Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перепрофілювання та релокація підприємства на період воєнного стану: поради юриста

09.09, 6 квітня 2022
6661
0

З початком повномасштабної війни функціонування бізнесу потребує нестандартних рішень, серед яких його перепрофілювання та/або релокація. Впродовж більш як місяця воєнних дій ціла низка бізнесів вдалася до перепрофілювання:

  • ферма з виробництва аквакультури (креветка Penaeus Vannamei) почала вирощувати овочі для зміцнення продовольчої безпеки громади (руколу, редиску, помідори, огірки, пряні трави);

  • компанія з комерційного виробництва меблів сфокусувалася на виробництві одноярусних та двоярусних ліжок для тероборони, армії, центрів для вимушених переселенців;

  • фабрика з виробництва садових меблів тепер постачає бронежилети та протитанкові їжаки;

  • вагонобудівні заводи виготовляють їжаків із залізничних рейок;

  • підприємство, що спеціалізувалося на виготовленні форм для тротуарної плитки та інших виробів із металу, перепрофілювало лінію виробництва на протитанкових їжаків, плит для бронежилетів, тактичних інструментів для знешкодження вибухонебезпечних предметів тощо;

  • швейна фабрика змінила асортимент на розвантажувальні жилети та термобілизну.

Рішення щодо перепрофілювання є прикладом боротьби в тилу, яке не лише дозволяє продовжити функціонування підприємства, а й напряму допомагає ЗСУ. Безумовно, такі підприємства - це свідомий, проактивний бізнес, який задає тенденції на ринку.

ПЕРЕПРОФІЛІЮВАННЯ БІЗНЕСУ

1. Як юридично оформити перепрофілювання бізнесу, та чи можна здійснювати господарську діяльність без відповідних кодів КВЕД?

При первинній реєстрації бізнес має повідомляти державі про заплановані види діяльності. Код КВЕД використовується для визначення й кодування основних і другорядних видів економічної діяльності та відокремлених підрозділів юридичних осіб, тобто здійснює функцію впорядкування економічної інформації.

Постановою КМУ «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314 (надалі - Постанова КМУ № 314), зокрема, встановлено на період воєнного стану зупинити перебіг строків звернення за отриманням публічних послуг, визначених законодавством. З дня припинення чи скасування воєнного стану перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням часу, що минув до їх зупинення. Раніше ця норма фактично позбавляла суб'єктів господарювання можливості змінити коди КВЕД.

Проте 30 березня 2022 року з огляду на необхідність забезпечити достовірність відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань (надалі - ЄДР) Міністерство юстиції забезпечило можливість проведення найбільш нагальних реєстраційних дій. До них, зокрема, належить зміна видів економічної діяльності юридичної особи. Незважаючи на зупинку перебігу строків звернення за отриманням публічних послуг, невнесення змін може нести певний ризик визнання договорів підприємства недійсними. Враховуючи це, ми рекомендуємо підприємствам, що бажають перепрофілюватись, змінити коди КВЕД.

2. Що робити, якщо новий вид діяльності передбачає отримання ліцензії?

Наразі отримання ліцензій здійснюється на основі:

  • позиції Державної регуляторної служби України (надалі - ДРСУ) як спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності;

Постановою № 314 Кабмін запровадив декларативний принцип набуття права провадження господарської діяльності без необхідності отримання документів дозвільного характеру, ліцензій тощо. Було понад 600 дозволів і ліцензій для бізнесу, а залишаються обов'язковими близько 20, тобто лише ті, які просто неможливо скасувати (наприклад, про поводження з радіоактивними відходами чи виробництво ліків).

Постановою КМУ «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб» від 28.02.2022 № 165, зокрема, зупинено строки видачі дозвільними органами документів дозвільного характеру, ліцензій на час воєнного стану в Україні. Зупинені строки підлягають поновленню у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану. Водночас ДРСУ рекомендує у разі можливості по безпековій ситуації видавати документи дозвільного характеру та ліцензії у строки, встановлені законом.

Також вказується, що документи дозвільного характеру та ліцензії, термін дії яких закінчується в період воєнного стану, вважатимуться такими, що продовжили свою дію на всій території України на період дії воєнного стану та протягом двох місяців з дня його закінчення. Це положення стосується як паперових, так і електронних документів.

3. Чи наявні спеціальні податкові пільги для певних видів бізнесу?

15.03.2022 ВРУ прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-IX. Окрім загальних змін, які суттєво зменшують податковий та адміністративний тягар для бізнесу, Закон також передбачає податкові пільги для бізнесу, спрямованого на забезпечення держави товарами першої необхідності. На такі напрямки Ви можете перепрофілюватись, це надасть Вам наступні преференції:

1) Відсутність акцизного збору та ставку ПДВ 7% на постачання та ввезення пального.

2) Відсутність оподаткування при передачі, відпуску та відвантаженні пального у випадку його примусового вилучення чи відчуження для потреб держави, її воєнізованих формувань (ЗСУ, тероборона, Нацполіція, СБУ тощо), інших організацій, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, а також для потреб органів місцевого самоврядування, закладів охорони здоров'я та служб ДСНС. Такі дії не вважаються реалізацією пального, що відповідно не несе необхідності оподаткування.

3) Відсутність оподаткування ПДВ та невключення до складу доходів для цілей оподаткування податком на прибуток чи єдиним податком при постачанні готової продукції на користь ЗСУ та інших суб'єктів перерахованих вище. Такі дії не вважаються постачанням товарів.

4) Крім того, від оподаткування також звільняються товари, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили під час дії воєнного стану, а також передані в державну чи комунальну власність та на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України.

Перелічені операції не підлягають оподаткуванню або оподатковуються за зниженими ставками з 07.03.2022, з часу коли набули чинності попередні зміни до ПКУ.

4. Релокація, перепрофілювання існуючих співробітників та найм нових.

Для продовження роботи підприємства, окрім переміщення самого устаткування, необхідно подбати про переміщення його співробітників або найм нових.

24.03.2022 набрав чинності Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ІХ від 15.03.2022 (надалі - Закон № 2136-ІХ). Закон виокремлює такі особливості найму, релокації та перепрофілювання працівників:

a) Найм нових співробітників:

  • скасовується вимога дотримання письмової форми трудового договору;

  • при укладенні трудового договору умова про випробування при прийнятті на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників;

  • роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

b) Перепрофілювання та релокація працівників:

На період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (за виключенням переведення на роботу в іншу місцевість, де тривають активні бойові дії), якщо:

  • вона не протипоказана працівникові за станом здоров'я;

  • лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей;

  • з оплатою праці за виконану роботу, але не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою.

Окрім цього, ми рекомендуємо по можливості перевести працівників на дистанційний режим роботи. У період воєнного стану дистанційна робота може запроваджуватися наказом (розпорядженням) власника підприємства або уповноваженого ним органу. У такому наказі бажано прописати строки запровадження віддаленої роботи.

РЕЛОКАЦІЯ БІЗНЕСУ

5. Куди перемістити?

Майже всі віддалені від лінії фронту регіони пропонують місця для релокації. Для цього уповноважуються спеціальні співробітники центральної та місцевої влади. Наприклад, на Закарпатті розробили чат-бот для комунікації з підприємцями, які мають бажання перенести виробництво у регіон. Також на Закарпатті сформований підхід, що перенесені підприємства не повинні шкодити екології області. У Львові влада пропонує приміщення для зберігання основних засобів на час пошуку кінцевого місця релокації. Координуються можливості використання вільних приміщень комунальної та державної власності, розробляються пільгові умови оренди майна. Також відомі випадки об'єднання виробничих потужностей місцевих та релокованих підприємств.

Голова Закарпатської ОВА повідомив про створення IT-кластеру. Це передбачає можливість бронювання з наступним звільненням працівників IT сфери від військової служби на період воєнного стану. Окрім цього, на Закарпатті для IT компаній надають перероблені офісні площі та коворкінги, охорону, якісний інтернет (волокно, супутник), допомогу й супровід діяльності у податковій сфері.

6. Як перемістити?

Перевезення основних засобів на нове місце повинне враховувати й нові режими роботи доріг та залізниці. Особливістю автодоріг є численні блокпости (зокрема, мобільні або несанкціоновані), тому потрібно завчасно оформити відповідні бухгалтерські документи (інвентаризація, наказ керівника про переміщення майна, акти приймання-передачі тощо).

Використання автомобільних доріг та власного транспорту це не єдиний шлях організації перевезення. Можна звернутися за допомогою до держави та Укрзалізниці. Уряд наразі активно реалізує програму з релокації українських підприємств із зони активних бойових дій.

Наразі реалізація програми здійснюється на основі таких нормативно-правових актів:

Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників. У зоні безпосередніх бойових дій та через гуманітарні коридори релокація не проводиться.

Спершу компанії необхідно заповнити заявку на участь у програмі. У формі необхідно вказати ЄДРПОУ підприємства, адресу виробництва, визначити потреби до виробничого приміщення (обсяги використання електроенергії, газу, води), кількість працівників та обладнання, спосіб транспортування, орієнтовний термін монтажу обладнання на новому місці тощо. Після підтвердження вашої заявки спільно з Мінекономіки і ВА області будуть знайдені виробничі потужності в західних областях України. Тут варто зазначити про прийнятий Закон "Про внесення змін до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (проєкт № 7192 від 24.03.2022), який спрощує процедуру такої оренди на період воєнного стану, основні положення якого ми розглянемо нижче.

Пріоритет у черговості релокації надається підприємствам, які можуть самостійно забезпечити демонтаж та перевезення своїх потужностей до найближчої станції АТ “Укрзалізниця”. Демонтаж та перевезення своїми силами можна організувати за допомогою підрядників, що здійснюють такелажні роботи.

Зараз підприємства за такою програмою можуть переїхати до дев'яти областей: Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, південних територій Волинської і Рівненської. Головним перевізником виступає АТ “Укрзалізниця”. АТ “Укрпошта” відповідає за підвезення обладнання до залізничної станції, а також може виступати оператором, адже забезпечує оперативне проходження блокпостів, оформлює транспортні накладні й інші документи, що дозволяють компенсувати підприємству витрати на транспортування.

Зазначається, що рішення про релокацію підприємства не передбачає перевезення ФОПів, які на ньому працюють. Вони мають подавати заявки окремо. Після прибуття на нове місце фахівці обласних адміністрацій сприяють і допомагають компанії в облаштуванні. Державна служба зайнятості додатково співпрацює з підприємством у питанні працевлаштування нових робітників, а Державна служба з питань праці консультує у сфері гарантій безпеки життя і здоров'я працівників

7. Оренда/купівля нерухомості для релокації бізнесу?

Одне з перших питань при переїзді - оренда чи купівля нового приміщення або земельної ділянки.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (надалі - Реєстр) не працює з першого дня війни. Дізнатись інформацію чи внести запис до нього зараз неможливо, а відтак не можна й придбати нерухомість, проте є реальним варіант короткострокової оренди приміщення (до 3 років). Договір про таку оренду захищає права орендаря (та орендодавця), навіть якщо право оренди нерухомості не зареєстроване.

З орендою землі не все так просто. Право оренди виникає з моменту державної реєстрації, тобто внесення запису до Реєстру. Можливо передбачити виникнення права оренди земельної ділянки без його реєстрації зараз та з його подальшою реєстрацією після відновлення роботи Реєстру.

Загалом необхідно розглядати альтернативні механізми отримання прав на користування з урахуванням чинних обмежень. Варто дослідити наявні варіанти державної підтримки бізнесу в питаннях оренди державного майна, про що йдеться нижче.

8. Як отримувати імпортну сировину, матеріали та комплектуючі з-за кордону під час воєнного стану?

24.02.2022 прийнято Постанову Правління НБУ «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» № 18 (надалі - Постанова № 18). Постанова, зокрема, забороняє банкам здійснювати транскордонні перекази валютних цінностей за винятком окремих операцій. Так, суб'єкти господарювання, що знаходяться в Україні, можуть купити і переслати за кордон іноземну валюту для потреб власного бізнесу лише у випадках здійснення:

1) Імпортних операцій резидентів з купівлі товарів критичного імпорту за перліком, затвердженим КМУ від 24.03.2022.

Перелік товарів критичного імпорту орієнтований на забезпечення діяльності підприємств, що здійснюють виконання мобілізаційних завдань. Цей перелік зазнавав змін вже понад 10 разів. Доповнити його більш ніж реально. 16.03.2022 Уряд встановив перелік критеріїв для визначення товарів критичного імпорту в умовах воєнного стану. Враховуючи ці критерії, аргументувати необхідність розширити перелік товарів критичного імпорту стало дещо легше.

Такі критерії поділені на чотири підгрупи: сектор енергетики, сектор безпеки та оборони, забезпечення життєдіяльності населення та забезпечення функціонування виробничих підприємств.

2) На підставі окремих дозволів (рішень) НБУ, що приймаються на підставі звернень КМУ, міністерств та інших державних органів України.

3) Розрахунків (оплати вартості товарів, робіт та послуг) за кордоном з використанням електронних платіжних засобів або використання за кордоном електронних платіжних засобів для отримання готівкових коштів.

15.03.2022 прийнято Закон «Про віртуальні активи», який легалізує використання криптовалют в Україні. Незважаючи на це, їх використання для забезпечення потреб бізнесу є неможливим ще з 24.02.2022, що встановлено Постановою № 18. Постанова дозволяє здійснювати quasi cash операції або використовувати p2p перекази лише між рахунками фізичних осіб на суму в еквіваленті до 100 тис грн. включно на одного клієнта банку на календарний місяць. Втім, відомо про випадки оплати криптоактивами по зовнішніх комерційних контрактах під час воєнного стану.

Існують альтернативні способи розрахунків, для використання яких потрібно дослідити правове поле кожної країни-контрагента та створити гібридну фінансову інфраструктуру.

Отже, можливість імпорту товарів максимально обмежена, що безумовно перешкоджає належному функціонуванню бізнесу. Хоча НБУ вже дещо послаблював указані обмеження, очікуються подальші зміни в цій сфері.

9. Чи має бізнес, що змінює свій профіль/релокується, державну підтримку?

Наразі в межах програми кредитування державою бізнесу на час війни за ставкою 0% та розширеним переліком інструментів, які дозволять банкам надавати кредити в рамках програми "5-7-9%" у разі нестачі забезпечення, не передбачена мета фінансування - релокація бізнесу. Нам відомо, що частина банків надають кредити в рамках цієї програми лише аграріям для витрат на посівну та підприємствам, що забезпечують наявність товарів першої необхідності, інша частина - надає пріоритет таким підприємствам. Водночас вірогідно, що зміни такої специфіки або вже заплановані, або можливі для лобіювання владою західних регіонів та/або бізнесом.

На рівні Мінекономіки заявляється про пріоритетну підтримку галузей, які безпосередньо забезпечують життєдіяльність громадян та зміцнюють обороноздатність держави. Йдеться про сільське господарство, виробництво продуктів харчування, роздрібну торгівлю, виробництва, що працюють над мобілізаційними замовленнями, комунальні та енергетичні підприємства, виробничі підприємства, що виконують забезпечення ЗСУ (зокрема, це підприємства, які шиють одяг та взуття для армії, ремонтують техніку). Наслідки визначення таких пріоритетів очікуються.

Крім того, на Львівщині невдовзі планується Програма підтримки бізнесу. Вона передбачає безповоротну фінансову допомогу бізнесу, що релокується на Львівщину чи працює там. Програма розрахована на 3 основні завдання: фінансова допомога підприємствам, що релокувались на Львівщину, ваучерна підтримка мікро- та малих підприємств, що займаються маркетинговими послугами або сертифікацією продукції, фінансова допомога на закупівлю обладнання у галузі легкої та харчової промисловості та для машинобудівних підприємств.

01.04.2022 прийнято законопроєкт № 7192 «Про внесення змін до Закону «Про оренду державного та комунального майна». Законопроект уповноважує Кабмін на внесення змін щодо порядку та умов оренди державного майна.

Проект постанови Уряду про впровадження знижок в оренді державного майна невдовзі подадуть на розгляд Кабміну. Проект постанови передбачає такі основні зміни:

  • Сплата пільгової орендної ставки для релокованого бізнесу (1 грн за 1 кв.м.) протягом перших 6 місяців оренди. Різниця в орендній платі сплачуватиметься у визначений період після закінчення воєнного стану.

  • Авансовий внесок та забезпечувальний депозит для договорів зменшено до розміру однієї місячної орендної плати. Передбачено можливість повернення забезпечувальних депозитів орендарям.

  • Незастосування обмежень та вимог до суборенди.

  • Автоматична пролонгація договорів на період воєнного стану з можливістю дострокового припинення договорів за заявою орендаря.

  • Звільнення від орендної плати фізичних осіб та ФОП, призваних або прийнятих на військову службу після оголошення воєнного стану, а також орендарів держмайна, яке розміщено на територіях, де велись та/або ведуться активні бойові дії.

  • Знижки для певних категорій орендарів.

Орест Цімерман, старший юрист, ЮФ INTEGRITES

Ольга Олещук, помічник юриста, ЮФ INTEGRITES

Як бізнесу діяти правильно в умовах воєнного часу? Завдяки LIGA360. Система доповнена новими розділами й інструментами, де зібрані зміни законодавства, новини й аналітика, консультації. Знаходь відповіді та слідкуй за змінами щодня.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему