Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

В умовах карантину: нові і старі обмеження та відповідальність за їх порушення

Які штрафи загрожують за порушення карантину?

Хоча карантин, спричинений COVID-19, діє на території України вже не перший рік, режими карантину та відповідні обмежувальні заходи не є сталими і постійно змінюються в залежності від епідеміологічної ситуації в країні. У зв'язку з цим пересічні громадяни та підприємці мають тримати руку на пульсі останніх карантинних змін задля розуміння того, які їхні дії можуть вважатися адміністративним правопорушенням.

Відповідальність за порушення карантинних обмежень, як і раніше, передбачено ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якої підставою для притягнення до адміністративної відповідальності, зокрема, є порушення правил карантину, передбачених

1) Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб"

2) рішеннями органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами

3) іншими актами законодавства.

Отже, не лише про норми Конституції України слід пам'ятати усім, для кого Основний Закон - це перший щит на стражі спротиву проти обмежень та правил, які диктує загроза глобальної пандемії.

Конкретні карантинні обмеження, за порушення яких існує загроза притягнення до адміністративної відповідальності, викладені в постанові КМУ від 09.12.2020 № 1236.

Користування транспортом

З останніх нововведень Постанови №1236, які загрожують накладенням штрафу як громадянам, так і перевізникам, варто виокремити користування послугами міжрегіонального транспорту у регіонах із жовтим та червоним рівнем епіднебезпеки без наявності хоча б одного з таких документів:

  • негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, зроблений не більш як за 72 години до дня поїздки;

  • міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке можна оформити у лікаря, що проводив друге щеплення, або в сімейного лікаря;

  • довідка, що підтверджує отримання однієї дози вакцини, яку можна отримати у лікаря, який проводив щеплення;

  • внутрішній або іноземний COVID-сертифікат, що підтверджує отримання однієї дози вакцини (жовтий сертифікат) або двох доз вакцини (зелений сертифікат), який може бутиоформлений в додатку “Дія”.

За відсутність одного із вказаних документів у пасажира під час перевезень залізничним та авіатранспортом несе відповідальність перевізник, на якого може бути накладено штраф в розмірі від 34 000 до 170 000 гривень.

Пасажири ж можуть бути притягнуті до відповідальності за поїздки автомобільним міжрегіональним транспортом (автобуси, маршрутки) без одного з вищевказаних документів (штрафвід 17 000 до 34 000 гривень). Водночас на перевізника покладено обов'язок проінформувати пасажирів про необхідність наявності цих документів, і за відсутності такого «інформування» перевізник також може бути оштрафований.

Вказані обмеження не поширюються на перевезення легковими автомобілями з кількістю пасажирів до п'яти осіб (включаючи водія) без урахування осіб віком до 14 років або більшою кількістю пасажирів за умови, що вони є членами однієї сім'ї.

Продовжує діяти заборона на перебування громадян в громадському транспорті без захисних масок (штраф від 170 до 255 гривень).

Пасажирам варто взяти до уваги, що Постанова КМУ №1236 прямо не наділяє перевізника правом відмовити пасажиру у перевезенні за наявності в нього проїзного документа.

У разі виникнення непорозумінь з працівниками Укрзалізниці пасажирам необхідно посилатися на положення Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом (затверджений Постановою КМУ №252 від 19.03.1997), яким передбачено вичерпний перелік підстав, для відмови у перевезенні пасажирів.

Пунктом 65 цього Порядку встановлено, що перевізник має право відмовити пасажиру в перевезенні його особисто та його багажу або висадити пасажира з поїзда у таких випадках:

а) якщо пасажир перебуває у явно вираженому нетверезому стані та порушує при цьому правила проїзду і громадського порядку, заважає спокою інших пасажирів.

б) якщо пасажир перебуває у стані захворювання, що призводить до порушення спокою інших пасажирів, а можливості помістити його окремо немає - за обов'язкової участі представників лікарсько-медичного персоналу і тільки на тій станції, де є відповідні лікарняно-медичні заклади.

Правилами перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України (які затверджені Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 27.12.2006 № 1196) передбачено, що пасажир може бути видалений з поїзда в таких випадках:

а) якщо перебуває у явно вираженому нетверезому стані та порушує при цьому правила проїзду і громадський порядок, заважає спокою інших пасажирів. На проїзному документі проставляється відмітка "Відмовлено в перевезенні на підставі пункту 8.38 Правил";

б) якщо перебуває в стані захворювання та потребує медичної допомоги. У цьому разі пасажира з його речами видаляють з поїзда з обов'язковою участю медичного персоналу.

в) при виявленні перевезення пасажиром заборонених до перевезення предметів та речовин і відмові видалити їх з поїзда. У цьому разі на проїзних документах проставляється відмітка "Неправильне перевезення ручної поклажі".

Отже, органам виконавчої та законодавчої влади, які відповідають за впровадження карантинних обмежень, необхідно або внести зміни до вищезгаданих правил перевезення в частині відмови пасажиру у перевезенні, або на законодавчому рівні передбачити можливість продажу проїзних квитків лише за умови пред'явлення особою відповідного документа про вакцинацію.

Пасажирам залізничного транспорту варто мати на увазі, що відсутність негативного результат тесту на COVID-19 або сертифікату про вакцинацію не є підставою для відмови пасажиру у перевезенні або для висадки його з поїзда за наявності проїзного документа, проте може бути підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.

Торговельно-розважальна сфера та заклади громадського харчування

Що стосується закладів громадського харчування, торгово-розважальних центрів та інших підприємців, то особливих змін щодо карантинних обмежень їх роботи не відбулося.

За загальним правилом в червоній зоні заборонено роботу торгово-розважальних центрів, закладів громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), окрім здійснення доставки та надання послуг на винос.

Робота вказаних закладів дозволяється виключно за умови наявності в усіх співробітників закладу та його відвідувачів жовтого чи зеленого COVID-сертифікату, або негативного результату тесту на COVID-19, зробленого не пізніше ніж за 72 години. На додаток, передбачено обов'язок працівників та відвідувачів закладу постійно знаходитися в захисних масках (окрім відвідувачів закладів громадського харчування під час вживання їжі).

Отже, власники закладів громадського харчування ті інші підприємці торгово-розважальної сфери червоної зони також можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі виявлення:

  • працівника/відвідувача без негативного результат тесту на COVID-19 або сертифікату про вакцинацію;

  • працівника/відвідувача без захисної маски.

В обох випадках на посадових осіб таких закладів може бути накладено штраф у розмірі від 34 000 до 170 000 гривень.

Відтак, всі підприємці сфери надання послуг мають пам'ятати, що вони несуть відповідальність не лише за власних працівників, а й за клієнтів, які їхніми послугами користуються. Порушення карантинних обмежень відвідувачами закладів може стати наслідком накладення штрафу на керівника такого закладу.

Актуальна судова практика щодо карантинних правопорушень

Враховуючи нещодавні зміни щодо притягнення до адміністративної відповідальності за здійсненняперевезеньбез негативного результат тесту на COVID-19 або сертифікату про вакцинацію, відповідна судова практика поки що не сформована.Але можна припустити,що пасажирам міжміського автомобільного транспорту буде доволі складно уникнути відповідальності у разі відсутності у них відповідних документів.

Що стосується відповідальності перевізників залізничного та авіаційного транспорту, то доволі цікавим є питання щодо посадової особи, яка має відповідати за наявність у транспорті пасажирів без негативного результат тесту на COVID-19 або сертифікату про вакцинацію.

Найімовірніше, працівники органів Національної поліції будуть складати відповідні адміністративні протоколи щодо провідника вагону або начальника поїзда, але питання в тому, чи визнає суд провідникапоїзда тією посадовою особою, яка підлягає адміністративній відповідальності.І хоча такою посадовою особою є начальник поїзда, до його посадових обов'язків перевірка документів кожного з пасажирів не входить.

Крім цього, також варто згадати, що у провідника/начальника поїзду наявний вичерпний перелік підстав для відмови пасажиру у перевезенні, і відсутня законодавчо визначена процедура недопущення пасажира до його пасажирського місця без негативного результат тесту на COVID-19 або сертифікату про вакцинацію. Тому відповідні посадові особи перевізника мають шанси отримати позитивне для себе рішення суду за умови вірно обраної стратегії захисту.

Що стосується відповідальності закладів громадського харчування та підприємців інших сфер надання послуг, то вже сформована судова практика щодо порушення підприємцями різних карантинних обмежень дозволяє підприємцям зробити певні висновки.

Так, працівники органів Національної поліції складають адміністративні матеріали щодо продавців, адміністраторів, консультантів закладів з надання послуг.

В таких випадках суди доволі часто не знаходять підстав для притягнення вказаних працівників до адміністративної відповідальності, оскільки положеннями ст. 44-3 КУпАП передбачено можливість притягнення до відповідальності лише посадових осіб суб'єкта господарювання.Такими посадовими особами є керівники відповідних закладів, які зазвичай не перебувають в самому закладі, а відтак працівникам поліції доволі проблематично правильно оформити всі матеріали, що стосуються адміністративного правопорушення.

Якщо ж громадян або керівників суб'єктів господарювання намагаються притягнути до адміністративної відповідальності за правопорушення (відсутність захисної маски, відсутність свідоцтва про вакцинацію), якого насправді не існувало, в такому випадку відразу варто потурбуватися про докази, які це спростують: показання свідків, відеозаписи з камер спостереження тощо.

Маємо усвідомлювати, що чинні карантинні обмеження спрямовані дійсно на покращення епідеміологічної ситуації в країні, а не на створення штучних перешкод для роботи бізнесу. Однак, у разі необґрунтованого та свавільного зловживання працівниками правоохоронних органів власними повноваженнями, наявність фіксації дійсної поведінки усіх учасників тієї чи іншої ситуації та грамотна юридична оцінка усіх обставин адвокатом стануть в нагоді для захисту порушених прав.

Контролюйте ризики свого бізнесу - приймайте стратегічні рішення з LIGA360. Замовляйте презентацію IT-платформи всієї компанії LIGA360 та дізнайтеся: як управляти інформацією, налаштувати командну роботу для мінімізації ризиків, автоматизувати договірні процеси бізнесу. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему