Пандемія продовжує диктувати нові тенденції у різних сферах та навіть у світосприйнятті людей. «Перевтілення» не обійшло і відносно сталий продуктовий ринок ритейлу.
Нові тенденції у сфері продуктових послуг викликають ефект доміно, який впливає на всіх і все: від покупців, продуктових брендів до комерційної нерухомості, зазначають наші колеги в NAI Global.
COVID-19 навчив нас бути чутливими до змін та вдосконалюватись, знаходити можливості задовольняти потреби споживачів.
Найкраще, що ми всі можемо зробити, - це бути в курсі подій та планувати все відповідно до майбутніх тенденцій, що змінюють «продуктову сцену».
Нові норми для продуктових магазинів
Коронавірус пришвидшив входження продовольчих магазинів у сучасну епоху, і навіть пошановувачі класичного шопінгу зрозуміли, що можна користуватися онлайном для покупок та доставкою товарів додому. Що досить благотоворно вплинуло на продуктові магазини, адже це дає можливість розширити спектр надання послуг. Також, аналізуючи розвиток вітчизняних продуктових ритейлерів, помітною є тенденція до активної розробки та вдосконалення мобільних додатків. Що, на нашу думку, сприяє підвищенню лояльності покупців.
Поки що в Україні покупці все ще віддають перевагу особистому відвідуванню супермаркетів та магазинів. Саме тому початок першого півріччя 2020 року відзначився високими показниками запуску нових торгових точок, незважаючи на карантинні обмеження.
Нещодавні дослідження європейського споживацького ринку McKinsey & Company також показали, що тенденція до збільшення онлайн-покупок поширюється не на всі групи споживачів. Споживачі, які рідко купували їжу онлайн в минулому (10 відсотків усіх споживачів), зазначили, що планують скоротити, а не збільшити свої онлайн-витрати. А зі споживачів, які не робили покупки онлайн у 2020 році - явна більшість у 65 відсотків - лише 7 відсотків заявили, що мають намір почати купувати онлайн у 2021 році.
Ті, хто рідше практикував онлайн-шопінг в 2020 році, визнали, що цей досвід розчарував їх, тому небажання продовжувати покупки в Інтернеті матиме місце і в 2021 році. Коли таких покупців запитали, що заважає їм купувати через Інтернет, 49 відсотків вказали, що вони прагнуть особисто відвідувати магазин, 33 відсотки вважають, що витрати на доставку занадто дорогі, а 22 відсотки сказали, що мінімальні вимоги до замовлення занадто високі.
Цифрові рішення фізичних проблем
Технології революціонізують продуктову сферу. Споживачі продовжуватимуть користуватися програмами та послугами для віддалених покупок навіть після того, як загрози зникнуть.
Зазначимо, що дуже помітною стає тенденція до встановлення кас самообслуговування у більшості мережевих ритейлерів, таких як Сільпо, Фора.
Посилаючись на вже згадане дослідження McKinsey & Company, зазначимо, що в Європі інвестиції в автоматизацію складів зросли на 13%.
Три довгострокових рішення для комерційної нерухомості
Місце для зберігання онлайн-замовлень
Ритейлери адаптувалися і виділили місце для зберігання упакованих і готових замовлень на продукти, які очікують на вивіз або з встановленим вікном видачі. Такі зони нагадують холодильний склад, де кожне замовлення організоване, промарковане та проходить через чіткий логістичний ланцюжок.
Багато магазинів обладнали власні станції видачі замовлення та пакування готової продукції. Але, якщо переважатимуть онлайн-замовлення, цей простір, швидше за все, доведеться розширювати. Багато супермаркетів сформували власну службу доставки, тим самим створивши нові робочі місця та окремий вид послуг. Також актуальною стала співпраця зі службами доставки, та демонстрація лояльності до людей, залучених в їх роботі. Наприклад, мережа Сільпо в зимовий період пригощала гарячими напоями кур'єрів усіх служб доставки.
Запровадження складу електронної комерції
Експерти NAI Global радять, що можливо в інтересах брендів, покупців та виконавців онлайн-замовлень створити продовольчий запас тільки для онлайн замовлень. Таким чином, легше вести точний каталог того, що є, а чого немає. Плюс, це полегшує частину руху в межах загальних торгових майданчиків та надає можливість розширити свій асортимент для задоволення потреб навіть найвимогливіших клієнтів.
Більша площа для зберігання замовлень у поєднанні з розширеними проходами дорівнює більшому продуктовому магазину, тому очікуємо, що орендарі шукатимуть більші площі для розміщення своїх торгових марок.
Повна заміна проходів
Збільшення простору між кожним проходом полегшує соціальне дистанціювання, і адаптує досвід споживачів для поступового розміщення односторонніх проходів. Хоча багато людей вважають імпровізовані «односторонні» знаки на підлозі поганим рішенням для довгострокових змін, що негативно впливають на продуктовий ринок.
Пандемія, через яку періодично запроваджуються локдауни, обмежила можливості людей пересуватися вільно, як раніше. Саме тому, більшість продуктових магазинів все частіше розглядають формати «біля дому» та приміщення в тих районах, де вони не представлені більш глобальним та повноцінним форматом.
Гарним прикладом креативної реакції на виклики пандемії стала колоборація відомого ресторатора Дмитра Борисова та КОЛО (вже чотири локації розміщують продукцію ресторатора), так обидві галузі продемонстрували нестандартні рішення в період карантинних обмежень.
Сьогодні більшості брендів потрібно ще раз почати все з самого початку, щоб запропонувати стійку пропозицію, яка дозволить подолати виклики, які простимулював коронавірус. Але, як ми бачимо, останній не тільки змінює звичний хід речей, але й спонукає до розвитку та адаптивності.
__
Репутація компанії - найважливіший пріоритет керівника. Отримайте якісний огляд медіаполя, відстежуйте загрози для репутації, згадки про вашу персону або бренд з Liga360: Керівник. Спробуйте усі можливості ІТ-рішення Liga360 замовивши тестовий доступ.