Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Вектори розвитку ринку нерухомості: нові формати офісного простору

Нове відношення до офісного простору

Головним впливом пандемії в сегменті офісів став повний або частковий перехід на віддалену роботу, цей досвід стимулював орендарів, переглянути свій підхід до організації офісного простору і в більш довгостроковому розрізі: так, у 69% компаній, опитаних NAI Ukraine в 2020 році, до 50% співробітників продовжували повністю або частково віддалену роботу, незважаючи на пом 'якшення карантинних заходів. Різні гібридні моделі (віддалена робота частини співробітників, суміщення офлайн і онлайн робочих днів і т. д.), швидше за все, продовжать мати місце на широкому полі ринків. Превалюючі тренди не можна назвати новими - ці поняття, формати роботи і типи офісів існували і до пандемії, але остання значно прискорила і глобалізувала їх вплив. Так, яскравим прикладом є система хот-дескінгу (hot desking), коли у співробітників немає закріплених робочих місць - вони бронюються через систему і опціонально співробітники приходять в офіс за певним графіком. Подібні формати використовувалися і до пандемії, в основному, компаніями, для яких присутність співробітників в офісі є необов 'язковою, наприклад, аудит, консалтинг, IT.

На сьогодні офіс - більше не стандартизоване робоче місце - таке можна організувати і вдома - це місце формальних і неформальних зустрічей, роботи в команді, підтримки соціальних зв'язків і корпоративної культури, і місце, де можна отримати таке місце для роботи, офісну техніку і сервіс, доступу до яких немає вдома.

Це нове ставлення до офісного простору і зумовило вектори розвитку ринку:

  • мультифункціональність і повнота інфраструктури - забезпечують набір функцій і просторів, яких немає вдома;

  • гнучка оренда: формат коворкінгів і коофісів - забезпечує зручність застосування нових форматів роботи, описаних вище, і доповнює необхідними сервісами пропозицію операторів на рівні БЦ.

Мультифункціональність і повнота інфраструктури. Досвід віддаленої роботи посилив ряд вимог:

  • баланс роботи та особистого життя - сучасні технології активізують тренд альтернативної зайнятості та витрачання менше часу на дорогу на роботу, робота в зручних для цього місцях і часу;

  • якщо працювати і проводити час поза домом - то в сучасному місті, по максимуму забезпеченим комерційною та соціальною інфраструктурою в пішохідній доступності, для економії сил і часу.

Поєднання цих прагнень відбивається на рівні компаній-орендарів - вимоги до інфраструктурної забезпеченості зростають з кожним роком, збільшуючи комерційні площі перших поверхів під магазини, ресторани і сервіси, загальні площі у вигляді лаунж-зон і терас, щільніше закріплюючи вимоги до наявності провайдерів послуг - наприклад, таких як фітнес, салони, медицина. Це веде до розмиття кордонів між видами нерухомості, наближаючи кожен сучасний і затребуваний офісний об'єкт до мультифункціональності.

Гнучка оренда: формат коворкінгів і коофісів

Скорочуючи кількість співробітників для постійної роботи, збільшується обсяг приміщень загального значення, особливо в частині місць для формальних і неформальних переговорів. Компанії в більшості своїй знаходяться під тиском негативних наслідків коронакризи і шукають шляхи оптимізації витрат, в частині використання офісів - особливо. Це дало черговий поштовх до розвитку напрямку гнучкої оренди та коворкінгів. Цей сегмент також постраждав в наслідок відтоку індивідуальних підприємців, однак, істотно наростив базу нового сегменту - корпоративних орендарів.

"Великі корпоративні клієнти, які раніше надавали перевагу стандартній оренді, переглядають свій підхід до організації робочого простору, і приймають рішення на користь більш гнучких рішень: з можливістю збільшувати або зменшувати за необхідності площу офісу, пропонують співробітникам працювати з дому, але з можливістю використовувати коворкінг недалеко від будинку, відвідувати офіс кілька разів на тиждень або тільки для зустрічей. Кількість корпоративних клієнтів серед наших резидентів зросла, і зріс інтерес саме великих корпорацій, банківських, фінансових структур, які раніше були схильні виключно до закритого приватного спейсу", - діляться своїми спостереженнями в компанії Regus.

Використовуючи послуги коворкінгу, компанії, що раніше концентруються виключно в традиційних офісах, "виносять" з основної оренди приміщення загального користування, частину команд, оптимізують адміністративні офісні витрати, гнучко масштабують площу без капітальних витрат, знижують бізнес ризики короткостроковими угодами з коворкінгом. Крім того, отримують доступ до інфраструктури, яку складно або витратно створити всередині офісу і яка стала актуальною в умовах нової реальності - сервісне обслуговування, івент-простір, переговорні, лаунж-зони. Коворкінг, зі свого боку, оптимізує свій мікс орендарів, перетворюючи модель бізнесу на більш стійку: адже тепер користувачі - це тільки дрібні орендарі столів з зовсім не тривалими угодами, а й орендарі міні і великих "офісів в коворкінгу" з контрактами до року, а іноді і більше. Так, наприклад, на офісному ринку сусідньої Польщі очікується, що до 2030 року як мінімум 30% всіх компаній на ринку будуть повністю або частково користуватися гнучкими офісами. На київському ринку в 2020 році вже були прецеденти повного переїзду досить великих компаній в коворкінг.

__

Працюйте віддалено та моніторте діяльність партнерів, конкурентів та співробітників за допомогою нового інструменту - LIGA360. IT-екосистема є єдиним робочим простором для усієї команди, яка містить персональні набори інструментів для роботи юристів, фінансистів, маркетингу, служби безпеки, PR, HR та зручних внутрішніх комунікацій. Дізнатися більше

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему