Пандемія коронавірусу та 2020 рік негативно вплинули на всю світовому економіку та на економіку України в тому числі. Бізнес перебуває у скрутному становищі, а штрафи Антимонопольного комітету ("АМКУ" або "Комітет") прогресивно ростуть.
Розслідування АМКУ в більшості випадків тривають роками, кон'юнктура ринку змінюється і перебуваючи у складному фінансовому становищі компанії отримують суттєві штрафи за давні порушення. А що як сплата штрафу призведе до банкрутства компанії? Чи можна відтермінувати чи розстрочити такий штраф?
Сергій Шкляр |
Законодавчо можна, АМКУ за заявою особи має право своїм рішенням відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу (див. ч. 6 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції").
Як Комітет реагує на труднощі суб'єктів господарювання в умовах коронавірусу та чи є у компаній реальна можливість відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу. Давайте подивимось на практику.
Практика АМКУ
1. ТОВ «Д. Трейдінг» за інформаційне порушення отримало штраф у розмірі 82 600 грн, компанія оплатила частину штрафу у розмірі 11 800 грн, а на решту 70 800 грн попросила розстрочку на 6 місяців. В обґрунтування компанія послалася на зменшення попиту на її послуги з огляду на коронавірус, наявність дебіторської заборгованості та початок роботи нової моделі ринку електричної енергії, одним із сегментів якого є балансуючий ринок. Рішенням від 21.05.2020 № 310-р АМКУ відмовив у наданні розстрочки, мотивуючи наступним: "Наразі немає підстав для розстрочення сплати штрафу, оскільки Товариство не надало належних доказів, які б свідчили про істотне погіршення фінансового становища Товариства у разі ненадання розстрочки сплати штрафу".
2. Рішенням АМКУ від 21.05.2020 р. № 311-р відмовлено ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» у розстрочці штрафу у розмірі 82 600 грн. на 6 місяців за інформаційне порушення. Компанія посилалась на запровадження карантину, а також на припинення діяльності на ринку нафтопродуктів та скрапленого газу з грудня 2019. Комітет не знайшов таке обґрунтування переконливим та мотивував свою відмову аналогічно попередньому рішенню.
3. ТОВ «Міжнародний аеропорт «Дніпропетровськ» просило АМКУ надати розстрочку на 12 місяців на сплату штрафу у сумі 255 000 грн., накладений Комітетом за концентрацію без дозволу. Заяву товариство мотивувало повним зупиненням господарської діяльності, скороченням робочого часу працівників та їх переведенням на неповний робочий час та як результат складним фінансовим становищем зі збитками за 9 місяців 2020 року у сумі 45 322 000 грн. Проте, збитки товариства, які в декілька разів перевищують штраф Комітету не стали достатньою підставою для задоволення заяви та рішенням АМКУ від 24.12.2020 р. № 814-р ТОВ «Міжнародний аеропорт «Дніпропетровськ» відмовлено у наданні розстрочки.
Світлана Гаркуша |
4. Позитивним рішенням щодо розстрочки сплати штрафу є Рішення АМКУ від 21.01.2021 № 33-р, яким Комітет надав ТОВ «ІНТЕР-МОЛ» розстрочку штрафу у розмірі 868 078 грн. (накладений штраф 968 078 грн., але 100 000 грн. компанія вже сплатила) на 9 місяців рівними частинами. Штраф накладений за поширення інформації, що вводить в оману (тобто за недобросовісну конкуренцію). ТОВ «ІНТЕР-МОЛ» надав Комітету баланс та звітність про фінансову діяльність, що підтвердила відсутність власних коштів на оплату штрафу.
Таким чином, практика Комітету неоднозначна, але в дечому логічна. Інформаційні порушення - це створення перешкод роботі Комітету, а розстрочка сплати штрафу належить до його дискреційних повноважень. Навіщо Комітету йти на поступки тому, хто чинить йому перешкоди. З концентрацією без дозволу складніше, з рішення невідомо які саме докази надав заявник і чи надав він їх взагалі, але Комітет оцінив доводи заявника такими, що не є належним чином обґрунтованими та не можуть бути достатніми доказами неможливості сплати штрафу. Обґрунтованим також є задоволення Комітетом заяви ТОВ «ІНТЕР-МОЛ» на розстрочку сплати штрафу, підстави звернення якої підтверджені наданими компанією доказами.
Випадки щодо відстрочки накладеного Комітетом штрафу нам невідомі.
Практика ЄС
Єврокомісія у виключних випадках може розстрочити сплату штрафу або навіть зменшити його розмір (в тому числі до нуля), така можливість передбачена параграфом 35 Рекомендацій «Щодо методу встановлення штрафу, накладеного відповідно до статті 23 (2) (а) Регламенту № 1/2003».
Цікавим кейсом застосування даних рекомендацій є справа Canned vegetables, 27.09.2019. В пункті третьому резолютивної частини даного рішення Єврокомісія розстрочила оплату штрафу, з прив'язкою до дробових частин штрафу та щорічних внесків.
Окрім того, Єврокомісія також застосовує відстрочку оплати штрафу, встановлюючи її безпосередньо під час прийняття рішення. Так було із рішенням від 14.07.2020 у справі проти Orbia, Clariant and Celanese, яких Єврокомісія оштрафувала за картель на ринку етилену у розмірі EUR 260 мільйонів, проте з огляду на ковід та потенційну короткострокову ліквідність компаній відстрочила оплату штрафу на 3 місяці. Таким чином, компанії матимуть 6 місяців з моменту отримання рішення на оплату штрафу.
Розстрочити штраф можуть також відповідні органи країн-членів ЄС. Для прикладу, Конкурентне відомство Португалії надало розстрочку Hospital Particular do Algarve на сплату штрафу за концентрацію без дозволу задля уникнення неможливості надання цією компанією послуг в сфері охорони здоров'я під час спалаху COVID-19 .
Передбачення
Як і Єврокомісія чи європейські конкурентні відомства, АМКУ має можливість розстрочити сплату штрафу, накладеного за порушення конкурентного законодавства. І хоч для Комітету розстрочка (не кажучи вже про відстрочку) є вкрай рідкісним явищем, та пробувати її отримати однозначно варто, особливо коли у вас є реальна загроза втратити бізнес.
Якщо ви вирішите випробувати фортуну, радимо підготувати реальні докази, які підтверджують неможливість оплатити штраф та загрози для майбутнього банкрутства компанії у разі вчасного внесення коштів. Одними наріканнями на карантин та складні фінансові умови не обійдеться якщо ви хочете щоб АМКУ задовольнив ваше прохання про розтермінування штрафу. Не зайвим буде зробити акцент на те, що фінансові складності у вас виникли буквально недавно, а не кілька років тому. Свої доброчесні наміри можете підкріпити банківською гарантією на оплату штрафу, щоб у АМКУ не залишилось сумнівів що штраф дійсно буде оплачений, а ви не відстрочуєте час для виводу активів.
Сергій Шкляр, партнер-засновник АО Arzinger, партнер практики конкурентного та антимонопольного права, Заслужений юрист України, адвокат, д.ю.н.
Світлана Гаркуша, юрист АО Arzinger
__
Бізнес щодня стикається з ризиками - від партнерів, клієнтів або конкурентів. Відтепер у CONTR AGENT можна перевірити інформацію про фізичних осіб і бути впевненими у бізнес-зв'язках. Система проаналізує інформацію з державних реєстрів, і повідомить, якщо особа переховується від органів влади, є у реєстрі боржників, або має відкриті провадження. Встигніть замовити CONTR AGENT за вигідною ціною, тільки у лютому.