Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Договірні ризики в бізнесі

Типовий договір: навіщо він потрібний і як його правильно скласти

Типові договори та їх структура: на що звернути увагу

Незалежно від того, чим Ви займаєтесь, будь то надання послуг або постачання товарів, у Вас повинен бути "типовий договір". Давайте ж розберемося, що мається на увазі під "типовим договором" і навіщо він потрібен.

По - перше, навіщо Вашому бізнесу потрібен типовий договір ? Типовий договір потрібен для того, щоб при наданні послуг / постачанні товарів були врегульовані всі питання пов'язані з виконанням зобов'язань кожної зі сторін договору, а також інші умови, які необхідно завчасно погодити задля уникнення негативних наслідків. Прикрою помилкою є, коли Ви вважаєте, що усних домовленостей достатньо. Здавалося б, що це вже пройдений етап, але ні, такі помилки досі допускаються і їх достатньо.

При складанні такого договору, Ви повинні змоделювати для себе всі можливі спірні ситуації, які можуть виникнути в ході виконання Договору, для того щоб Ви ще до їх настання передбачили процедуру врегулювання, яка захистить Ваші інтереси в повному обсязі.

Приклад № 1. Ви поставили товар покупцеві, але тару в якій він був доставлений, бажаєте отримати назад, так як вона може використовуватися Вами багаторазово для подальших поставок. Але покупець вважає, що тара включена у вартість товару і таку тару повертати відмовляється. Безумовно, Ви можете намагатися врегулювати дане питання в претензійному порядку, а далі і в судовому, але навіщо Вам зайві витрати часу, сил і грошей, якщо можна просто передбачити в договорі, що тара є зворотною.

Приклад № 2. Ви виступаєте підрядником за договором підряду. У договорі прописано, що термін виконання робіт складає 15 календарних днів з моменту здійснення передоплати покупцем. Покупець вніс передоплату, термін виконання робіт добігає кінця, ось тільки роботи Ви виконати не можете, оскільки домовилися про те, що працюєте на матеріалах наданих покупцем, але в договорі це не вказали. В результаті терміни порушені, Ви з'ясовуєте стосунки з покупцем, який не надав матеріали і у виграші ніхто не залишається.

Це лише кілька з багатьох прикладів, які можна привести. У кожного бізнесу, так би мовити, "свої вразливі місця" і я думаю, будь то власник або директор, він відразу розуміє, що я маю на увазі і уявляє свою проблемну ситуацію.

Типовий договір створений не для того, щоб загнати в рамки протилежну сторону (хоча і в таких цілях він теж застосовується), а щоб всі залишилися в ситуації "win - win". Обгрунтовані усталеною практикою положення договору і "кабальні умови" це два протилежні поняття. Договори з максимально жорсткими умовами (в тому числі, необґрунтованими) можуть собі дозволити лише великі компанії і монополісти, що також потрібно враховувати.

У більшості випадків, а особливо якщо у Вашого контрагента є юрист або юридичний департамент, в Ваш типовий договір будуть вноситися правки та / або будуть надходити прохання про виключення окремо взятих пунктів. Для того, щоб у Вашого контрагента (його юриста) виникало менше запитань / зауважень до договору, він повинен відображати дійсність. Адже є такі пункти, на які контрагент може "закрити очі", але якщо в договорі містяться вочевидь несправедливі і односторонні пункти, то і до договору в цілому буде зовсім інше ставлення і правок буде з'являтися все більше. Безумовно, є пункти, які є принципово важливими для Вас, але не варто намагатися поставити протилежну сторону в завідомо невигідні умови.

Найбільшою помилкою є завантаження договору з інтернету. Ви повинні відноситися до типового договору, як до локального документу Вашої компанії, який здатний забезпечити Вашу безпеку і захистити Ваші інтереси. Абстрактні і шаблонні договори з інтернету не допустимо використовувати в якості типового договору. Зверніться по допомогу до професіонала - юриста, або якщо такий є у Вас в штаті, то поставте завдання перед ним.

Структура договору. Структура договору не має принципового значення на фоні істотних умов договору. Стандартно вона складається з наступних елементів:

  • назва і номер договору;

  • місце і дата укладення;

  • преамбула;

  • основні умови договору;

  • реквізити сторін.

Головне - пам'ятайте, що будь-який договір повинен, як мінімум, містити наступні істотні умови:

  • предмет договору (те, заради чого укладається договір: майно / товар, послуги, роботи і т.д.);

  • ціна;

  • строк дії.

До яких ризиків можуть призвести невірно викладені строки, необґрунтовані санкції за порушення умов і не конкретні умови

Некоректно викладені строки, як і інші істотні умови договору, чреваті негативними наслідками для Вас. Давайте розглянемо більш детально питання строків і що необхідно врахувати в договорі.

По - перше, дуже важливо прописати строки в договорі, оскільки іноді люди цього просто не роблять і вважають, що усних домовленостей достатньо, а потім Ви стикаєтеся з тим, що "строки порушені", "поставки зриваються" і інші неприємні наслідки.

Строки можливо прописувати в календарних або робочих днях (іноді прописують в банківських). Також можна встановити дату, до якої певні зобов'язання повинні бути виконані.

Примітка:

Робочі дні - дні з понеділка по п'ятницю, за винятком святкових днів, передбачених законодавством, і робочих днів, перенесених на вихідні дні відповідно до законодавства.

Календарні дні - дні, включаючи усі сім днів тижня, святкові, вихідні та неробочі дні.

Відповідно, виходячи з Вашої, наприклад, виробничої необхідності, врахування всіх факторів, обставин та інших умов, Ви визначаєте, в яких днях встановлювати строки виконання тих чи інших зобов'язань.

Важливим нюансом є конкретизувати, з якого моменту строки починають "перебіг". З цим потрібно бути дуже уважним. Найпоширенішим варіантом є: "... протягом 10 календарних днів з дати укладення договору". Але ж може бути багато чинників, які впливають на строки виконання зобов'язань і Сторона, яка обтяжена строками, вважає, що певні фактори є самі по собі зрозумілі для іншої Сторони. У підсумку, виникають суперечки і розбіжності, аж до судових спорів.

Я наведу приклад, як слід формулювати пункт в залежності від певних факторів, що впливають на строки виконання зобов'язань.

"... протягом 10 календарних днів з моменту ..."

Приклади:

  • здійснення передоплати;

  • надання матеріалів;

  • узгодження зразка товару;

  • підписання кошторису;

  • поставки товарів;

  • підписання Акту прийому - передачі / видаткової накладної;

Дані варіанти можливо комбінувати при необхідності.

Необгрунтовані санкції за порушення умов договору

Необгрунтовані санкції можна віднести до несправедливих умов договору, які періодично є предметом судових спорів. Але хочу звернути Вашу увагу, що не всі умови договору, які Вам здаються несправедливими є такими з точки зору законодавства і судової практики.

Положеннями цивільного кодексу передбачена свобода договору: сторони є вільними у виборі контрагента та визначенні умов договору. Отже, навіть з точки зору логіки і здорового глузду, оскарження несправедливих умов договору повинно бути "залізно" аргументовано, оскільки суд найчастіше посилається на вище наведені мною положення про свободу договору і добровільне волевиявлення при його підписанні.

Однак, слід зазначити, що постанова Верховного Суду від 18.03.2020 по справі № 902/417/18 внесла свої корективи в практику розгляду подібних суперечок.

У цій справі позивач вимагає стягнути з відповідача грошові кошти за поставлений товар з урахуванням передбачених договором штрафних санкцій. У договорі було прописано, що сторони домовилися про зміну відсоткової ставки за порушення термінів виконання грошового зобов'язання передбаченої ч.2 ст. 625 ГК, з 3% на 40 і 96%, але суд в своїй постанові відмовив позивачеві в стягненні коштів з урахуванням зміненої в рамках договору процентної ставки річних.

Так, суд у своїй ухвалі вказав наступне:

“З огляду на очевидну неспівмірність заявлених до стягнення сум санкцій у вигляді штрафу, пені і процентів річних, враховуючи, що не є справедливим, коли наслідки невиконання боржником зобов'язання вочевидь більш вигідні для кредитора, ніж належне виконання такого зобов`язання, Велика Палата Верховного Суду вважає справедливим, пропорційним і таким, що відповідатиме обставинам цієї справи, які мають юридичне значення, та наведеним вище критеріям, обмежити розмір санкцій сумами штрафу і пені, які вже присуджені до стягнення судами попередніх інстанцій, та відмовити у їх стягненні з цих підстав.”

Як Ви бачите, в даному конкретному випадку суд став на сторону відповідача і в подальшому на дану постанову Верховного суду багато посилалися при судових суперечках по несправедливим умовам договору.

Так, суди нижчих інстанцій відповідно до процесуального законодавства повинні при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду. Але хочу звернути Вашу увагу на той факт, що такі висновки застосовуються виключно до подібних правовідносин, в яких аналогічним є предмет спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені фактичні обставини справи.

З цього випливає, що Вам потрібно бути обережніше, як під час підписання договору, в якому до Вас можуть бути застосовані жорсткі санкції, так і в тому випадку, якщо Ви прописуєте такі санкції. Оскільки вкрай складно передбачити, яке рішення винесе суд за конкретно Вашою справою. Тому завжди повинен бути баланс, не забудьте убезпечити себе, прописавши в договорі штрафні санкції, але не варто при цьому робити настання відповідальності для контрагента, більш вигідним для Вас, ніж виконання ним його зобов'язань за договором.

Не конкретні умови

Умови в Вашому типовому договорі повинні бути прописані детально і конкретно. Використання абстрактних і обтічних фраз є недопустимим, як і стандартизовані обороти. Я в черговий раз хочу відзначити, що типовий договір це локальний акт вашої компанії, який повинен забезпечити захист Ваших інтересів, з урахуванням всіляких проблемних ситуацій у Вашому бізнесі. Не бійтеся писати конкретно і просто, якщо це допоможе уникнути розбіжностей з контрагентом в майбутньому. Запам'ятайте, добре складений договір, це те, що може заощадити Ваш час, гроші і нерви. Використовуючи формулювання і терміни з законодавства Ви можливо будете в більш виграшному положенні в суді, використовуючи крім формулювань із законів, конкретні і детальні умови, можливо до суду і не дійде. Важливо, щоб Ви і Ваш контрагент досягли розуміння в тому, які саме умови узгоджені та щоб вони були в точності відображені в договорі пройшовши через фільтр "юридичної мови".

Як застрахувати себе від ризиків

Підсумувавши все вищесказане, для того щоб уникнути негативних для себе наслідків, Вам слід дотримуватися, як мінімум наступних принципів / рекомендацій:

    • поставтеся до свого типовому договору, як до локального акту Вашої компанії, який може убезпечити Вас від негативних наслідків в майбутньому;

    • змоделюйте для себе всі проблемні ситуації з контрагентами виходячи з Вашого досвіду, а також потенційно можливі і на підставі цього викладіть умови договору так, щоб врегулювати суперечки з урахуванням захисту Ваших прав та інтересів;

    • дотримуйтесь балансу інтересів, інакше в Вашому типовому договорі буде з'являтися безліч правок від контрагентів, що може тільки погіршити ситуацію;

    • не використовуйте договір завантажений на першому-ліпшому сайті;

    • пам'ятайте, що договір повинен містити усі істотні умови, найчастіше, це як мінімум: предмет договору, ціна, строк дії;

    • викладайте строки виконання зобов'язань з урахуванням всіх факторів, які здатні вплинути на це;

    • викладайте умови договору конкретно і зрозуміло. Забудьте про усні домовленості, якщо вони не викладені письмово. Договір повинен відображати дійсність.

    Економте свій час на всіх етапах договірної роботи. Новий функціонал Contractum в LIGA360 повністю автоматизує процес - від підготовки договорів до виконання угод. Замовте безкоштовний тест-драйв LIGA360:Юрист з договірною роботою прямо зараз.

    Підпишіться на розсилку
    Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
    Залиште коментар
    Увійдіть, щоб залишити коментар
    УВІЙТИ
    На цю ж тему