Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Гіг-контракт: умови та вимоги

8 лютого 2022 року в Україні було запущено спеціальний правовий та податковий режим для ІТ-компаній під назвою Дія City.

Даний режим дозволяє мати спеціальні умови роботи українським ІТ-компаніям, від зниження ставок оподаткування до використання норми англійського права для залучення інвестицій.

Оформлення співпраці між ІТ-компанією (резидентом Дія City) і її співробітниками (гіг - фахівцями) оформляється через письмову угоду, іменоване гіг-контракт (далі по тексту - Контракт).

Близько половини тексту профільного Закону описує умови саме для укладення даного контракту. Якогось шаблонного контракту законодавець не надає, даючи можливість компаніям самостійно створити для себе Контракт, враховуючи всі вимоги Закону.

У даній статті ми розглянемо дані вимоги.

Незважаючи на те, що вимоги до Контракту більше схожі на вимоги до трудового договору, норми Кодексу законів про працю (далі - КЗпП) не поширюються на такий Контракт. Зроблено це для того, щоб судова практика трудових спорів не накладала відбиток на новий інститут взаємовідносини сторін. Так, з 1972 року (рік прийняття КЗпП) сформована величезна судова практика на користь працівника.

У вимогах до складання контракту є схожість і з господарським договором, однак, в законі також зазначено, що даний договір не регулюється господарським правом (норми, що регулюють підприємницьку діяльність). Зазначено це через те, що ІТ-фахівець виступає в якості фізичної особи (не підприємця), а такі відносини розглядаються в рамках цивільного права.

Не дивлячись на заперечення застосування норм КЗпП, вимоги до Контракту рясніють правами найнятих працівників. Наприклад, є щорічна перерва в роботі за рахунок компанії протягом 17 робочих днів( аналог відпустки); лікарняні на час хвороби; декретна відпустка; тимчасові обмеження роботи протягом робочого (8 годин) дня або місяця (40 годин); захист від необґрунтованого звільнення.

Умови Контракту

Всі деталі співпраці необхідно вказати в контракті: предмет угоди; постановка завдань (ГІГі); можна вказувати посаду фахівця, наприклад, головний інженер; розмір винагороди можна вказувати у валюті, але виплата здійснюється в гривні; компенсація збитків компанії, якщо був заподіяний збиток; умови продовження і припинення контракту; способи контролю за фахівцем за допомогою відеокамер або інтернет-трафіку; Положення про не конкуренцію, не переманювання, розголошення конфіденційної інформації та інше.

Інтелектуальна власність

Важливим компонентом контракту є перехід права інтелектуальної власності від фахівця до компанії. Це відбувається в момент створення об'єкта авторського права (якщо інше не встановлено в контракті). А особисте немайнове право (право називатися автором коду) залишається у його творця.

Оподаткування

- 5% від загального доходу, аналог єдиного податку у ФОП, тільки даний податок іменується податком на доходи фізичних осіб (в Україні звичайна ставка 18%);

- 22% ЄСВ з мінімальної заробітної плати, як у випадку з ФОП (в Україні ЄСВ рахується від загального доходу до певного максимуму);

- 1,5% військовий збір, такий податок у ФОП був відсутній, але був у найнятих співробітників.

Робота іноземних фахівців

Резидентам тепер не потрібно отримувати дозвіл на залучення іноземних фахівців. Сам факт укладення контракту є документом, що замінює дозвіл на роботу. Однак, для законного перебування на території України більш відведеного для туристичних поїздок терміну, необхідно отримати ще тимчасову посвідку на проживання.

Форма укладення контракту

Контракт не передбачає спеціального дозволу або нотаріального завірення. Необхідно укласти Контракт в письмовій паперовій або електронній формі.

Як почати роботу за контрактом

1. Необхідно стати резидентом Дія City. Ними можуть стати лише юридичні особи, які здійснюють ІТ-діяльність, встановлену Законом (Програмування, консультація у сфері інформатизації та інше).

2. Повідомити податковий орган про укладення такого Контракту. Як і з трудовою угодою, про це потрібно повідомити до моменту початку роботи за контрактом.

3. Підписуємо Контракт і починаємо роботу.

Розірвання Контракту

На законодавчому рівні встановлено право кожної сторони достроково розірвати Контракт за 30 днів до бажаної дати, якщо інше не встановлено в самому контракті.

Крім того, резидент Дія City має право припинити Контракт відразу, однак, він зобов'язується компенсувати фахівцеві 30 днів роботи, які фахівець повинен був би відпрацювати. Контракт може бути розірваний через втрату статусу члена Дія City, однак, Контракт вважається розірваним в останній день третього календарного місяця, в якому внесено запис про втрату статусу резидента Дія City. Зроблено це для захисту фахівців від незалежних від їх обставин.

Кадрова документація

На Гіг-фахівців не заводять трудові книжки і не ведеться інша кадрова документація, всі дані можна побачити в особистому кабінеті на сайті Пенсійного фонду України. Однак, поширюються вимоги з охорони праці та пожежної безпеки.

Сумісництво

Гіг-фахівець має право одночасно укласти Контракт з однією компанією і одночасно укласти договір з іншою компанією, але вже як ФОП, якщо це не суперечить положенням контракту з першою компанією. У кожному випадку необхідно уважно вивчити положення підписаного контракту, щоб вони не заважали укладенню договору, як ФОП з іншою компанією.

Договір про не конкуренцію

Найскандальніше положення Закону, через нього з'явилося ціле протягом супротивників серед ІТ-фахівців. Ними була створена громадська організація під назвою ІТ-Гільдія. Головною метою якої, є захист ІТ-фахівців від зловживань резидентів Дія City. Свого роду, ІТ-профспілка.

Положення даного Договору можуть укладатися, як у вигляді окремої угоди, так і в складі контракту. Такий договір є таким же конструктором, як і Контракт. Тому сторони можуть описувати його умови на власний розсуд.

Однак, є важливі правові вимоги:

1. Відплатність контракту - ГІГ-фахівцеві повинні компенсувати його неучасть в роботі іншої конкуруючої компанії. Немає компенсації-договір вважається нікчемним (не існуючий у правовій природі).

2. Договір не може укладатися на термін більше 1 року.

3. Повинна бути визначена територія дії обмежень.

4. Визначення переліку положень про не конкуренцію, наприклад, не можна володіти корпоративними правами компанії конкурента, займати будь-яку позицію в компанії конкурента, здійснювати схожу діяльність як ФОП, інше.

Як впорядкувати договірну роботу в компанії? Допоможе CONTRACTUM у LIGA360. Система об'єднала в собі усі інструменти для створення договору, систематизованого зберігання та контролю виконання зобов'язань. Більше про можливості CONTRACTUM у LIGA360 за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему