukraine

Василь Кійко, радник KPMG Law Ukraine

Аграрна галузь переживає часи турбулентності, тому сьогодні вкрай важливо бути на крок попереду зовнішніх загроз. ЛІГА:ЗАКОН пропонує LIGA360 - комплекс інформаційно-аналітичних продуктів для агробізнесу, який допоможе об'єднати всіх співробітників у єдиному середовищі для командного управління ризиками та ухвалювати сильні рішення для втримання лідерських позицій. Будьте в курсі суперечливих законодавчих змін, активізації рейдерських атак, стану контрагентів, партнерів, конкурентів і свого підприємства. Обирайте LIGA360 для агробізнесу на найвигідніших умовах.

Читайте головні новини, аналітичні матеріали та інтерв'ю ЛІГА:ЗАКОН Бізнес тепер у Telegram! Також підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему