Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкова реформа від Мінфіну. До чого готуватись українцям?

Які ризики для бізнесу несе проект № 5600

Міністерство фінансів України вирішило створити більш ефективні механізми для справляння податків та вийшло на шлях боротьби з безпідставним користуванням податковими пільгами. Для реалізації задуму було підготовлено ряд змін до Податкового кодексу України (проект № 5600).

Отже, які податки зазнають змін та який вплив це матиме на бізнес?

Перелік податків

Поправки передбачають збільшення ставок чи скасування деяких існуючих пільг. Вони стосуються:

  • податку на доходи фізичних осіб,

  • податку на прибуток підприємств,

  • податку на додану вартість,

  • акцизного податоку,

  • екологічного податоку,

  • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин,

  • рентної плата за використання води,

  • плати за землю,

  • єдиного податок,

  • військового збору.

Фізичні особи

Податок на доходи фізичних осіб пропонується запровадити за ставкою 18% доходів, отриманих від продажу протягом звітного податкового року третього та наступних об'єктів нерухомості. На сьогодні такий продаж оподатковується за ставкою 5%.

Правила щодо фізичних осіб-підприємців особливо не змінювали, але також не залишили без уваги. Пропонується виключити з платників єдиного податку 4 групи платників, основним видом діяльності яких є розведення свійської птиці, страусів та перепелів.

Акцизний податок

Деякі з запропонованих змін направлені на усунення прогалин в законодавстві та імплементацію норм міжнародного законодавства.

Наприклад, пропонується змінити підходи до визначення одиниці виміру ставки акцизного податку на пиво. Так, згідно додатку ХХVIII Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Україна зобов'язана привести норми власного законодавства у відповідність до Директиви Ради 92/83/ЄЕС від 19.10.1992 щодо гармонізації структур акцизних зборів на спирт та алкогольні напої. Статтею 3 вказаної Директиви встановлено, що акцизний податок, що справляється з пива, встановлюються в залежності від фактичної міцності готової продукції. При цьому, в Україні ставка акцизу на пиво визначена за 1 л готової продукції. Приведення правил оподаткування пива у відповідність до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, також передбачено пунктом 118 Плану законопроектної роботи Верховної Ради України на 2021 рік, затвердженого постановою Верховної Ради України від 02.02.2021 № 1165. Тому, у законопроекті пропонується діючу ставку акцизу за 1 л пива, замінити на ставку за 1 л 100-відсоткового спирту, виходячи з середньозваженої міцності пива за 2019-2020 роки 4,88 відсотка об'ємних одиниць та індексу споживчих цін за 2020 рік 5%.

Хоча й Мінфін наголошує на тому, що запропонований законопроект є необхідними для української економіки та буде мати сприятливий вплив на бюджет, про позитивний вплив на платників податків те саме сказати не можна.

Негативні наслідки

Деякі з запропонованих змін можуть мати вкрай поганий вплив на бізнес.

Контролюючі органи отримають право стягувати податковий борг без звернення до суду.

Також вони отримають можливість встановити забезпечення податковою заставою сум грошових зобов'язань, донарахованих за результатами контрольно-перевірочної роботи на час адміністративного або судового оскарження. Це поставить платників податків в надзвичайно незручне становище та створить додаткові корупційні ризики. На сьогодні кожна перевірка платника податків означає автоматичне донарахування податкових зобов'язань, а на встановлення справедливості в суді йдуть роки. Доцільним було б притримуватись існуючих правил, коли платника податків не чіпають та не встановлюють податкову заставу на його майно до кінця оскарження донарахованого зобов'язання, поки суди не скажуть своє остаточне слово.

Органи зможуть встановлювати тимчасове обмеження (за рішенням суду) у праві виїзду керівника юридичної особи-боржника за кордон до повного погашення податкового боргу. Це може призвести до безпідставних блокувань роботи бізнесу з боку податкових органів, а також свідчить про бажання посилити тиск на бізнес і є абсолютно невиправданим заходом.

Встановлені правила можна змінювати, лише коли представники контролюючих органів реально будуть нести відповідальність за свої незаконні рішення у вигляді відшкодування збитків в повному обсязі, а суди будуть в достатній мірі укомплектовані якісними кадрами, щоб швидко і якісно виносити рішення.

Не на часі для України

Окремі зміни можуть знайти своє відображення в законодавстві інших країн.

Пропонується встановити обмеження для великих платників податків на перенесення від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих звітних (податкових) років у сумі п'ятдесяти відсотків такого непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування. Наразі не існує жодних обмежень щодо можливості перенесення податкових збитків на наступні періоди.

Окрім того, пропонується розширити базу оподаткування за рахунок запровадження земельного податку на ділянки на які не оформлено право власності, але які фактично використовуються.

В чинній редакції Податкового кодексу вказано, що підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру: власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

З огляду на це, якщо особа володіє нерухомим майном, яке розташоване на земельній ділянці, права на яку для такої особи не оформлені, то її не можна вважати платником земельного податку до моменту виникнення відповідних прав згідно запису у Державному земельному кадастрі. Внесення змін до даних норм поки є передчасним.

Нищівна критика

В пояснювальній записці до законопроекту йдеться про позитивний вплив даних законодавчих ініціатив шляхом встановлення рівних правил та дотримання принципу економічності оподаткування, покращення ефективності стягнення податкового боргу та збільшення надходжень до бюджетів різних рівнів.

Проте, нічого окрім шквалу обурення від платників податків та критики від податкових експертів він не викликав. Є великі сподівання, що все ж даний законопроект не буде прийнятий в тому вигляді як він є, а з нього будуть виключені норми, що матимуть катастрофічні наслідки для українського бізнесу.

Стежити за змінами законодавства легко в LIGA360. Це комплекс інформаційно-аналітичних продуктів, що надає доступ до актуальної бази законодавства й законопроектів, надсилає сповіщення про зміни у них. А ще ви отримаєте роз'яснення експертів до НПА. Оцініть переваги LIGA360, замовивши тестовий доступ.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему