Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Офісна нерухомість 2021: ера гібридної професійної культури Спонсорський контент

Марина Гуревич, керівник відділу консалтингу NAI Ukraine

Світ бізнесу завжди уважно прислухається до лідерів думок, щоб не проґавити тренди, які вони задають. Не дивно, що нещодавні схвальні відгуки про віддалену роботу від Apple позитивно вплинули на тенденцію Work From Home (WFH).

Позитивна оцінка віддаленої роботи керівниками бізнесу

Як зазначають аналітики NAI Global, в інтерв'ю The Atlantic Festival CEO Apple Тім Кук заявив, що він був вражений адаптивності співробітників компанії до віддаленої роботи. Кук додав, що Apple продовжуватиме дотримуватися цього курсу і, швидше за все, "не повернеться до класичної роботи, бо деякі процеси набагато краще реалізовуються у віртуальному форматі".

Звичайно, генеральний директор Apple не перша впливова фігура корпоративного світу, яка висловила позитивне ставлення до можливостей, які відкриває віддалена робота.

Численні лідери технологічної галузі поділились своїм позитивним досвідом імплементації протоколів віддаленої роботи. Facebook, Twitter і Dropbox оголосили про плани розширити процеси WFH для своїх співробітників незалежно від пандемії.

Вплив на ділову культуру

Оскільки стільки потужних і впливових лідерів бізнесу підтримує роботу вдома, можна з упевненістю сказати, що ця нова норма закріпиться. Дистанційна робота, поряд з багатьма іншими звичками, які з'явилися під час COVID, залишиться.

Очевидно, що нові протоколи також будуть розповсюджуватися і на сферу комерційної нерухомості. У цьому випадку офісний сектор відчує вплив найбільше.

2021: гібридна професійна культура

Найпрогнозованішим для робочого простору 2021 року є поява гібридної бізнес-моделі. Очікується, що мікс «офісних» команд та працівників на віддаленому форматі роботи стане новою точкою відліку для функціонування бізнесу.

Фонд орендарів офісного сектору видозміниться, але фахівці галузі не повинні боятися повного зниження попиту. Важливо врахувати, що не всі керівники підприємств задоволені віддаленими протоколами. Наприклад, генеральні директори Netflix та JPMorgan Chase & Co. дали негативні характеристики віддаленим протоколам роботи під час пандемії.

Навіть деякі ентузіасти WFH все ще визнають важливе місце в сучасному бізнесі, яке займають офіси з фізичною присутністю персоналу.

З адаптацією гібридної бізнес-моделі офісні приміщення не втратять свої позиції. Для того, щоб повністю забезпечити віддалені робочі процеси технологічно, фізичні офісні приміщення повинні бути обладнані топовим технічним арсеналом. Безпроблемне підключення, мобільна сумісність та інші технології Smart стануть важливим фактором для офісів 2021 року.

Статус українського ринку

Всі ці тренди актуальні і для українського ринку. Згідно з опитуванням NAI Ukraine, у 73% офісних компаній близько половини персоналу продовжує повністю чи частково віддалену роботу. Але при цьому, 75% компаній не змінили, або ж навіть збільшили свої офісні площі. Причиною є і дотримання карантинних норм, і той факт, що 50% компаній відзначають потребу у більшій кількості та площі зон загального користування (кімнати для нарад, конференц-зали, простори для неформальних зустрічей, адміністративні приміщення з технікою тощо), у зв'язку з віддаленою роботою частини працівників. Так, за попередніми результатами 2020 року, вакантність на офісному ринку складає 13%, всупереч прогнозованих 15-18%: у порівнянні з кінцем 2019 року вона зросла на 6 п.п. (з 7%), що не йде в порівняння з попередніми офісними (і не тільки) кризами. Так, у 2014 році через політичну ситуацію, економічний спад та одночасний вихід великого обсягу нової пропозиції вакантність зросла до 25%. Більше площ вивільнилось у найбільш дорогих та центральних локаціях (на субринку вакантність сягає 15-20%), тоді як у більш привабливих, з точку зору балансу ціна/локація, прицентральних районах та на правому березі, вакантність подекуди навіть почала падати. Зріс і інтерес до коворкінгів - хоч сегмент і постраждав аналогічно іншим секторам, у вдалих локаціях та форматах, втрати компенсував попит з боку корпоративних гравців, що за допомогою коворкінгів оптимізували площі, розміщували команди, а іноді і повністю базувалися у гнучких офісах.

Також не варто забувати і про тенденцію до збільшення R&D центрів. В українських реаліях це особливо актуально, адже 30% ІТ експорту складає саме R&D та ІТ-консалтинг. Так, широке коло освічених ІТ-спеціалістів, 80% з яких володіють англійською мовою, за конкурентоспроможним рівнем оплати праці, вже декілька років випереджають відомого аутсорс-гіганта Індію. З більш активним переходом на віддалену роботу очікується, що актуальність переносу частини чи всієї дослідницької діяльності в Україну може зрости, поповнивши перелік із понад 100 вже присутніх тут R&D центрів, 45% з яких, до речі, американські.

Марина Гуревич, керівник відділу консалтингу NAI Ukraine

__

Працюйте віддалено та моніторте діяльність партнерів, конкурентів та співробітників за допомогою нового інструменту - LIGA360. IT-екосистема є єдиним робочим простором для усієї команди, яка містить персональні набори інструментів для роботи юристів, фінансистів, маркетингу, служби безпеки, PR, HR та зручних внутрішніх комунікацій. Дізнатися більше

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему