Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як податківці викривають схеми ухилення від сплати податків?

Податківці все частіше використовують додаткові способи доказування схем ухилення від сплати податків

Податкові перевірки - улюблений спосіб комунікації контролюючих органів з бізнесом. За 2021 рік проведено близько 1 500 планових перевірок та близько 6 800 позапланових перевірок бізнесу, за результатами яких донараховано майже 8 мільярдів гривень.

Загальні тенденції, дефіцит бюджету та постійні заяви влади свідчать про те, що кількість перевірок буде тільки збільшуватись, а єдиною метою є податкові донарахування.

Оскільки бізнес вигадує все більше варіантів структурування з метою мінімізації податкового навантаження, то контролюючий орган також намагається не відставати. Практика показує, що податківці все частіше використовують додаткові способи доказування схем ухилення від сплати податків, окрім стандартного аналізу первинної документації та використання інформації із АІС «Податковий блок».

Податкова аналізує IP-адреси, з яких подається звітність

Ні для кого не секрет, що зараз податкова активно взялась за бізнес, який використовує у власній господарській діяльності ФОПів на спрощеній системі оподаткування. Податковий орган намагається доводити «схемність» господарських правовідносин між юридичною особою та ФОПами, а також встановлювати, що ФОПи є частиною юридичних структур суб'єктів господарювання. Така «схемність» часто доводиться шляхом встановлення підконтрольності ФОПів та пов'язаністю їх з юридичною особою, її посадовими особами та/або власниками.

Не варто забувати, що постійна співпраця з ФОПами є одним із критеріїв середнього ступеня ризиків, які затверджені наказом № 524 від 02.06.2015 року і використовуються для формування плану-графіку податкових перевірок.

Один із варіантів доведення підконтрольності є аналіз IP-адрес, з яких подається звітність. Тобто, податковий орган аналізує, звідки подається звітність юридичної особи та ФОПів-контрагентів. Якщо контролюючий орган встановлює, що податкова звітність юридичної особи та податкова звітність підконтрольних підприємців подається з однієї IP-адреси - це є свідченням їх несамостійності.

А в сукупності з іншими доказами, такими як передання в суборенду приміщень ФОПам за заниженою вартістю або використання ФОПів, котрі були колишніми співробітниками, або у разі неможливості ФОПів надавати відповіді на прості питання, які стосуються їх господарської діяльності, такі докази, як спільне подання звітності - можуть стати фатальними.

Як результат, податківці стверджують, що ФОПи не є самостійними суб'єктами господарювання, не ведуть господарську діяльність, а використовуються виключно з метою оптимізації податкового навантаження і є частиною певної юридичної структури. А, отже, всі витрати понесені на їх послуги - знімаються, а доходи, отримані ФОПами, донараховуються юридичній особі в якості доходу (в залежності від моделі взаємовідносин).

З метою мінімізації ризиків, оформлюючи господарські взаємовідносини з ФОПами варто:

  • проаналізувати «ринковість» умов співпраці;

  • утриматись від співпраці з ФОПами, які є колишніми співробітниками компанії, а особливо, якщо вони звільнились в минулому місяці;

  • утриматись від передання майна Товариства (техніки, автомобілів тощо) у безоплатне користування ФОПу-контрагенту без документального оформлення;

  • приділити особливу увагу документальному оформленню таких господарських операцій, особливо, якщо послуги ФОПа не мають матеріального вираження (консультаційні, рекламні, маркетингові послуги).

Якщо бухгалтер юридичної особи надає послуги з подання звітності ФОПам-контрагентам, то нехай такі послуги будуть договірно оформленні і будуть оплатними.

Детальний аналіз особистих рахунків фізичних осіб

В Україні склалась практика, коли словосполучення «ухилення від сплати податків» стосується лише великих компаній. Але, останнім часом, контролюючі органи все більше приділяють увагу фізичним особам, не без участі фінансового моніторингу.

Систематичне отримання грошових коштів на особисту картку від різних платників є першою ознакою ведення господарської діяльності без реєстрації, якщо така особа не зареєстрована фізичною особою - підприємцем. Якщо ж така особа зареєстрована ФОПом, то систематичне отримання грошових коштів без їх подальшого декларування свідчить про ухилення від сплати податків, адже такі кошти мали оподатковуватись як кошти від ведення господарської діяльності.

Механіка доведення достатньо проста. Фінансовий моніторинг банку виявляє підозрілу активність на банківській карті фізичної особи, після цього повідомляє в Державну службу фінансового моніторингу, яка своєю чергою надає відповідну інформацію податковому органу. Навіть більше, у власній практиці зустрічали висновки Держфін моніторингу на запит правоохоронних служб, зокрема СБУ, які покладаються в основу кримінальних проваджень і приводять до обшуків, арештів рахунків тощо.

Правоохоронні органи, доводячи, що фізична особа отримує грошові кошти на свій власний рахунок, звернулась до Держфінмону з відповідним прохання. Держфінмон направив запити в усі банки з метою надання детальної інформації по транзакціям групи осіб, і зробив висновки, що такі операції є свідченням отримання доходів без сплати податків та реєстрації суб'єкта господарювання.

Такі випадки стають все частішими, особливо, коли питання стосуються віртуальних активів (криптовалют). Адже, як правило, конвертуючи криптовалювату в реальні кошти, такі кошти зараховуються на банківський рахунок. А довести реальність їх походження достатньо складно.

Після отримання інформації від Дерфінмону, контролюючий орган направляє запит платнику податків і просить пояснити походження таких грошових коштів. Далі відкривається кримінальне провадження за фактом отримання податкової інформації, в межах якого правоохоронний орган намагається доводити факти ухилення від сплати податків. Нерідко, якщо такі грошові в подальшому обготівковуються, дії кваліфікуються, як легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Систематично приймаючи кошти на особистий рахунок від різних платників, варто завчасно подумати над правовим обґрунтуванням таких платежів, аби не потрапити до статистичних даних ДПС.

Детальний аналіз формування податкового кредиту з ПДВ та грубі помилки в первинній документації

Найбільш поширений спосіб доведення фактів ухилення від сплати податків - безтоварні/фіктивні/нереальні операції платника податків. Кожен другий акт податкової перевірки містить висновки про нереальність господарських операцій.

Контролюючий орган детально аналізує первинну документацію, особливо про взаємовідносини з контрагентами, які, на думку податківців, мають ознаки ризиковості.

І тут податківці використовують всі можливі помилки платника податків та власні напрацювання для доведення такої нереальності.

Особлива увага приділяється допоміжним документам, таким як товарно-транспортна накладна. А тому, коли в товарно-транспортній накладній вказано, що автомобіль Газель перевіз 5 тон товарів при вантажопідйомності в 1.5 тони, та ще і з'їздив з Харкова в Київ 3 рази за один робочий день, то така ТТН викликає дуже багато запитань.

Податківці, для доведення нереальності, навіть використовували довідки МВС щодо відсутності фіксації комплексом «Відеоконтроль-Рубіж» транспортного засобу, який визначений в ТТН. Мотивуючи це тим, шо дорога з міста А в місто Б проходить через відповідний пост поліції, на якому розміщено комплекс «Відеоконтроль-Рубіж», який не зафіксував у вказаний в ТТН день, автомобіль з відповідним номерним знаком.

Це ж саме стосується, наприклад, і актів приймання-передачі виконаних робіт. Якщо в акті просто зазначено, що виконано робіт на 3 000 000 гривень без їх деталізації, то з великою вірогідністю податківці поставлять під сумнів реальність такої операції.

Нікуди не подівся і детальний аналіз ланцюга руху товару/послуги. Це найулюбленіше, адже якщо в якомусь 10-му ланцюгу постачання податківці побачать фіктивну компанію, претензії будуть до всього ланцюгу постачання. А якщо на якомусь ланцюгу була ще й «скрутка», тобто різка зміна номенклатури товари, то без уваги податківців платник податків точно не залишиться.

Люблять податківці аналізувати і наявність працівників, матеріально-технічної бази у контрагентів для виконання контрактів.

І «вишенькою на торті» є фігурування в кримінальних провадженнях. Тут податківці використовують все, від ухвали із судового реєстру до протоколів допиту директорів/свідків/орендодавців приміщень.

Все в сукупності, у залежності від ситуації, використовують для доведення нереальності такої операції, щоб довести факт ухилення від сплати податків. Фактично, у такій категорії, податківці використовують всі можливі зачіпки і докази, аби у сукупності все вказувало , що операція є нереальною.

З метою мінімізації таких ризиків, варто:

  • періодично робити аудит первинної документації, аби помилки в первинних документах не стали проблемою;

  • перевіряти контрагентів, адже компанія може і не знати, що придбаваючи товар у свого контрагента, вони отримує фіктивно сформований податковий кредит;

  • потурбуватись про завчасну підготовку додаткових документів, які будуть свідчити про реальність господарської операції.

На останок, варто відмітити, що податківці намагаються використовувати будь-яку інформацію, аби доводити факти ухилення від сплати податків. І самої інформації, звичайно ж, буде недостатньо аби притягнути платника податків до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків, а от для відкриття кримінального провадження і систематичних візитів - вистачить.

Тому при побудові своїх бізнес-структур варто завчасно подумати про потенційні податкові ризики та шляхи їх мінімізації, аби нічого не заважало бізнесу рости і масштабуватись.

На підприємство прийшли з обшуками чи перевірками? Знайте як захиститися правовим шляхом завдяки Інформаційно-правовим системам ЛІГА:ЗАКОН. Замовляйте доступ за посиланням.

Дізнайтеся про акційну пропозицію на ІТ-платформу LIGA360 до 30-річчя LIGA ZAKON.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему