Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Статус авторизованого економічного оператора в Україні: кому і для чого?

14.39, 30 липня 2021
14227
0

Навіщо потрібний статус АЕО

Інститут Авторизованого економічного оператора (АЕО) існує в Україні з 2019 року, проте наразі такий статус отримало лише одне підприємство, а на розгляді Державної митної служби перебуває ще одна заява про надання авторизації АЕО. Чи викликана така пасивність компаній відсутністю реальних переваг статусу або все можна пояснити складністю процедури отримання акредитації АЕО?

Що таке АЕО?

Якщо говорити максимально просто, то АЕО це своєрідний «сертифікат довіри» з боку митниці до підприємства, який надає можливість користуватися спеціальними перевагами та спрощеннями. При цьому, законодавством передбачено два типи авторизації, які можуть бути застосовані як разом, так і окремо:

- про надання права на застосування спеціальних спрощень (АЕО-С);

- про підтвердження безпеки та надійності (АЕО-Б).

АЕО-Б та АЕО-С: відмінності.

Окрім критеріїв, яким має відповідати підприємство для отримання акредитації, різниця між АЕО-С та АЕО-Б полягає у переліку доступних переваг та спрощень.

Для АЕО-Б доступні наступні переваги:

- виконання митних формальностей в першочерговому порядку (наприклад, позачергове оформлення митних декларацій);

- зниження ступеня ризику для визначення переліку митних формальностей (наприклад, проведення меншої кількості оглядів товару митним органом);

- використання спеціально визначеної (за наявності) смуги руху в пункті пропуску;

- використання національного логотипа АЕО;

- отримання повідомлення про те, що відповідні товари і транспортні засоби обрано для проведення митного огляду (має велике значення, зокрема, для часового планування);

Підприємство з акредитацією АЕО-С отримує аналогічний набір переваг, за винятком останнього пункту.

Варто підкреслити, що користуватися вказаними вище перевагами підприємство має право з моменту отримання статусу АЕО. А ось для використання так званих «спеціальних спрощень» необхідно отримати відповідний дозвіл. До того ж, отримання певних дозволів не можливе без попереднього отримання інших. Наприклад, обов'язковою умовою для отримання дозволу на застосування спеціального спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням» є наявність у АЕО дозволу на застосування спеціального спрощення «загальна фінансова гарантія» або «самостійне накладення пломб спеціального типу».

Саме в можливості застосовувати «спеціальні спрощення» і полягає основна перевага статусу АЕО.

Авторизація АЕО-Б надає право застосовувати лише одне спеціальне спрощення - самостійне накладення пломб спеціального типу. За таких умов підприємство заносить інформацію про накладені пломби до митної декларації та позбавляється обов'язку прибувати на митний пост для накладення митного забезпечення. Як результат - суттєва економія часу.

Перелік спеціальних спрощень, доступних для АЕО-С, є значно ширшим. Зокрема, окрім згаданого вище самостійного накладення пломб спеціального типу, доступний ряд додаткових спрощень.

1. Загальна фінансова гарантія.

Загальна фінансова гарантія є забезпеченням сплати митних платежів за декількома поставками одночасно. Дія гарантії поширюється на всю митну території України, обмежуючись лише її сумою.

Попередній розрахунок базової суми загальної фінансової гарантії здійснюється АЕО самостійно, узгоджується з митницю, що надає дозвіл, та подається разом із заявою.

Основною перевагою загальної фінансової гарантії, що надається АЕО, порівняно з багаторазовою фінансовою гарантією, є можливість отримання «бонусів» за тривале використання загальної фінансової гарантії. Так, за користування понад 1 рік розмір забезпечення базової суми гарантії зменшується на 50 %, а понад 2 роки - на 70 %. Тобто, підприємству може надаватися фінансова гарантія у розмірі 1 млн грн, але на нього покладається обов'язок забезпечити гарантові сплату лише 500 тисяч грн та 300 тисяч грн відповідно.

Наявність загальної фінансової гарантії є обов'язковою умовою для отримання наступних двох спрощень.

2. Процедура спрощеного декларування.

Спрощена митна декларація передбачає зменшений обсяг відомостей, які вносяться декларантом, та подання разом з нею лише рахунка-фактури чи іншого документа, що визначає вартість товару.

Після цього підприємство випускає товар у вільний обіг і лише після спливу 15 або 30 (у разі використання такого спрощення понад 1 рік) календарних днів подає на митницю додаткову декларацію, за якою відбувається сплата усіх платежів. Таким чином, підприємство спочатку може перейти до сплати митних платежів двічі на місяць, а згодом - лише раз на місяць однією сумою, що суттєво спрощує порядок розрахунків.

Спрощена митна декларація може бути подана від імені підприємства з АЕО-С і митним брокером, проте лише за умови наявності в останнього акредитації типу АЕО-Б.

3. Процедура випуску за місцезнаходженням.

З 07.11.2022 року стане неможливим ввозити товари за попередньою декларацією без пред'явлення для огляду на митниці. Виняток становлять компанії із статусом АЕО-С та дозволом на спрощення «випуск за місцезнаходженням». Те ж стосується і вивезення товарів.

Таким чином, якщо основною метою підприємства є застосування спеціальних спрощень, то рекомендується обрати авторизація типу АЕО-С. З іншого боку, акредитація типу АЕО-Б закордоном більш поширена серед суб'єктів, що здійснюються посередницьку діяльність та гарантують забезпечення ланцюгу постачання (митних брокерів, перевізників тощо).

Ще однією перевагою статусу АЕО є взаємне визнання з боку іноземних фіскальних органів (у світі вже укладено понад 90 угод). Механізм передбачає, що фіскальні органи держав домовляються визнавати видані за кордоном сертифікати АЕО та надавати взаємні переваги цим суб'єктам. Таке визнання суттєво підвищить конкурентоспроможність українських підприємств з акредитацією АЕО.

Іншими перевагами акредитації АЕО є суттєва економія часу та коштів, отримання репутаційних переваг, прозорість та підвищення якості надання послуг. Навіть сама процедура заповнення заявки на отримання акредитації дає змогу перевірити, чи провадить підприємство свою діяльність з урахуванням усіх вимог законодавства (щодо порядку зберігання документів, безпеки об'єктів тощо). І це не говорячи вже про безоплатність та безстроковість дії статусу АЕО та дозволів на застосування відповідних спрощень.

Слід звернути увагу, що до 07.11.2022 року авторизацію АЕО-С можуть отримати виключно підприємства, які є одночасно виробниками та експортерами (імпортерами). Втім, рекомендуємо всім компаніям, які замислюються над отриманням статусу АЕО, не зволікати, адже процес підготовки для отримання відповідної акредитації є досить складним і тривалим (необхідність забезпечення відповідності підприємства численним вимогам), а Держмитслужба при цьому обмежена у кількості заяв, що розглядаються одночасно - 20 заяв у 2021 році та 30 протягом 2022 року.

Микита Ларіонов, старший юрист практики вирішення спорів з податковими та митними органами АО Arzinger, керівник напрямку, адвокат

Валерія Наумова - помічник юриста практики вирішення спорів з податковими та митними органами АО Arzinger

Бажаєте отримати розширений моніторинг щодо компаній, з якими підписали угоди? Це можливо з функціоналом CONTRACTUM у LIGA360. Система сповістить про перевірки, судові справи, тендери чи реєстраційні зміни сторін. Замовте тестовий доступ прямо зараз.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему